EN ÇOK
OKUNAN
EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

IMDb'ye göre en iyi 10 film

Western, suç ya da drama... Türü ne olursa olsun her sinema izleyicisinin bilmesi gereken 10 filmi IMDb sıralamasına göre bir araya getirdik.

profil
BT Ekip
19.07.2019
IMDb'ye göre en iyi 10 film

Yönetmen: Frank Darabont
Oyuncular:  Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton

Konu: Andy Dufresne masum olduğunu iddia etmesine rağmen, karısını ve sevgilisini öldürmesi suçuyla iki kez müebbet hapse çarptırılır ve Shawshank hapishanesine gönderilir.  Uzun yıllarını Shawshank’te geçirmiş hapishaneye her şeyi sokabilen eski bir mahkûm olan Red ile aralarında güçlü bir dostluk kurulur. Red, Andy’nin hapishane şartlarına çabuk pes edeceğini düşünse de, Andy Shawshank deki her türlü acıya karşı hayata bağlı ve her zaman umutludur. Red umutsuzluğa inanırken, Andy umuda inanıyordur.  
 


Yönetmen:  Francis Ford Coppola
Oyuncular:  Marlon Brando, Al Pacino, James Caan

Konu:  Sicilya'dan göç eden Corleone ailesinin adım adım bir mafya ailesine dönüşümünü konu alan Baba, sinema tarihinin en kült filmlerinden biri. Ailenin Amerika Birleşik Devletleri’ne yerleşme aşamasında karşı karşıya kaldıkları şiddet olayları onların da kaba kuvvet uygulaması ile şekillenir. Corleone ailesi öngörülemez bir şekilde Amerika’nın en korkutucu mafya ailesine dönüşür.
 


Yönetmen:  Francis Ford Coppola

Oyuncular: Al Pacino, Robert De Niro, Robert Duvall 

1972 yapımı ilk filmin devamı niteliğinde film altı dalda Oscar ödülü kazanarak büyük yankı uyandırmıştı. Genç Corleone’nin Amerika’ya gelişi ve 1917 yılında New York’taki mafya liderlerinden birini öldürerek korkutucu bir şekilde ün salışını anlatan film Robert de Niro’nun da Vito Corleone rolü ile Oscar ödülü kazanarak yıldızının parladığı yapım olarak sinema tarihine geçti. 
 


Yönetmen: Christopher Nolan
Oyuncular: Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart 

The Dark Knight’ta Batman Gotham şehrine huzur getirme mücadelesini sürdürüyor. Teğmen Jim Gordon ve Bölge Savcısı Harvey Dent’in eşliğinde Batman, şehir sokaklarını sarmış olan suç örgütlerinden arındırmaya devam etmektedir. Ancak bir süre sonra Joker yeniden ortaya çıkar ve mücadele kaldığı yerden devam eder. 
 


Yönetmen: Sidney Lumet
Oyuncular: Henry Fonda, Martin Balsam, John Fiedler

12 Öfkeli Adam, sinema tarihine geçmiş bir savunma filmi olarak da özetlenebilir. Cinayetle suçlanan Latin Amerikalı bir gencin 12 jüri üyesini ikna etme çabası yabancı düşmanlığı ve toplumsal hesaplaşma gibi etkenler karşısında yetersiz kalır. Babasını öldürmekle suçlanan gence yalnızca bir jüri üyesi inanır… 
 


Yönetmen:  Steven Spielberg
Oyuncular:   Liam Neeson, Ralph Fiennes, Ben Kingsley 

Geçtiğim 25. yılı özel etkinlikler ile kutlanan film Spielberg’ün filmografisinde özel bir yere sahip. Gerçek hayattan uyarlanan film II. Dünya Savaşı sırasında Oskar Schindler adlı bir Alman işadamının fabrikasında 1100 Yahudi işçiyi çalıştırması ve bu sayede onların hayatını kurtarabilmesini anlatıyor. 1994 yılında 12 dalda Oscar’a aday olan yapım tam 7 dalda ödül kazanmıştı. 
 


Yönetmen: Peter Jackson
Oyuncular:  Elijah Wood, Viggo Mortensen, Ian McKellen

Konu: Orta Dünya’nın kaderi tek yüzüğün yok edilmesine bağlı, umut ise Hobbit’tedir. Sauron’un orduları büyürken. Frodo ve Sam Mordor’a doğru ilerlemektedir. İnsanlar, elfler ve cüceler karanlık güçlere karşı iyilik mücadelesi vermektedir. 
 


Yönetmen: Quentin Tarantino
Oyuncular:  John Travolta, Uma Thurman, Samuel L. Jackson 

Konu: Tarantino’nun kült filmi Ucuz Roman heyecan peşindeki hırsız çift Honey Bunny ve Pumpkin ve tecrübeli gangsterler Vincent Vega ile Jules’un yollarının kesiştiği bir suç filmi. 7 dalda Oscar adaylığı bulunan film, En İyi Orijinal Senaryo ödülüne ve Cannes Film Festivali Altın Palmiye Ödülü’ne sahip. 
 


Yönetmen: Sergio Leone
Oyuncular: Clint Eastwood, Eli Wallach, Lee Van Cleef

Konu: Amerikan İç Savaş yılları sırasında geçen film İyi, Kötü ve Çirkin adlı üç silah arkadaşının hikayesi…Western türünün kült örneklerinden olan filmde başına ödül konmuş kaçak (Çirkin), işbirliği yaptığı nişancı (İyi) ve beklenmedik bir anda karşılarına çıkan Kötü’nün yolları altın arayışı sırasında kesişir…
 


Yönetmen: David Fincher
Oyuncular: Brad Pitt, Edward Norton, Helena Bonham Carter

Konu:  Chuck Palanhiuk’un aynı adlı romanından uyarlanan film çarpıcı bir sistem eleştirisi. Kapitalist sistem ve tüketim kültürüne dair zekice tespitlerin distopik bir hikaye çevresinde kurgulandığı film Brad Pitt, Edward Norton ve Helena Bonham Carter’ın ikonik karakterleri ile hafızalara kazındı. 
 

Bonus: IMDb'ye göre en iyi 10 dizi 


Önceki ve Sonraki
Haberler