EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

Harry Potter okumak ön yargıyı azaltıyor

Eğer Harry Potter serisini hiç okumadıysanız ya da yeniden okumak için bir bahane arıyorsanız bilim arkanızda. Yapılan bir araştırmaya göre Harry Potter okuyan gençlerin, empati duygusu güçleniyor.

profil
BT Ekip
23.12.2015
Harry Potter okumak ön yargıyı azaltıyor
İlkokul, lise ve üniversite öğrencileri üzerinden gerçekleştirilen araştırmada Harry Potter okuyan gençlerin, azınlıklara karşı ön yargılarının az olduğu ve daha hoşgörülü davrandıkları belirlendi.

J.K Rowling’in milyonlarca satan roman serisi Harry Potter İngiltere ve İtalya’da bir araştırmaya konu oldu.

İki ülkede ilkokul, lise ve üniversite öğrencilerine kaç tane Harry Potter kitabı ya da filmi izledikleri ve Harry Potter ya da Voldemort’tan hanginse yakın hissedip, hayranlık duydukları soruldu. Ardından öğrencilere toplumdaki eşcinsel, göçmen ve mülteciler hakkındaki düşüncelerine dair sorular yönetildi.

Araştırmanın sonucunda ise Harry Potter okuyan ve kendini Harry’e daha yakın hissedenlerin insanlara daha fazla empatiyle ve ön yargısız yaklaştığı ortaya çıktı. Araştırma, okuyucuların kitaptaki karakterlere yaklaşımlarının insanlarla olan iletişimini de etkilediğini öne sürüyor.

Journal of Applied Social Psychology dergisinde yayımlanan araştırma, Harry Potter’a benzer konular içeren fantastik kitaplar okuyarak insan ilişkilerinde karşılıklı ön yargının ortadan kalkacağını vurguluyor.

Dumbledore’un da dediği gibi, “Eğer amaçlarımız benzer ve kalplerimiz açıksa, dillerimiz ve yaşam tarzımızdaki farklılıkların hiçbir önemi yok.”

Önceki ve Sonraki
Haberler