EN ÇOK
OKUNAN
EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

Haftanın online etkinlik ajandası (15-21 Haziran)

Hem yetişkinler hem de çocuklar için tiyatrodan modern sanata sinemadan belgesele haftanın dikkat çeken online etkinliklerini bir araya getirdik.

profil
BT Ekip
15.06.2020
Haftanın online etkinlik ajandası (15-21 Haziran)

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla 14-21 Haziran’da çevrimiçi olarak gerçekleştirileceği, 50’den fazla filmin gösterileceği festivalde filmleri izlemek için rezervasyonlar başladı. Tüm filmlerin ücretsiz olarak gösterileceği festivalde sinemaseverlerin www.festivalscope.com sitesine üye olması ve sınırlı sayıda gösterim için rezervasyon yaptırması gerekiyor. 24 saat rezerve edilebilen filmler izlenmediğinde listeden silinerek bilet bir başka sinemasever için yeniden aktifleştiriliyor.


Yüz Yılın Evi, Perili Evler (Haunted Houses) üst başlığıyla ulus kavramı üzerine GalataPerform (Türkiye), The Red House Centre for Culture and Debate (Bulgaristan), Experimental Stage/-1 (Yunanistan), Theater Neumarkt (İsviçre) ve Studio ? / Maxim Gorki Theatre (Almanya) ortaklığında; War or Peace: Crossroads of History 1918-2018 (Savaş veya Barış: Tarihin Kesişmeleri 1918-2018) Festivali kapsamında geliştirilmiş ve Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından da desteklenmiş olan çokuluslu bir prodüksiyonda yer alıyor. Yüz Yılın Evi, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e geçişteki tarihsel geçmişimizi, eski bir konak ve yıkımı üzerinden değerlendiren bir oyundur. Oyunun yazarı, oyuncusu ve yaratıcısı Yeşim Özsoy’un kendi geçmişini, anneannesinin hikayesi üzerinden yeniden kurguladığı yarı otobiyografik oyunda, gerçek ve kurgu iç içedir.

Oyun 17 Haziran Çarşamba saat 21.00'de GalataPerform Youtube kanalında Türkçe altyazı seçeneği ile İngilizce olarak sergilenecek. Oyun sonrasındaki canlı yayın söyleşide yapım ekibini* dinleyebilirsiniz. 

*Hausbühne ekibi (Noyan Ayturan, Melike Saba Akım) ile Yeşim Özsoy, Ferdi Çetin. 


Güncel sanat fuarı Art Paris, bu yıl Artsy işbirliğiyle online olarak ziyaret edilebiliyor. Yirmi ülkeden yüz elli galerinin katıldığı sanat fuarında, bini aşkın eser ziyaretçilerle online olarak buluşuyor. Türkiye’den Anna Laudel Galeri'nin sanatçlıları Ramazan Can, Sarp Kerem Yavuz ve Hanefi Yeter’in de yer aldığı fuarı, 20 Haziran’a kadar buradan ziyaret edebilirsiniz.


İstanbul Film Festivali, online film gösterimlerine 26 Haziran'a dek devam ediyor. Türkiye’de ilk kez gösterilecek on beş filmlik seçki, dünya prömiyerlerini Venedik, Toronto, Cannes, Tallinn Black Nights, SXSW gibi film festivallerinde yapmış filmlerden oluşuyor. Festival biletlerine buradan ulaşabilirsiniz. 


1851’de Londra’da “Tüm Ulusların Endüstri Üretimlerinin Büyük Sergisi” adıyla düzenlenen ilk dünya fuarı, 45 yıl sonra Atina’da yapılan ilk modern olimpiyat oyunları… Bu uluslararası organizasyonların şehirlere etkilerini 2016’da Perşembe Sineması ile incelemeye sunan SALT, dünya fuarlarının güncel temsil ve görsellik anlayışlarına nasıl yön verdiğini 2018’den beri Teşhir serisiyle tartışmaya açıyor. SALT’ın söz konusu modelleri irdeleme odaklı üretimlerden derlediği içerik seçkisi kapsamında iki belgesel film; Opening in Moscow [Moskova’da Açılıyor] ve Kick in Iran [İran’da Tekme] 10 Haziran’dan itibaren saltonline.org’da çevrimiçi olarak izlenebilir.


19 Haziran Cuma / Yetkin Dikinciler ile Babalar Günü Özel

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV), kültür ve sanat etkinliklerine erişim ve katılım imkânlarını artırmak amacıyla kurduğu İKSV Alt Kat, Haziran ayında da çocuklara ve ailelere yönelik eğlenceli ve öğretici çevrimiçi etkinliklerini gerçekleştirmeye devam ediyor. Oyuncu Yetkin Dikinciler, İKSV Alt Kat’ın Babalar Günü için hazırlayacağı özel içerikle izleyicilerle buluşacak. Babalar Günü’ne özel hazırlanacak olan bu videoda Yetkin Dikinciler iki yaşındaki kızı Lal ile birlikte yer alacak.19 Haziran Cuma günü İKSV Youtube sayfasından ve İKSV İnstagram hesabından izlenebilecek.


Pera Müzesi Öğrenme Programları, çocukların özel günleri evde sanatla iç içe kutlayabilmeleri için etkinlikler düzenlemeye devam ediyor. Babalar Günü’ne özel hazırlanan “Renk, Soru, Aksiyon!” adlı etkinlikte çocuklar ebeveynleriyle birlikte sanat eserlerinin renkli dünyasını keşfe çıkarken aynı zamanda oyunun kurgusuna da tasarımlarıyla katkıda bulunup yaratıcılıklarını geliştirecekler. “Renk, Soru, Aksiyon!” oyununun detayları, 21 Haziran’da Pera Müzesi Instagram sayfasında yayınlanacak.


Önceki ve Sonraki
Haberler