EN ÇOK
OKUNAN
EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

Haftanın online etkinlik ajandası ( 12-18 Nisan )

Bu hafta ajandamızda 40. İstanbul Film Festivali, caz konserleri, dijital sanat etkinlikleri ve tiyatro oyunları var...

profil
BT Ekip
12.04.2021
Haftanın online etkinlik ajandası ( 12-18 Nisan )

İstanbul Modern Sinema, Türk Tuborg A.Ş ve Fransız Kültür Merkezi’nin katkılarıyla düzenlediği çevrimiçi gösterim programında, Selma Gürbüz’ün “Dünya Diye Bir Yer” sergisindeki kadınlarından esinlenerek Ortadoğu ve Kuzey Afrikalı kadın yönetmenlerin filmlerinden bir seçki sunuyor. 

RAFIKI, 2018

15-17 Nisan 2021

Yönetmen: Wanuri Kahiu

Oyuncular: Sheila Munyiva, Samantha Mugatsia, Neville Misati

İki kadın arasındaki aşkı anlatan Rafiki, kendi ülkesi Kenya’da yasaklandıktan sonra ilk kez Cannes’da izleyici karşısına çıktı. Mahalledeki oğlanlarla futbol oynayan, üniversiteyi bitirdikten sonra hemşire olmak isteyen Kena ile kız grubuyla hip-hop dansı eden ve renkli rasta saçlarıyla dikkat çeken Ziki’nin yeni filizlenen ilişkileri, muhtarlık yarışında rakip olan babaları ve mahalle baskısı yüzünden zora girer. Film, artık hepimize tanıdık gelen bu yasak arzu hikâyesini mor, pembe gibi canlı renklerle bezeli görsel gücüyle aktarırken, iki karakter arasında henüz işlenmemiş o karmaşık enerjiyi sonuna kadar taşıyan başrol oyuncularıyla da cezbediyor.

 

USTURA, 2014

17-19 Nisan 2021

Yönetmen: Kaouther Ben Hania

Oyuncular: Mohamed Slim Bouchiha, Jallel Dridi, Moufida Dridi

Film “Ustura” lakaplı, motosikletiyle yanlarından geçerken kadınları arkalarından bıçaklayan bir adamın izini sürer. Bu “sahte belgesel”, eski devlet başkanı Bin Ali'nin 2003 yılında “Tunus halkı her daim güvendedir” dediği konuşmasıyla başlıyor. Ustura, diktatörlükten şeriata geçiş yapan bir ülkede kadın hakları, devlet baskısı ve sansür gibi konuları içten ve mizahi bir yaklaşımla ele alıyor. Bu yıl Tunus’un Oscar adayı olan Derisini Satan Adam (The Man Who Sold His Skin) ile gündeme gelen Ben Hania, kendisi şaibeli olan gerçeği ancak biçimsel olarak belgesel, içerik olarak kurmaca olan bir çizgide anlatabileceğine inanıyor, izleyeni de buna inandırıyor. 


40. İstanbul Film Festivali, 20 filmin çevrimiçi gösterimiyle 1 Nisan'da filmonline.iksv.org'da başladı. Festival, bu yıl yeni gösterim programıyla Nisan, Mayıs ve Haziran aylarına yayılıyor. 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 40 yıldır düzenlenen ve 1984 yılından bu yana nisan ayında yapılan İstanbul Film Festivali geleneğini bozmayarak bu yıl da 1 Nisan’da, festivalin çevrimiçi gösterim platformu filmonline.iksv.org’da başladı.

17 Nisan Cumartesi 21.00 – 22 Nisan Perşembe 21.01

A FRIENDLY TALE (LE BONHEUR DES UNS…)

Derler ki gerçek dostunu başarı kazandığın zaman tanırsın. Yoksa bazılarının mutluluğu başkalarının kadersizliği midir? Bu son derece eğlenceli ve hareketli komedi hayatta başarı ve mutluluğun kaynağını ararken bir yandan da hepsinin kökünde kendinden memnun olmanın yattığına işaret ediyor. Léa, Marc, Karine ve Francis birbirilerini pek seven iki çift, dört iyi arkadaştır. Fakat bu uyumlu yakınlık, en ketumları Léa’nın bir gün gelip bir roman yazdığını, üstelik romanın çok sattığını söylemesiyle bozulur. Kimse memnun olup arkadaşları namına sevinmez, aksine haset, ufak ayak kayırmalar ortaya çıkar; arkadaşlık sarsılır, dostlar düşmana dönüşür.


17 Nisan Cumartesi akşamı 21.15’te kadrosunda Alper Baytekin, Berkay Tulumbacı, Naz Çağla Irmak ve Özgün Aydın’ın bir araya geldiği Aras Kargo’nun katkılarıyla dijitalleştirilen ‘Timsah’ DasDas Online’da yeniden sahnelenecek. Dostoyevski’nin aynı adlı öyküsünden esinle kaleme alınan oyunda gösteri toplumunun sistemle el sıkışmayı seçen aktörleriyle hesaplaşılıyor.


Pera Müzesi’nin HYPERCORTEX iş birliği ve British Council desteğiyle, Zevk Meselesi sergisi kapsamında hayata geçirdiği “Plastik Düşler Sahnesi” 16 Nisan’da yeniden açılıyor. Müzik ve görsel sanatları bir araya getiren serinin “Gelecek Nostaljisi” isimli ikinci etkinliğinde, müzisyenler Debora İpekel, Ece Düzgit, Deniz Erdem ve Robogeisha’ya, görsel sanatçılar İpek Hamzaoğlu, Selver Yıldırım, Ömer Özçelik ve Ahmed Bektaş eşlik edecek. Sanal etkinlik alanına, etkinlik günü plastikdusler.com adresinden ulaşılabilir. 


Caz sahnelerinin güçlü kadın sesi Selen Beytekin, “İlkyaz Şarkıları” başlıklı konseri ile dillerden düşmeyen şarkılarını seslendirecek Aysun ve Ali Kocatepe ve turcolatino akımının öncüsü, Türkiye’nin en sevilen gezgini Ayhan Sicimoğlu ve Latin All Star Orkestrası çok özel performansları ile Nisan ayı boyunca ücretsiz olarak online.zorlupsm.com üzerinden takip edilebilecek.

PSM Online’da ücretsiz Nisan ayı konserleri şöyle; 

17 Nisan – Selen Beytekin Project

28 Nisan – Aysun & Ali Kocatepe “İlkyaz Şarkıları”

30 Nisan – Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars

Bonus: 5 online tiyatro önerisi


Önceki ve Sonraki
Haberler