EN ÇOK
OKUNAN
EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

En iyi 10 Tom Hanks filmi

Tom Hanks geçtiğimiz günlerde Corona teşhisi ile gündeme gelmişti. Sevilen oyuncu ve eşi dün Avustralya'da tedavi gördükleri hastaneden taburcu edildi ve kiraladıkları evde karantina sürecine devam ediyor. Biz de karantina sürecimizde izlemek üzere Tom Hanks'in en sevilen filmlerini bir araya getirdik.

profil
BT Ekip
17.03.2020
En iyi 10 Tom Hanks filmi

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Ryan Hurst, Tom Hanks, Tom Sizemore

IMDb puanı: 8.6

'En İyi Film' dahil olmak üzere 5 dalda Oscar kazanan film Normandiya çıkarması sırasında yaralanan ve mahsur kalan genç asker James Ryan ekseninde ilerliyor. Amerikalı bir anne, 2. Dünya Savaşı yıllarında üç oğlunun birden ölüm haberini almıştır. Dördüncü oğlunun savaştan sağ dönmesi için sesini duyuran annenin çağrısına Başkan kayıtsız kalmaz ve sekiz kişilik bir askeri birlik görevlendirir. Sekiz asker kendilerini de tehlikeye atarak James Ryan'ı kurtarmaya gider. 


Yönetmen: Frank Darabont
Yazar: Stephen King (roman), Frank Darabont (senaryo)
Oyuncular: Tom Hanks, Michael Clarke Duncan, David Morse 

IMDb puanı: 8.6 

Yeşil Yol, bir hapishane memuru ile bir idam mahkumunun öyküsü... Paul Edgecomb'un görevi, idama mahkum edilen mahkumları son yolculuklarına hazırlamaktır. Paul Edgecomb'un sıradaki görevi John Coffey isimli mahkumdur. Coffey oldukça ürkütücü görünümlü olmasına rağmen saf ruhlu ve doğaüstü yeteneklere sahip biridir. İki küçük kız çocuğunun ölümüyle ilgili yargılanan mahkumun günden güne olağanüstü yönleri ortaya çıkar.


Yönetmen: Robert Zemeckis

Oyuncular: Tom Hanks, Robin Wright, Gary Sinise, Sally Field. 

IMDb puanı: 8.8

Forrest Gump, zeka seviyesi düşük olduğu için standart eğitim programına bile kabul edilmeyen sıradışı bir çocuktur. Çocukluğunda tanıştığı Jenny hayatının aşkıdır ve onun için her şeyi yapmaya hazırdır. Gump koşu yeteneği sayesinde aralarında Elvis Presley, Kennedy, Nixon’ın da olduğu çok önemli kişilerle tanışır. Hayat onu Vietnam Savaşı'na kadar götürür ve Gump savaş kahramanı olur. Toplum için ne kadar önemli biri olsa da çocuk saflığındaki Forrest Gump'ın yaptıklarının değeri hakkında bir fikri yoktur. 


Yönetmen: Sam Mendes
Oyuncular: Tom Hanks, Tyler Hoechlin, Paul Newman

IMDb puanı: 7.7

Görüntü Yönetmenliği dalında 'En İyi Film'  Oscar'ına değer görülen yapım çarpıcı bir baba-oğul hikayesi. Amerika’daki ekonomik buhran döneminde kiralık katil olarak ailesinin geçimini sağlayan Michael Sullivan, John Rooney’nin hesabına çalışmaktadır. Bir gün Sullivan'ın oğlu işlediği bir cinayete şahit olur. Sullivan artık oğluna yaptığı işleri açıklayarak kendisini ve ailesini korumanın yollarını öğretmek zorundadır. 


Yönetmenler: Lana Wachowski, Tom Tykwer, Lilly Wachowski
Oyuncular: Tom Hanks, Halle Berry, Jim Broadbent

IMDb puanı: 7.4

Matrix üçlemesinin yaratıcılarını ve 'Koş Lola Koş'un yönetmenini bir araya getiren yapım 1850'lerden, fütüristik bir geleceğe kadar uzanan, farklı çağlarda tekrar tekrar karşılaşılan bir aşk hikayesi... Altın Küre dahil onlarca ödüle aday olan film 'Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films' tarafından 'En İyi Kurgu' ödülüne değer görüldü. 


Yönetmen: Paul Greengrass
Yazarlar: Billy Ray (senaryo), Richard Phillips (roman).
Oyuncular: Tom Hanks, Barkhad Abdi, Barkhad Abdirahman.

IMDb puanı: 7.8

Çok satan roman 'Kaptanın Görevi: Somalili Korsanlar ve Denizde Tehlikeli Günler' adlı romandan uyarlanan film, 2009 yılının Nisan ayında yola çıkan MV Maersk Alabama isimli Amerikan kargo gemisinin, Somali'nin doğu kıyılarında korsanlar tarafından saldırıya uğramasını konu alıyor. Geminin kaptanı Richard Phillips, tayfasını kurtarabilmek için kendini rehine olarak feda ediyor ve korsanlar ile psikolojik bir savaşa giriyor.


Yönetmen: Steven Spielberg
Yazarlar: Jeff Nathanson (senaryo), Frank Abagnale (roman). 
Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Tom Hanks, Christopher Walken. 

IMDb puanı: 8.1

Sıkıysa Yakala, bir FBI ajanı ile bir dolandırıcı arasındaki kovalamacayı konu alıyor. Henüz yirmili yaşlarındaki dolandırıcı onlarca ülke gezerek inanılmaz dolandırıcılıklara imza atar.  2 dalda Oscar adaylığı bulunan film, Yardımcı Oyuncu kategorisinde Christopher Walken'a BAFTA kazandırdı. 

Bonus: İzlemeniz Gereken 10 Leonardo DiCaprio Filmi


Yönetmen: Ron Howard.
Yazarlar: Akiva Goldsman (senaryo), Dan Brown (roman).
Oyuncular: Tom Hanks, Audrey Tautou, Jean Reno. 

IMDb puanı: 7.8

Dan Brown'un çok satan romanından uyarlanan film, yıldız oyuncu kadrosuna sahip. Louvre Müzesi'nde gerçekleşen bir cinayet sonucu sembol uzmanı Robert Langdon kendini bir anda soruşturmanın ortasında bulur. Soruşturma ve kovalamacanın sonunda iki yüz yıllık gizli bir örgüte ulaşırlar. 


Yönetmen: Robert Zemeckis.
Oyuncular: Tom Hanks, Helen Hunt, Nick Searcy.

IMDb puanı: 7.8

Bir kargo firmasında üst düzey yönetici olarak çalışan Chuck Noland'ın iş amacıyla çıktığı seyahatte bulunduğu uçak düşer. Ve modern dünyaya alışkın olan Noland ıssız bir adada tek başına yaşam mücadelesi verir. 


Yönetmen: Penny Marshall
Yazarlar: Kim Wilson, Kelly Candaele. 
Oyuncular: Tom Hanks, Geena Davis, Madonna, Lori Petty.

IMDb puanı: 7.2

İkinci Dünya Savaşı sırasında, tüm erkekler savaşta olduğu için pek çok sektörde boşluklar ortaya çıkar. Beyzbol takımının sahipleri, kadınlardan bir takım kurmaya karar verirler. Dünyanın her tarafından kadın oyuncu bulmak üzere harekete geçilir. Keyifle izlenen bu yapımda Madonna'yı oyuncu olarak görmek ayrı bir deneyim. 


Önceki ve Sonraki
Haberler