EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

En iyi 10 korku filmi

Günümüz yapımlarından sinema tarihinin ikonik filmlerine, gelmiş geçmiş en iyi 10 korku filmini bir araya getirdik. Korkmak ve şaşırmak istiyorsanız doğru yerdesiniz!

profil
BT Ekip
18.09.2020
En iyi 10 korku filmi

IMDb puanı: 7.7

Yönetmen: Jordan Peele
Yazar: Jordan Peele
Oyuncular: Daniel Kaluuya, Allison Williams, Bradley Whitford 

Son dönemin en şaşırtıcı filmlerinden olan Get Out, En İyi Orijinal Senaryo dalında Oscar sahibi. Siyahi bir genç olan Chris, sevgilisi Rose'un ailesi ile tanışmak üzere onların evine gider. Kısa bir süre sonra bu varlıklı evde çalışan siyahilerdeki garipliği fark eder ve burayı terk etmesi için uyarılır. Ancak gittikçe korkutucu bir hal alan bu davetten kurtulması kolay olmayacaktır. 


IMDb puanı: 6.9

Yönetmen: Jordan Peele
Yazar: Jordan Peele
Oyuncular: Lupita Nyong'o, Winston Duke, Elisabeth Moss 

Tatile giden bir ailenin hayatı kendilerine birebir benzeyen şeytani kopyalarının evlerini işgal etmesiyle cehenneme dönüşür. Yalnızca korku değil, sosyolojik ve felsefi göndermeler içeren film 77 ödüllü kült bir yapım. 


IMDb puanı: 8.1

Yönetmen: Robert Wiene
Yazarlar: Carl Mayer, Hans Janowitz
Oyuncular: Werner Krauss, Conrad Veidt, Friedrich Feher 

Sinema tarihini değiştiren bu film yüksek bütçeli bir restorasyon ile yeniden hayata dönen yapımlardan... Hipnoz yoluyla bir uyurgezere işletilen cinayetleri konu alıyor. 


IMDb puanı: 7.5

Yönetmen: John Krasinski
Oyuncular: Emily Blunt, John Krasinski, Millicent Simmonds

Herhangi bir tıkırtının bile hayatınıza mal olabileceğini düşünün... Ses çıkarırsanız sizi avlamaya gelen yaratıklarla dolu bir dünya... İşte tam da böyle bir atmosferde iki çocuklu bir aile hayatta kalmaya çalışıyor. Yapım 'En İyi Ses' dalında Oscar adayı oldu. 


IMDb puanı: 7.9

Yönetmenler: Merian C. Cooper, Ernest B. Schoedsack 
Yazarlar: James Ashmore Creelman, Ruth Rose
Oyuncular: Fay Wray, Robert Armstrong, Bruce Cabot 

Sinema tarihinin çığır açan yapımı King Kong'da, egzotik bir adada çekim yapan film ekibinin güzel sarışın oyuncusu yerliler tarafında kaçırılarak bu adada tanrı kabul edilen bir gorile adak olarak sunulur. Fakat gorilin kadına aşık olmasıyla birlikte işler iyice karışır. Film ekibi tarafından etkisiz hale getirilip şov için New York'a kaçırılan King Kong şehri alt üst eder. 


IMDb puanı: 7.9

Yönetmen: F.W. Murnau
Yazarlar: Henrik Galeen (senaryo, Bram Stoker (' Dracula' romanının yazarı)
Oyuncular: Max Schreck, Alexander Granach, Gustav von Wangenheim

Edebiyat dünyasının ölümsüz eseri Drakula'nın sinema uyarlaması da en az kitabı kadar sarsıcı. Thomas Hutter adlı bir Alman, işi gereği Transilvanya'ya Kont Orlok adlı müşteri ile görüşmeye gider. Fakat Kon Orlok 'normal' bir insan değildir...


IMDb puanı: 8.5

Yönetmen: Alfred Hitchcock

Yazarlar: Joseph Stefano (senaryo), Robert Bloch (roman)

Oyuncular: Anthony Perkins, Janet Leigh, Vera Miles 

Hitchcock'un gerilim sinemasına yön veren bu yapımı, duş sahnesi başta olmak üzere onlarca yönetmen için ilham kaynağı oldu. Genç bir kadının patronundan emanet aldığı parayı sevgilisine götürmek amacıyla çıktığı yolda bir otelde konaklaması ile gelişen olaylar sapık bir katili konu alıyor. 

Bonus: Netflix'te en çok izlenen 10 film


IMDb puanı: 7.8

Yönetmen: James Whale
Yazarlar: John L. Balderston, Mary Shelley (roman)
Oyuncular: Colin Clive, Mae Clarke, Boris Karloff 

1818 yılında yayınlana ve dünya edebiyatının en önemli eserlerinden olan Frankenstein, sinema tarihine de damga vurdu. Bilindiği üzere, hikayenin merkezinde deney sonucu ortaya çıkan bir yaratık bulunuyor...


IMDb puanı: 7.8

Yönetmen: James Whale
Yazar: Mary Shelley
Oyuncular: Boris Karloff, Elsa Lanchester, Colin Clive 

Frankenstein'ın dünya çapında ses getirmesiyle birlikte devamı niteliğinde olan 'Frankenstein'ın Gelini' çekildi. Bu defa yalnız canavar için bir de eş yaratılır fakat bu 'dişi' kahramanımıza beklendiği gibi ilgi duymaz...


IMDb puanı: 6.8

Yönetmen: Jennifer Kent
Yazar: Jennifer Kent
Oyuncular: Essie Davis, Noah Wiseman, Daniel Henshall

6 yaşındaki oğlunu yalnız büyüten bir anne, bir gün oğluna Babadook adlı bir kitaptan masal okur. Fakat gün geçtikçe kitapta konu edilen karabasan anne ve oğlunun hayatını cehenneme çevirir. Karabasan masal değil de gerçek olabilir mi?

Bonus: Sonu sürprizli 5 film


Önceki ve Sonraki
Haberler