EN ÇOK
OKUNAN
EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

En çok konuşulan 5 salgın dizisi

Coronavirüs gündemi, salgın konulu distopya dizilerine olan ilgiyi artırdı. Kimileri fantastik öğeler taşısa da yaşadığımız günler ile şaşırtıcı bir şekilde benzerlik gösteren 5 bilim kurgu dizisini bir araya getirdik.

profil
BT Ekip
13.03.2020
En çok konuşulan 5 salgın dizisi

The Vampire Diaries ve The Originals dizilerinin yönetmeni Julie Plec'in imzasını taşıyan dizide, ABD- Atlanta'da yayılan bir salgın ve karantinaya alınan bölgenin dışında kalan bir grup insan konu ediliyor.  Terörist saldırısı olarak insanlara bulaştırıldığı düşünülen ölümcül virüsün yayılması engellenemeyince şehirde büyük bir kaos yaşanır. İnsanların bir kısmı karantina altına alınır bir kısmı ise karantinadaki yakınlarına ulaşmaya çalışır. 

IMDB Puanı: 7.2 

Yönetmen: Matt Corman, Julie Plec, Chris Ord

Oyuncular: David Gyasi, Christina Moses, Chris Wood


Pretty Lake adlı kasabada tehlikeli bir salgın yayılır. Nedeni bilinmeyen virüsün ele geçirdiği kasabada 21 yaş ve altındaki herkes ölmektedir. Hayatta kalanlar ise devlet tarafından 10 mil çapında bir bölgede karantinaya alınır. Bir süre sonra devlet desteğini çekmek zorunda kalır ve karantina bölgesi ile karantina dışı arasında kaos ortaya çıkar. 

IMDB puanı: 6.0 

Yönetmen: Michael McGowan
Oyuncular: Jennette McCurdy, Jesse Carere


Bir Amerikan Donanma Gemisi, yaklaşık 5 aydır kutuplarda, gizli bir bir görevdedi. Dönüş zamaı geldiğinde dünya bıraktıklarından çok daha farklıdır. Kızıl grip adlı tehlikeli bir virüs 5 milyar insanın ölümüne neden olmuştur. Kaos ortamında hükümetler düşmüş, ordular dağılmıştır. Gemi mürettebatı ve kaptan Chandler, her şeyi göze alarak dünyayı kurtarmak için çalışır.

IMDB puanı: 7.5

Yönetmen: Hank Steinberg
Oyuncular: Eric Dane, Adam Baldwin, Bridget Regan

Bonus: İzlemeniz gereken 5 salgın filmi 

 


Efsanevi zombi dizisi The Walking Dead'in yönetmeni  Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption) ve Yeşil Yol (The Green Mile) filmleri ile tanınan Frank Darabont. 2010 yılında başlayan dizide kasabanın polis şefi Rick Grimes bir gün vurulur ve komaya girer.  Hastaneden çıktığında ise yaşam altüst olmuştur. Artık dünya, insan etiyle beslenen zombilerle doludur. Atlanta'da bir grup insan ise birbirlerine destek olarak hayatta kalmaya çalışmaktadır. En İyi Dizi dalında Altın Küre adayı olan yapım toplam 76 ödüle değer görüldü.

IMDB puanı: 8.2

Yönetmen: Glen Mazzara, Frank Darabont, Scott M. Gimple
Oyuncular: Norman Reedus, Andrew Lincoln, Jeffrey Dean Morgan


2009 yapımı olan dizi, 2019 yılını konu alıyor. Gizemli bir salgın nedeniyle dünya nüfusunun çoğunluğu vampire dönüştürmüştür. İnsan ırkı artık tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır.  Vampirler tarafından avlandıkları ve adeta çiftlik hayvanı gibi beslendikleri için gizlenmek zorundadırlar. Araştırmacı Edward Dalton vampirlerin açlığını gidererek kalan az sayıda insanın hayatını kurtaracak, kana alternatif bir maddeyi mükemmelleştirmeye çalışmaktadır. Bir vampir olan bu araştırmacı tıbbi bir buluşa imza atan bilim insanı Audrey’yle karşılaşanır. Yapım Avustralya Film Enstitüsü tarafından En İyi Görsel Efekt ödülüne değer görüldü. 

IMDB puanı: 6.4

Yönetmen: Michael Spierig 

Oyuncular: Ethan Hawke, Willem Dafoe, Sam Neill

 


Önceki ve Sonraki
Haberler