EN ÇOK
OKUNAN
EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

78. Altın Küre ödül töreni sonrasında çok konuşulanlar

78. Altın Küre Ödül Töreni, yaşanan ilklerle unutulmayacaklar arasında girdi. Türkiye’de canlı yayın olarak yalnızca gain.tv’de yayınlanan ödül gecesine dair çok konuşulanlar için okumaya devam edin...

profil
BT Ekip
01.03.2021
78. Altın Küre ödül töreni sonrasında çok konuşulanlar

Amerikan komedi dünyasının ikon isimleri Tina Fey ve Amy Poehler’ın dördüncü kez ev sahipliği yaptığı tören, eşzamanlı olarak NewYork’ta Rainbow Room’dan ve Los Angeles’da Beverly Hilton’dan yayınlandı. Töreni GAİN izleyicisi için kültür sanat dünyasının önemli ismi sunucu Yekta Kopan ile GAİN Moda ve Lifestyle İçerik Direktörü Zeynep Üner canlı olarak yorumladı. İkiliye, Melikşah Altuntaş ve Cemre Ebuziya kendi favori isimleri ve verilen ödüllerle ilgili yorumlarıyla eşlik etti.


Sunucular Fey ve Poehler, Hollywood Yabancı Basın Birliği üyeleri arasında hiç siyahi üye bulunmamasına yönelik eleştirilere referansla, kinayeli bir açılış konuşması ile geceye başladı. Tina Fey “kapsayıcılık” vurgusu yaparken, Pohler ise bazı siyahi oyuncuların aday gösterilmemesinin onları göz ardı etmek olduğunu söyledi.


78. Altın Küre’nin en renkli anları, kimi kazananların ödüllerini “ev halleriyle” kabul etmesiydi. Dünyanın her yerinden dijital olarak törene katılan adayların çoğu en şık halleriyle göz doldurdu. Jodie Foster ise, partneri ve köpeğiyle birlikte kamera karşısına geçerken pijamasını giymeyi tercih etti. Komedi Dalında En İyi Erkek Oyuncu seçilen Jason Sudeikis ise eşofmanlarıyla ödülünü kabul etti.

Bonus: 78. Altın Küre'de karantina şıklığı


Aday olduğu kategorilerde En İyi Drama Dizisi dahil toplamda dört ödül alan The Crown geceye damgasını vuran işlerden oldu. Prenses Diana rolüyle Emma Corrin, Prens Charles rolüyle Josh O’Connor favori gösterildikleri kategorilerde ödülün sahibi olmayı başardı.


Senenin en çok konuşulan işlerinden The Queen’s Gambit en iyi mini dizi kategorisinde ödülün sahibi olurken, başrol oyuncusu Anya Taylor-Joy da En İyi Kadın Oyuncu seçildi. Anya Taylor-Joy aynı zamanda Angelina Jolie’den sonra bu kategoride Altın Küre kazanan en genç isim olmayı da başardı.


Ma Rainey’s Black Bottom’daki rolüyle Drama Dalında En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görülen ve 2020 yılı içerisinde zamansız bir şekilde hayatını kaybeden Chadwick Boseman’ın ödülünü onun anısına eşi kabul etti. Gözyaşları içerisinde yaptığı ödül konuşmasıyla da ekranları başındaki izleyicilere duygusal anlar yaşattı.


Bu yıl adayların açıklanmasının ardından en çok konuşulanlardan biri “En İyi Yönetmen” kategorisindeki beş adaydan üçünün kadın olmasıydı. Altın Küre tarihinde bir ilk olan bu adaylıklar One Night in Miami ile Regina King, Promising Young Woman ile Emerald Fennell ve Nomadland ile Chloé Zhao şeklindeydi. 78 yıllık tarihi boyunca ödüllerde ilk defa 1984 yılında Barbara Streisand tarafından kucaklanan En İyi Yönetmen Ödülü’nü, bu yıl ikinci kez bir kadın yönetmen, Chloé Zhao aldı.


Nomadland’deki performansıyla izleyen herkesi kendisine hayran bırakan ve “En İyi Kadın Oyuncu” kategorisinin favorisi olarak gösterilen Frances McDormand’ın ödül almaması ise şaşkınlık yarattı. Drama Dalında En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, The United States vs. Billie Holiday’deki performansıyla Andra Day’in oldu.


50 yılı aşkın süredir sinema dünyasında aktif olarak yer alan, 2 kez Oscar, 7 kez Altın Küre ödülü kazanan efsane aktris Jane Fonda,  Cecil B. de Mille ödülünün sahibi oldu. Film endüstrisinde derin etkiler bırakan isimlerin onurlandırıldığı ödüle bugüne dek Tom Hanks, Oprah Winfrey, Jeff Bridges, Robert De Niro, Audrey Hepburn, Harrison Ford, Jodie Foster, Sophia Loren, Steven Spielberg, Denzel Washington ve Robin Williams gibi isimler layık görülmüştü.

İlk kez geçtiğimiz yıl dağıtılmaya başlanan ve televizyon dünyasına büyük katkı sunan isimlere verilen Carol Burnett Ödülü’nün ise bu yılki sahibi, Norman Lear oldu.

Mutlaka okuyun: 78. Altın Küre Ödülleri'nde kazanan isimler

Önceki ve Sonraki
Haberler