EN ÇOK
OKUNAN
EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

27 Mayıs vizyon filmleri

Her cuma olduğu gibi bu cuma da farklı türlerden yerli ve yabancı yapımlar, sinemaseverlerle buluşmaya devam ediyor. Bugün vizyona; uzun süredir merakla beklenen ‘Top Gun: Maverick’ ve Atatürk'ün hayatına dair bilinmeyenlerin gözler önüne seren ‘Payidar: Gazi'nin Büyük Tablosu’ belgeselinin de aralarında yer aldığı yerli yabancı tam 11 film birden giriyor

27 Mayıs vizyon filmleri

Top Gun: Maverick, pilot Pete ‘Maverick’ Mitchell'ın hava kuvvetlerine geri dönüşü sonrası yaşananlara odaklanıyor. Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri Teğmeni Pete ‘Maverick’ Mitchell, donanmaya verdiği 30 yıllık başarılı hizmetin ardından, test pilotu olarak sınırları zorlar. Kendisini karaya bağlayacak herhangi bir görevden uzak durmak isteyen Maverick, kendisini Top Gun mezunlarından oluşan bir müfrezeyi özel bir görev için eğitirken bulur. Hem belirsiz bir gelecekle, hem de geçmişindeki anılarıyla karşı karşıya olan Maverick, gitmek zorunda olduğu görev nedeniyle en büyük korkularıyla yüzleşmek zorunda kalır.


Dijital Esaret, dijital dünyada işledikleri suçlar yüzünden cezaevine atılan bir grup gencin hikayesini anlatıyor. Bir grup genç, dijital dünyaya adım attıklarında başlarına geleceklerden habersizdir. Her şeyin kendi kontrollerinde olduğunu düşünen gençler, bir süre sonra bu dünyanın esiri haline gelir. İşler gittikçe içinden çıkılmaz hale geldiğinde ise kendilerini cezaevinde bulurlar. Burada yolları kesişen sosyal medya fenomenleri, hackerlar, internet bağımlıları ve sanal kumarbazların özgürlüklerine kavuşabilmeleri için son bir şansları vardır. Cezaevinden çıkmak için çabalayan gençleri bu süreçte büyük bir sürpriz bekler.


İkinci Seans, kusma ve yıkanma fobileriyle mücadele eden genç bir kadının hayatına odaklanıyor. Demet, kusma ve yıkanma fobileriyle mücadele eden genç bir kadındır. Fobileri Demet’in hem ailesinden, hem de arkadaşlarından tepki görmesine neden olur. Evlenip çocuk sahibi olduktan sonra ayna korkusu yaşamaya başlayan Demet, yansıtan tüm yüzeylerden korkar hale gelir. Kocasının terk etmesinden sonra bunalıma giren Demet, hastanede pskiyatrik tedavi görür. Tedaviden sonra eve döndüğünde temizliğine önem vermemeye başlayan Demet, çöp bir evde yaşamaya başlar. Çevresindeki insanlardan uzaklaşıp izole bir hayat yaşayan Demet, bir gece kötüleşen fobik tepkiler yüzünden kendisini korkunç olayların içinde bulur.


Görkem Uludüz ve Onur Öğden'in yönetmen koltuğunda oturduğu ‘Payidar: Gazi'nin Büyük Tablosu’ belgeselinde, ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatına odaklanılıyor. Mustafa Kemal Atatürk'ün özel hayatına, sanatçı kimliğine ve kişiliğine odaklanılan belgeselde, Atatürk'ün yaşayan amcazadesi Selin Söğütlügil, büyük ustalar Bedri Baykam ve Müjdat Gezen ile yapılan özel röportajlara yer veriliyor. Atatürk'ün hayatına dair bilinmeyenlerin gözler önüne serildiği belgesele, Atatürk'ün sevdiği şarkılar eşlik ediyor.


Rüzgargülü, dedelerinin planı ile kendilerini bir oyun şatosundaki gizemli bir oyunun içinde bulan beş çocuğun hikayesini anlatıyor. Beş küçük çocuk birbirlerinden uzakta büyümek zorunda kalır. Bir gün dedelerinin yaptığı bir plan, çocukların kendilerini bir oyun şatosundaki gizemli bir oyunun içinde bulmasına neden olur. Oyunu çözmeye çalışan çocuklar bu süreçte dedelerinden hayata dair mesajlar alır.


Hopper ve Çılgın Çetesi: Büyük Macera, ünlü bir tavşan maceracısı olan Kral Peter tarafından evlat edinilen, yarı tavuk, yarı tavşan olarak dünyaya gelen genç bir kahraman olan Chickenhare'ın maceralarını takip ediyor. Farklılıklarına rağmen uyum sağlamaya ve sevildiğini hissetmeye istekli olan Chickenhare, ne kadar sakar olursa olsun maceraya saplantılıdır. Krallığın en büyük kötü adamı hapisten kaçıp babasını devirmekle tehdit ettiğinde Chickenhare, alaycı bir kaplumbağa olan Abe ve dövüş sanatları uzmanı bir kokarca olan Meg ile birlikte destansı bir maceraya atılır.


Örümcek ve Kız, yollarını ayırmak üzere olan ev arkadaşlarının hikayesini anlatıyor. Lisa ve Mara, ev arkadaşı olan iki kadındır. Ancak onların ev arkadaşlığı, Lisa'nın tek başına yaşamaya karar vermesiyle sona ermek üzeredir. Lisa yeni bir hayata başlamaya hazır olsa da Mara, bu değişime henüz hazır değildir. Bu süreç aynı zamanda dost olan Lisa ve Mara'nın arasında gerginlik oluşmasına neden olur. İki arkadaş arasındaki gerilim; Lisa’nın annesinin, bir usta ve çırağının, komşunun ve evin sessiz üyesi örümceğin araya girmesiyle bir azalır, bir artar.


Çevresi tarafından sevilen biri olan Burak, özel bir okulda fizik öğretmenidir. Burak'ın ders anlatımının sıra dışı olması bazı velileri mutlu etse de birçok ebeveyn bu durumdan rahatsızdır. Çok geçmeden velilerin şikayeti sonucu Burak hakkında soruşturma açılır. Çocukluğundan beri sayılara meraklı olan genç adam için çevresindekilerin sayısal bir karşılığı vardır. Bir gün ailesinden kalan sandığı karıştıran Burak, sandıkta çocukken en sevdiği oyuncak olan abaküsünü bulur. Gece boyunca tıpkı çocukluğundaki gibi abaküsle oynayan Burak, sabah olup okula gittiğinde tuhaf bir durumla karşı karşıya kalır. Okulda kimse Burak'ı tanımamaktadır.


Film, içindeki kahramanı ortaya çıkarmaya çalışan genç bir adamın hikayesini anlatıyor. 6 yaşında bir çocuk olan Kahraman, babası tarafından bir süper kahraman olduğuna inandırılır. Babasının bir kaza sonucu ölümünden kendisini sorumlu tutan Kahraman, süper güçlerini keşfedip babasını geri döndürmeyi planlar. Aradan yıllar geçip 24 yaşına gelen Kahraman, hala süper güçlerini keşfedememiştir. Bu sırada gizemli bir adamla tanışan Kahraman, büyük bir yolculuğa çıkar.


Benim Güneşli Maad'ım, kendisini bilmediği bir hayatın içinde bulan genç bir kadının hayatına odaklanıyor. Herra, Çek asıllı genç bir kadındır. Afgan Nazir'e aşık olan Herra, ne Taliban sonrası Afganistan'da onu nasıl bir hayatın beklediğinden, ne de nasıl bir ailenin arasına katılacağından bihaberdir. Herra kendisini, evlat edinilmiş zeki bir çocuk, liberal bir büyükbaba ve kocasının şiddetinden kurtulmak için mücadele eden Freshta'nın da dahil olduğu, tahmin edemeyeceği bir dünyanın içinde bulur.


Müsfer: Cin Kabilesi, amcasının cenazesi için yıllardır ayak basmadığı köyüne geri dönmek zorunda kalan Kadir'in yaşadıklarını anlatıyor.


Önceki ve Sonraki
Haberler