EN ÇOK
OKUNAN
MODA - TASARIMCILAR

Stella McCartney, mantardan çanta yaptı

Stella McCartney, biyoteknoloji şirketi Bolt Threads ile birlikte, tamamen mantardan üretilen bir çanta yaptı. 1 Temmuz’da sınırlı sayıda ve 1.995 pounda satışa sunulacak Frayme Mylo adlı çantanın, moda dünyasına bambaşka bir yön vereceği düşünülüyor

Stella McCartney, mantardan çanta yaptı

İngiliz moda markası Stella McCartney, mantarların kök benzeri yapısı olan miselyumdan üretilen dünyanın ilk lüks çantasını bu yaz tüketiciyle buluşturmaya hazırlanıyor. 1 Temmuz'dan itibaren satışa sunulacak olan Stella McCartney ‘Frayme Mylo’ adlı çanta; marka için bir kilometre taşını ve moda için vegan materyal inovasyonunda önemli bir ilerlemeyi işaret ediyor.

Stella McCartney, 2017'den beri Mylo'nun yaratıcıları Bolt Threads ile birlikte çalışıyor. Biyoteknoloji şirketi Bolt Threads; moda tasarımında sürdürülebilir bir alternatif sunabilmek ve bilimin yüksek teknolojiyle nasıl birleştiğini göstermek için deri gibi görünen ve hissettiren kumaşlar üretiyor.

Ekim 2021'de Paris Moda Haftası sırasında podyumda ilk kez görücüye çıkan 'Frayme Mylo', hayvan derisine miselyum bazlı alternatifle çalışmak üzere eğitilmiş İtalyan zanaatkarlar tarafından elde üretiliyor. Çantayı; etrafında dolaşan büyük boy geri dönüştürülebilir bir alüminyum zincir kayış tamamlıyor.

Cesur vegan çanta, Stella McCartney'nin 2009'da tanıtılan ve 1 milyondan fazla satan ilk vegan lüks çantası olan Falabella’dan ilham alan klasik marka kodlarını yeniden canlandırıyor. Falabella aynı zamanda, 2018'de V&A's Fashioned from Nature sergisinin bir parçası olarak tanıtılan markanın ilk prototip Mylo ürünüydü.

Bolt Threads'in kurucusu ve CEO'su Dan Widmaier, yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Mylo ile lüks modada çığır açan Stella ve ekibiyle bu kadar yakın bir ortaklık kurmak benim için bir onurdur. Hayvansız moda liderliğini ve sürdürülebilir malzemeler şampiyonasını tanımlayan kategorileri, daha sorumlu bir moda endüstrisine doğru yol açıyor. Mylo'dan üretilen ilk lüks çantayı pazara sunmak; bilinçli tüketiciler, biyomalzeme endüstrisi ve lüks modanın geleceği için büyük bir kilometre taşıdır."

1 Temmuz’da sadece, 1'den 100'e kadar numaralandırılmış ve sınırlı sayıda üretilmiş Frayme Mylo çanta satışa sunulacak. Stella McCartney mağazalarında satılacak olan çantanın fiyatı ise 1.995 pound olarak belirlendi.

Önceki ve Sonraki
Haberler