EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

1 Mart vizyon filmleri

Her cuma olduğu gibi bu cuma da birbirinden farklı türde yerli ve yabancı filmler vizyona giriyor. Komediden bilim kurguya, dramdan animasyona, gerilimden korkuya önemli yapımların vizyonda olacağı bu hafta, sinemaseverler farklı dünyaların kapılarını aralayacak

profil
BT Ekip
01.03.2024
1 Mart vizyon filmleri

‘Senden Başka’, birbirlerinden nefret etmelerine rağmen çıkarları için sevgiliymiş gibi davranan bir çiftin hikayesini anlatıyor. Bea ve Ben'in ilk buluşmaları mükemmel geçer. Ancak sonrasında işler aynı şekilde ilerlemez. Birlikte geçirdikleri muhteşem ilk günün ardından adeta birbirlerinden buz gibi soğurlar. Onlar birbirlerinden hoşlanmasalar da bir anda kendilerini Avustralya’da bir düğünde bulurlar. Çıkarları gereği sevgili gibi davranan Bea ve Ben, bu süreçte kendilerini türlü komik olayların içerisinde bulur.


‘Dune: Çöl Gezegeni Bölüm İki’, ailesini yok edenlere karşı intikam savaşı başlatan Paul Atreides'in hikayesini anlatıyor. Paul Atreides, ailesini yok eden komploculara karşı bir intikam savaşı başlatır. Bu süreçte Paul, Chani ve Fremen'lerle güçlerini birleştirir. Ancak Paul, zor bir seçimle karşı karşıya kalır. Hayatının aşkı ve bilinen evrenin kaderi arasında bir seçim yapmak zorunda kalan Paul, yalnızca onun öngörebileceği korkunç bir geleceği engellemek için zorlu bir mücadeleye girişir.


‘Son Şarkı - Ahmet'in Türküsü’, müzik dünyasının efsanevi ismi Ahmet Kaya’nın vatana dönüş hikayesini anlatıyor. Ahmet Kaya’nın hayatının dönüm noktalarının anlatıldığı filmde, Kaya'nın sanatıyla insanları nasıl etkilediği gözler önüne seriliyor. Müzik kariyerinin yanı sıra Ahmet Kaya'nın toplum üzerindeki etkisine de değinilen filmde; 'Kimler Ahmet Kaya'yı hedef aldı?', 'Neden Ahmet Kaya?', 'Ahmet Kaya Paris'te neler yaşadı?', 'Ahmet Kaya vatan hasreti çekerken başka hangi acıları yaşadı?' gibi pek çok soru cevaplandırılıyor. Yönetmen koltuğunda Kudret Sabancı'nın oturduğu dram türündeki ‘Son Şarkı - Ahmet'in Türküsü’ filminin başrollerinde Celil Nalçakan ve Ezgi Şenler yer alıyor.


‘Meşru Gayrimeşru’, telefon dolandırıcılarının eline düşen bir hukuk profesörünün hikayesini anlatıyor. Hukuk profesörü Erdem Kuş, telefon dolandırıcılarının eline düşer. Baktığı davalar nedeniyle baskı gören ve işini kaybeden Erdem Kuş, kendisini hakim, savcı, emniyet müdürü olarak tanıtarak dolandıran çetenin peşine düşer. Parasını almaya kararlı olan profesör, bu süreçte doğru bildiği şeyler hakkında kendi içinde tartışma yaşar. Erdem Kuş, dolandırıcılık çetesinin izini sürerken kendisini zorlu bir maceranın içinde bulur.


‘Sevgili David’, şeytani bir varlığın musallat olmasıyla hayatı değişen bir adamın hikayesini anlatıyor. Adam Ellis, sakin bir yaşam süren bir çizgi roman sanatçısıdır. Sosyal medyada ürettiği içerikler ile çok sayıda takipçiye sahip olan Adam, bir gün internet trollerine cevap verdikten kısa bir süre sonra dairesinin köşesinde boş bir sallanan sandalyenin hareket ettiğini görür ve o andan itibaren uyuyamaz hale gelir. Adam, giderek artan kötü niyetli olayları bir dizi tweet'te anlatırken, David adındaki ölü bir çocuğun hayaletinin kendisine musallat olduğuna inanmaya başlar. Adam, patronu tarafından ‘Sevgili David’ konusuna devam etmesi konusunda teşvik edilir ancak çok geçmeden sanal ve gerçek olan üzerindeki hakimiyetini kaybetmeye başlar.


‘Altın Gaga ve Macera Çetesi’, yardıma ihtiyacı olan bir şehri kurtarmak için mücadele eden Altıngaga ve çetesinin maceralarını anlatıyor. Altıngaga, tavukların arasında büyüyen, küçük sevimli bir kartaldır. Kendisine uçamayacağı söylenen ve buna inanıp artık uçamayacağını düşünen Altıngaga'nın en büyük isteği tanınmaktır. İçgüdülerinin peşinden giden Altıngaga, uçmayı öğrenince, kız kardeşiyle birlikte bazı sırları çözmek için Kuşlar Şehri'ne gitmeye karar verir. Ekibi ile birlikte Kuşlar Şehri'ne giden Altıngaga, orada yardıma muhtaç bir şehirle karşılaşır. Artık Altıngaga ve arkadaşlarının yeni görevi bu şehri kurtarmaktır.


‘Ayı Teddy'nin Maceraları’, zengin bir sahibin hayalini kuran Ayı Teddy'nin maceralarını anlatıyor. 8 yaşındaki Mariann, Norveç'teki kasabasında bir Noel pazarını ziyaret ederken aniden inanılmaz bir manzarayla karşılaşır. Bir karnaval oyun standının en üst rafında bulunan sevimli bir peluş oyuncak ayının hareket ettiğini görmüştür. Canlı peluş hayvanla arasında bir bağ hisseden Mariann, onu ödül olarak kazanmaktan daha iyi bir Noel dileği düşünemez. Ancak Teddy’nin ise başka planları vardır. Teddy, ona dünyanın sunduğu her şeyi öğretebilecek zengin bir sahibin hayalini kurmaktadır. Mariann, Teddy’yi almaya gittiğinde onu birinin kazandığını öğrenir. Bu durum üzerine Mariann en yakın arkadaşı ile birlikte ayıyı bulmak için zorlu bir maceraya atılır. Teddy’yi kazanan kişi onu bir odunluğa götürdüğünde yeni en iyi arkadaşı kirpi Bolla, hayatta gerçekten neyin önemli olduğunu anlamasına yardımcı olur.


‘Şaşkın Damat’, düğün gününde kendisini beklenmedik olayların içerisinde bulan bir damadın hikayesini anlatıyor. İlginç bir kişiliğe sahip çocuk doktoru Ali, güzel nişanlısı Dalia ile evlenmek üzeredir. Düğün günü eski bir dolandırıcı olan gelinin babası Daoud'un hapisten çıkmasıyla beklenmedik olaylar yaşanır. Ali kendisini bir anda bir çetenin intikam savaşının ortasında bulur; bu durum, düğün gününü ve heyecanla beklediği balayını mahveder.


‘İki Nehir Arasında’; 1. Dünya savaşı sırasında Mezopotamya’da Hint ordusunda askeri doktor olarak bulunan W.C. Spackman ile İttihatçılar tarafından Basra’ya sürgüne gönderilmiş Albay Suphi Bey’in trajik hikayesini anlatıyor. 1. Dünya Savaşı sırasında Irak Cephesinde savaşmış ve esir düşmüş Türk ve İngiliz askerlerinin hiç konuşulmamış hikayelerinin anlatıldığı film; iki farklı ulusun, savaş esirlerinin tanıklıklarıyla ilerliyor. Belgesel, savaşın insanların üzerindeki ortak acı etkisini gözler önüne seriyor.


‘Derin Tehlike’, ailesini bir köpek balığı saldırısında kaybeden genç bir kadının hikayesini anlatıyor. Genç bir kadın olan Lexy'nin hayatı ailesiyle çıktıkları tekne tatilinde altüst olur. Uğradıkları köpek balığı saldırısında babası ve kız kardeşini kaybeden Lexy, sağ kurtulmayı başarsa da yaşayan bir ölüye döner. Çok geçmeden kabusunun henüz sona ermediğini keşfeder. Çevresindeki kimseye güvenemeyen Lexy, suya yeniden adım atabilmek için önce iblislerle yüzleşmek zorunda kalır. Lexy, bir danışmanın yardımıyla, akıldan çıkmayan geçmişe dönüşlerin derinliklerine iner ve o kader gecesinde olanlarla ilgili gerçeği yavaş yavaş ortaya çıkarır.


Önceki ve Sonraki
Haberler