YAŞAM - EV

Evinizin havasını değiştirecek uzanma koltukları

Günümüzde son derece sadeleşen ve yalın ve modern modellerin ön plana çıktığı uzanma koltukları aslında artık her tarza ve her eve uygun bir tasarım çeşitliliğine sahip. Homify yeni yazısında son dönemlerde oldukça revaçta olan bu koltukların en çok tercih edilen modellerini derledi. Peki sizin evinize en uygun model hangisi?

profil
BT Ekip
05.11.2017
Evinizin havasını değiştirecek uzanma koltukları

Şıklıkları, gösterişli tarzları ve asil duruşlarıyla nerde olursa olsun hemen göze çarpan bu klasik model Türkiye’de Aşk-ı Memnu rüzgârı ile yeniden hayatımıza giren ve o gün bugündür de hep aranan modellerin başında geliyor. Dizi yayınlanırken “Bihter koltuğu” olarak da anılan bu model, özellikle yatak odalarına mükemmel bir doku katıyor. Kapitone dikişleri ve ince işçilikli tasarımıyla görkemli ve asil bir model arayanlar için ideal. 

Uluslararası dekorasyon ve mimari sitesi homify.com.tr tarafından hazırlanmıştır.

Evinizin havasını değiştirecek uzanma koltukları

Bu modelde ise salonların vazgeçilmezi berjer tasarımı uzanma koltuğu konforu ile birleştirilmiş ve ortaya şahane ve modern bir tasarım çıkmış. Oturma gruplarımızın tamamlayıcısı rolündeki her dönemin değişmez trendi olan klasik bir kulaklı berjer koltuk, oturma yeri uzatılarak uzanma koltuğuna dönüştürülmüş. Rahat minderler ve tüylü, sıcacık görünümlü bir diz battaniyesi ile tamamlanan kombin son derece şık ve göz alıcı.

Evinizin havasını değiştirecek uzanma koltukları

20. yüzyılın efsane mimarı, modernizmin en öne çıkan isimlerinden Le Corbusier'in atölyesinde 1928 yılında tasarlanan bu uzanma koltuğu ise 1960'larda popülerlik kazanmış. Tasarımın en önemli özelliği odak noktasının konfor olması. Vücudun en rahat edebileceği pozisyona göre oluşturulan tasarım ergonomik yapısı ile son derece şık bir şezlongu andırıyor. Modern tasarımlardan hoşlananlar için ikonik ve tarihi bir değeri olan harika bir seçenek.

Evinizin havasını değiştirecek uzanma koltukları

Bir önceki örnekte gördüğümüz ikonik model elbette pek çok farklı uzanma koltuğu modeline de ilham verdi. Kapitone dikişli deriden imal edilen ve çağdaş görünümüyle sanatsal bir şıklık oluşturan bu model de  Le Corbusier’in tasarımından ilham alınarak oluşturulan güncel koltuklardan biri. 

Evinizin havasını değiştirecek uzanma koltukları

18. yüzyılda yine Fransa’da ortaya çıkan mimari bir tarz olan Rokoko stili, gösterişli ve süslemesi bol olan bir tarzdır ve bu tarz elbette ki mobilya ve dekorasyona da fazlasıyla yansır. Pençe ayakları, oymalı ve işlemeli iskeleti, parlak ve göz alıcı rengi, kapitone dikişleri ve altın varaklı dokunuşlarla bu Josephine koltuk da, Rokoko stili ile kendini gösteriyor.

Evinizin havasını değiştirecek uzanma koltukları

Her ne kadar Josephine koltuk denilince aklımıza o gösterişli ve tarihi modeller gelse de bugün bir hayli trend olan ve yalınlığıyla ön plana çıkan İskandinav stilli tasarımlar da elbette oldukça yaygın. Özellikle konforlu yapıları ve her yerde ve küçük alanlarda dahi kullanılabilen fonksiyonel özellikleriyle modern şehir evlerinin vazgeçilmez mobilyaları olmaya aday olan bu modelde yalın ve huzurlu görünümü sağlayan en önemli ayrıntı sırtının ve kolçağının aynı hizada olması.

 

Evinizin havasını değiştirecek uzanma koltukları

Ve son olarak, neredeyse herkesin aradığı özellikleri bünyesinde barındırmayı başarabilen muhteşem bir model... Abartılı olmayan tasarımıyla yalın bir İskandinav tarzından esintiler taşıyan bu tasarım, klasik Josephine koltuğun biçimsel avantajlarını alarak gösterişi yalınlıkla harmanlayan bir tasarım ortaya çıkarmayı başarmış. Dokusu, rengi ve döşemeleri ile konfor ve her ortama uygunluk konularında da kusursuz sayılabilecek bu model herkesi kendine hayran bırakacak kadar da estetik görünüyor. 

Evinizin havasını değiştirecek uzanma koltukları
Önceki ve Sonraki
Haberler
psikolog çift terapisi