EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - YEME - İÇME

Çikolata parçacıklı kurabiye tarifi

Kendinize bir film akşamı hayal edin; bir kutu bol çikolatalı vanilya kokan kurabiyeler ve süt eşliğinde geçen… Lezzetlerine doyamayacaksınız! Bol keyifli bir hafta sonu olsun.

Çikolata parçacıklı kurabiye tarifi
Çikolata parçacıklı kurabiye tarifi
Dışı kıtır içi yumuşacık, bir ısırıkta damakta hissedilen erimiş ılık çikolata.. Rüya gibi değil mi düşüncesi dahi? Lezzeti de öyle, çok başka bir tat, damakta şölen gibi. Buz gibi bir sütün yanında bir koca tabak vanilya kokan kurabiyelerin düzeltemeyeceği ruh hali, mutlu etmeyeceği insan yoktur, olamaz!

Tüm dünyanın aşık olduğu klasik Amerikan kurabiyeleri. Çikolata parçacıklı, ilk ısırdığınızda hissedilen kıtırlığın hemen ardından yumuşacık dokusuyla mest eden. Bu tarife birebir uyduğunuz takdirde fotoğraftakilerin aksini yakalamanız mümkün değil. Öylesine garanti sonuç veren bir tarif. İçerdiği nişasta ve esmer şeker Amerikalılar’ın "chewy" diye tabir ettiği kıvamı sağlıyor. Elbette esmer şeker bulamazsanız toz şekerle tamamlayabilirsiniz lakin esmer şekerin içerdiği pekmezin bu tarifin lezzetinde katkısı büyük. Ve tereyağ.. kesinlikle oda sıcaklığında olmalı!

Çikolata konusuna değinecek olursam; ben bu tarif için kuvertür damla çikolata kullandım. Marketlerde satılan damla çikolatalar ne yazık ki çikolata değil kokolin diye bir madde, dolayısıyla kurabiyeler ve keklerde erimiyor, formunu bozmuyor. Tercihen, sunumlar dışında kullanmıyorum. Elimde gerçek damla çikolata olmadığı zamanlarda ise marketten aldığım normal bitter çikolataları parça parça keserek kullanıyorum. O şekilde de enfes oluyor! Ve ne kadar büyük bitter çikolata parçaları olursa, o kadar akışkan çikolatalı kurabiyeler elde etmiş oluyorsunuz.


Önceki ve Sonraki
Haberler