EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - TEKNOLOJİ

Nil’le Apple’ın kodlama eğitimini evde denedik, hem eğlendik hem öğrendik

Kodlama artık günümüzün bir gerçeği. Bu nedenle de çocukların kodlamayı öğrenmesi, hayatlarının bir parçası haline gelmesi çok önemli. Biz de geçtiğimiz günlerde kızım Nil ile birlikte Apple’ın online kodlama eğitimini evde deneyimledik

Nil’le Apple’ın kodlama eğitimini evde denedik, hem eğlendik hem öğrendik

Geçen yıl, iPad’de Swift Playgrounds kodlama uygulamasının yeni bir sürümünü kullanıma sunan Apple, bu kez Early Learners yani 4-8 yaş arası çocuklar için doğrudan iPad’den iPhone ve iPad uygulamaları oluşturmalarına olanak tanıyan yeni bir kodlama kılavuzu hazırlamış. Biz de Nil’le birlikte kod yazmanın temelleri ile tanışmak için geçtik evimizde iPad’in başına ve Apple Profesyonel Öğrenim ekibi tarafından hazırlanan eğitimle bu dünyanın içine daldık. Kodlamaya yeni başlayanlar için hazırlanan bu eğitim sırasında iPad 8th gen ve Apple Pencil da yanımızdaydı. iPad’in başında geçirdiğimiz zaman boyunca Nil çok eğlendi, kodlamadan büyük keyif aldı ve çok şey öğrendi. Kodlamaya olan ilgisini fark edince, apple.co/code-early adresinden iPad’imize Everyone Can Code Erken Eğitim Öğrencileri kılavuzunu indirmeye karar verdik. 

Everyone Can Code Erken Eğitim Öğrencileri programı, bilişimsel düşünme becerilerini yeni geliştirmeye başladıkları dönemde öğrencileri kodlamayla tanıştırarak eğitimcilere ve ailelere yardımcı olmak için tasarlanmış. Bu derslerle, ana okulundan üçüncü sınıfa kadar olan öğrenciler konuları tartışabiliyor, keşfediyor ve iPad’de Swift Playgrounds uygulamasını kullanarak temel kod yazma kavramlarına zemin oluşturmak için oyunlar oynayarak öğreniyorlarmış. Son derece ilgi çekici olan ve bilim, sanat, müzik ve beden eğitimini içeren konuların Nil’in çok ilgisini çekeceğine eminim. 

Apple’ın bir de 8 yaş ve üstü için Swift Playgrounds uygulaması var. Temel Kodla Başla dersi, öğrencilere önceden herhangi bir deneyim gerektirmeden Swift kodunu anlama konusunda rehberlik ediyor. Başlamak için uygulamayı açın, oyun alanları kitaplığı ekranının altındaki Daha Fazla Oyun Alanı bölümüne gidin, Tümünü Gör’e dokunun, Kodla Başlayın’ı bulun ve Al’a dokunun; işte bu kadar!

Kodlamaya Hızlı bir Başlangıç klavuzu ise 10 yaş ve üstü öğrenciler için Swift Playgrounds’da eğlenceli kodlama alıştırmaları içeriyor. Bu uygulamayla sadece birkaç basit adımda cihazınızın kamerasını kontrol etmek için kod yazabilir, kendi Taş-Kağıt-Makas oyununuzu kodlayabilir ve daha fazlasını yapabilirmişsiniz; harika değil mi!

Apple’ın kodlama müfredatı hakkında daha fazla bilgi eğitim web sitelerinde bulunabiliyor, dilerseniz siz de bir göz atın.

Önceki ve Sonraki
Haberler