EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - TEKNOLOJİ

Apple, WWDC 2022’nin ilk gününde iletişim teknolojisinin geldiği son noktayı tanıttı

Apple’ın her yıl düzenlediği ama son iki yıldır pandemi nedeniyle fiili olarak gerçekleştiremediği WWDC (Worldwide Developers Conference) bugün Californiya’da başladı. 10 Haziran’a kadar devam edecek olan WWDC 2022’yi ben de Apple’ın davetlisi olarak bizzat yerinde takip ediyorum. Pandemi nedeniyle bir kısmı yine dijital olarak gerçekleştirilen etkinliğin bu ilk gününde Apple; iOS16’yı, M2 çipi ve herkesi heyecanlandıran M2 işlemcili MacBook Air’ı tanıttı. İşte Apple’ın bu son teknolojik gelişmeleriyle gelen yeniliklerden bazıları…

profil
Buse Terim
06.06.2022
Apple, WWDC 2022’nin ilk gününde iletişim teknolojisinin geldiği son noktayı tanıttı

Apple bugün, Mac için özel olarak tasarlanan Apple çiplerinde yeni neslin başlangıcını M2 ile duyurdu. İkinci nesil 5 nanometre teknolojisiyle üretilen M2, M1’in watt başına sektör lideri performansını yüzde 18 daha hızlı CPU, yüzde 35 daha güçlü GPU ve yüzde 40 daha hızlı Neural Engine ile daha da ileriye taşıyor.124 GB’a kadar hızlı birleşik bellek sunan M2, M1’e göre yüzde 50 daha fazla bant genişliğine de sahip. M2 tüm bunları, yeni özel teknolojiler ve daha yüksek verimlilik seviyesi ile birlikte, tamamen yeniden tasarlanan MacBook Air’e ve güncellenen 13 inç MacBook Pro’ya getiriyor. “M serisi çiplerin ikinci neslini başlatan M2, M1’in sahip olduğu olağanüstü özelliklerin de ötesine geçiyor.” diyen Apple’ın Donanım Teknolojilerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Johny Srouji, sözlerine şöyle devam etti: “Enerji açısından verimli performansa odaklandığımız M2 çip; çok daha hızlı CPU’ya, GPU’ya ve Neural Engine birimine sahip. Daha yüksek bant genişliğinin yanı sıra ProRes hızlandırma gibi yeni özelliklerle donatılan M2, Mac için geliştirilen Apple çiplerdeki yenilikleri hız kesmeden devam ettiriyor.”


Apple bugün ayrıca tamamen yeniden tasarlanmış MacBook Air ve güncellenmiş 13-inch MacBook Pro modellerini de tanıttı. Gücünü yeni M2 çipten alan bu MacBook Air, M1 çipin sunduğu çığır açan performansı ve özellikleri daha da ileri götürüyor. MacBook Air, kullanıcıların dünyanın en çok satan dizüstü bilgisayarında sevdikleri her şeyi bir sonraki aşamaya taşıyor. Yepyeni, inanılmaz ince tasarımı ve sunduğu daha da yüksek performansıyla MacBook Air; daha geniş bir 13.6 inç Liquid Retina ekrana, 1080p FaceTime HD kameraya, dört hoparlörlü ses sistemine, 18 saate kadar pil ömrüne ve MagSafe ile şarj özelliğine de sahip. Yeni MacBook Air; gümüş, uzay grisi, gece yarısı ve yıldız ışığı olmak üzere dört farklı renk seçeneğiyle sunuluyor.  Dünyanın en çok satan ikinci dizüstü bilgisayarı olan 13 inç MacBook Pro’ya da eklenen M2 çip; inanılmaz bir performans, 24 GB’a kadar birleşik bellek, ProRes hızlandırma ve 20 saate kadar pil ömrü gibi özellikleri kompakt bir tasarımla buluşturuyor.  Yeni MacBook Air ve güncellenen 13 inç MacBook Pro; M1 Pro ve M1 Max çipe sahip daha da güçlü 14 ve 16 inç MacBook Pro modellerinin yanındaki yerini alarak şimdiye kadar sunulan en güçlü Mac dizüstü bilgisayar serisini mükemmel şekilde tamamlıyor. Her iki dizüstü bilgisayar da gelecek ay satışa sunulacak. “Yeni M2 çipimizi dünyanın en popüler iki dizüstü bilgisayarı olan MacBook Air ve 13 inç MacBook Pro ile buluşturmanın heyecanını yaşıyoruz.” diyen Apple Global Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Greg Joswiak, sözlerini şöyle sürdürdü: “M2 çipi temel alarak bütünüyle yeniden tasarlanan ve göz alıcı dört renk seçeneğiyle sunulan MacBook Air; daha büyük ekranı, daha güçlü kamerası ve tüm gün süren pil ömrüyle daha ince, daha hafif ve daha hızlı. Bu performansı ve özellikleri bir araya getiren, fansız tasarıma sahip böylesine ince ve hafif bir dizüstü bilgisayarı, yalnızca Apple çip ile oluşturabilirsiniz. M2 çip, 13 inç MacBook Pro’da da yerini alıyor. İnanılmaz bir performans sağlayan bu çip, sahip olduğu ProRes hızlandırma, 24 GB’a kadar bellek ve 20 saate kadar pil ömrü özellikleriyle en kolay taşınan profesyonel dizüstü bilgisayarımızı daha da mükemmelleştiriyor.”


Apple bugün WWDC 2022 kapsamında ayrıca, Kilit Ekranı’nda şimdiye kadar yapılan en büyük güncellemeyle birlikte kullanıcıların iPhone deneyimini dönüştüren yeni paylaşma, iletişim ve akıllı teknoloji özellikleri sunan iOS 16’nın ön tanıtımını da yaptı. iOS 16; fotoğraf koleksiyonunun aile üyeleriyle sorunsuz şekilde paylaşılmasını sağlayan iCloud Paylaşılan Fotoğraf Arşivi, kullanıcıların kolayca iletişim kurmalarına yardımcı olmak için Mesajlar ve Mail uygulamalarında yapılan güncellemeler ve Canlı Metin ile Görsel Arama özelliklerinde yapılan güçlü iyileştirmelerle geliyor. “iOS 16, iPhone ile yaşadığınız deneyimi dönüştürecek güncellemeler sunan kapsamlı bir sürüm” açıklamasını yapan Apple’ın Yazılım Mühendisliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Craig Federighi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kilit Ekranı’nın görünümünü ve işleyişini, bu ekranı daha kişisel ve kullanışlı hale getiren heyecan verici yeni özelliklerle tamamen yeniden tasarladık; aileler için iCloud Paylaşılan Fotoğraf Arşivi özelliğini sunduk. Mesajlar ve Mail uygulamalarına eklediğimiz yeni özelliklerle iletişimi daha da kolaylaştırdık ve akıllı teknolojilerden yararlanarak Canlı Metin ve Görsel Arama özelliklerinde yapılan güncellemelerle geliştirdik.”


Önceki ve Sonraki
Haberler