YAŞAM - TEKNOLOJİ

Apple, süper güçlü M2 çipe sahip yeniden tasarlanan 11 inç ve yepyeni 13 inç iPad Air modellerini tanıttı

Şimdi iki farklı boyut seçeneğiyle sunulan iPad Air; olağanüstü performansı ve yapay zeka becerileri, uzun kenarda konumlandırılmış yeni ön kamerası, daha hızlı Wi-Fi özellikleri ve Apple Pencil Pro desteğiyle her zamankinden daha güçlü ve çok yönlü

profil
BT Ekip
10.05.2024
Apple, süper güçlü M2 çipe sahip yeniden tasarlanan 11 inç ve yepyeni 13 inç iPad Air modellerini tanıttı

Apple, süper güçlü M2 çipe sahip yeniden tasarlanan 11 inç ve yepyeni 13 inç iPad Air modellerini duyurdu. Şimdi ilk kez iki farklı boyut seçeneğiyle sunulan iPad Air’in 11 inç modeli taşınabilirliği bir üst seviyeye çıkarıyor, 13 inç modeli ise çalışmanız, öğrenmeniz ve oyun oynamanız için daha da büyük bir ekran alanı sunuyor. Her iki modelin de sunduğu olağanüstü performans ve gelişmiş beceriler sayesinde iPad Air, şimdi her zamankinden daha güçlü ve çok yönlü. 

Daha hızlı CPU, GPU ve Neural Engine birimine sahip M2 çiple performansını artıran yeni iPad Air, yapay zeka için de inanılmaz güçlü bir aygıt. Ana Sahne özellikli 12 MP Ultra Geniş ön kamera şimdi iPad Air’in uzun kenarında yer alıyor. Yani görüntülü aramalar için mükemmel. Ayrıca daha hızlı Wi-Fi özelliklerine sahip iPad Air’in süper hızlı 5G özellikli Cellular modelleri, kullanıcılarının hareket halindeyken bile bağlantıda kalmasını sağlıyor. 

Taşınabilir tasarımı, tüm gün süren pil ömrü, muhteşem Liquid Retina ekranı ve Apple Pencil Pro, Apple Pencil (USB-C) ve Magic Keyboard desteğiyle iPad Air, kullanıcıların daha da üretken ve yaratıcı olmalarına imkan tanıyor. 

Yeni iPad Air, yeni mavi ve mor renk seçeneklerinin yanı sıra yıldız ışığı ve uzay grisi renk seçenekleriyle de sunuluyor. 11 inç iPad Air sadece 25.999 TL’den başlıyor ve 13 inç iPad Air harika fiyatıyla sadece 34.999 TL. Müşteriler, yeni iPad Air siparişlerini bugün verebiliyor ve iPad Air, 15 Mayıs Çarşamba gününden itibaren satışa sunuluyor.

“Öğrenciler, içerik üreticileri, küçük işletmeler ve daha birçok kullanıcı iPad Air’i performansı, taşınabilirliği ve çok yönlülüğü için seviyor. Üstelik tümü, uygun bir fiyatla sunuluyor. Bugün iPad Air her zamankinden daha da iyi” diyen Apple'ın Ürün Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Bob Borchers, sözlerini şöyle sürdürüyor: “İlk kez iki farklı boyut seçeneğiyle sunduğumuz, yeniden tasarlanan 11 inç ve yepyeni 13 inç iPad Air’i tanıttığımız için çok heyecanlıyız. Muhteşem Liquid Retina ekranı, M2 çipin olağanüstü performansı, inanılmaz yapay zeka becerileri ve yeni aksesuarları destekleyen renkli, taşınabilir tasarımı sayesinde iPad Air şimdi her zamankinden daha güçlü ve çok yönlü.”

Yeniden tasarlanan 11 inç iPad Air, taşınabilirliği bir üst seviyeye çıkarıyor. Böylece hareket halindeyken bile işlerinizi halledebiliyorsunuz. Yeni 13 inç iPad Air ise daha geniş bir ekran isteyen kullanıcılar için 11 inç modele kıyasla yüzde 30 daha geniş bir ekran alanı sunuyor. Geniş ekran, kullanıcılara Freeform gibi uygulamalarda fikirlerini kaydetmeleri veya iPadOS’te Split View özelliğini kullanarak birden fazla uygulama görüntülemeleri için daha fazla alan sağlıyor. Her iki model de Liquid Retina tasarıma, yansıma önleyici kaplamaya, True Tone teknolojisine, yüksek parlaklığa ve P3 geniş renk yelpazesine sahip gelişmiş ekranlarla sunuluyor. Böylece son derece zengin ve canlı görünen içeriklerin ve her tür ışık koşulunda net okunan yazıların keyfini çıkarabiliyorsunuz.


Yeniden tasarlanan iPad Air’de, Ultra Geniş 12 MP ön kamera şimdi uzun kenarda yer alıyor. Kamera, yapay öğrenme (ML) teknolojisini kullanarak herkesi otomatik olarak kameranın görüş alanı içerisinde tutan Ana Sahne özelliğine sahip. İster FaceTime üzerinden arkadaş ya da aileleriyle görüşmek için olsun, ister iPad Air’i klavyeyle kullanırken bir video konferansa katılmak için olsun; iPad Air kullanıcılarının en sık kullandığı yerleşim olması nedeniyle kameranın bu yeni konumu mükemmel. iPad Air’de yer alan 12 MP Geniş arka kamera, yüksek çözünürlüklü fotoğraflar ve saniyede 120 kare ağır çekim desteğiyle 4K videolar çekmenize imkan tanıyor. Kameralarla birlikte çalışacak şekilde tasarlanan çift mikrofon, sesi kullanılan kameradan alıyor ve dikkat dağıtan arka plan gürültüsünü en aza indirgiyor. Yeni iPad Air ayrıca Uzamsal Ses özellikli, yatay modda stereo ses sunan hoparlörlere de sahip. 13 inç model, bas derinliğini ikiye katlayarak çok daha iyi bir ses kalitesi sunuyor. Böylece müziğin ve videoların keyfini çıkarabiliyorsunuz.

Daha hızlı 8 çekirdekli CPU ve 10 çekirdekli GPU’ya sahip M2 çip, iPad Air’in performansında büyük bir artış sağlıyor. M2, M1’e kıyasla pek çok açıdan gelişme sunan, güçlü bir çip. Ve önceki nesil iPad modellerinden geçiş yapacak kullanıcılar için performansta dev bir sıçramaya imkan tanıyor. Daha hızlı bellek bant genişliğiyle birlikte yeni iPad Air, M1 çipe sahip önceki iPad Air’e kıyasla neredeyse yüzde 50 daha hızlı olmasıyla daha geniş bir üretkenlik ve yaratıcı görev yelpazesi sağlıyor.1 Ve yeni iPad Air, A14 Bionic çipe sahip iPad Air’e kıyasla 3 kata kadar daha hızlı bir performans sağlıyor. Kullanıcılar, Affinity Designer’da her zamankinden daha hızlı bir şekilde ilgi çekici içerikler yaratabiliyor, Zenless Zone Zero gibi yüksek performans gerektiren, yoğun grafiklere sahip oyunları rahatlıkla oynayabiliyor ve yaptıkları her şeyde M2 çipin hızını hissedebiliyor.

M2 çipli yeni iPad Air, M1 çipe kıyasla daha verimli ve yüzde 40 oranında daha hızlı 16 çekirdekli Neural Engine ile birlikte yapay zeka için muhteşem bir aygıt. CPU’sunda yer alan yapay öğrenme hızlandırıcıları, aygıt içi yapay öğrenme performansında artış sağlayan güçlü GPU’su ve Apple çipin birleşik bellek mimarisiyle birlikte iPad Air, olağanüstü bir yapay zeka performansı sağlıyor. Kullanıcılar bu performanstan faydalanarak Görsel Araştırma, Süje Ayırma ve Canlı Metin gibi akıllı iPadOS özelliklerinin keyfini çıkarabiliyor. iPadOS, geliştiricilerin Neural Engine’dan faydalanarak olağanüstü yapay zeka özelliklerini aygıt içinde kullanmasını kolaylaştıran Core ML gibi gelişmiş çerçeveler de sunuyor. Gelişmiş yapay zeka özelliklerini de kapsayan geniş bir uygulama ağı sayesinde kullanıcılar, Photomator’da yapay zeka modelleri kullanarak fotoğrafları tek bir tıkla iyileştiren Otomatik İyileştirme özelliğinden yararlanabiliyor ya da Onform ve hareket izleme kabiliyetleri ile sportif performansları her zamankinden daha iyi bir şekilde analiz edebiliyor. iPad Air ayrıca bulut tabanlı çözümleri de destekliyor ve kullanıcıların yapay zekanın gücünden faydalanarak Microsoft Copilot for Microsoft 365 ve Adobe Firefly gibi gelişmiş üretkenlik ve yaratıcılık uygulamalarını kullanmalarına olanak tanıyor.

Hareket halindeyken bile daha hızlı kablosuz bağlantı sayesinde kullanıcılar, iPad Air’de daha pek çok şeyi yapabiliyor. Yeni iPad Air, Wi-Fi 6E özelliğini destekliyor ve bir önceki nesle kıyasla iki kata kadar daha yüksek performans sağlıyor. Böylece kullanıcılar dosyaları indirebiliyor, online oyun oynayabiliyor ve film izleyebiliyor. 5G özelliğine sahip Wi-Fi + Cellular modelleri sayesinde kullanıcılar hareket halindeyken bile kolayca dosyalarına erişebiliyor, iş arkadaşlarıyla iletişim kurabiliyor ve verilerini anında yedekleyebiliyor. Yeni iPad Air’in Cellular modelleri eSIM ile çalışıyor. Fiziksel SIM kartının daha güvenli bir alternatifi olan eSIM, kullanıcıların hızlıca bağlantı kurmasına, mevcut tarifelerini dijital olarak hızlıca transfer etmesine ve tek bir aygıtta birden fazla hücresel bağlantı saklamasına olanak tanıyor. Müşteriler yeni iPad Air ile dünyanın farklı yerlerindeki 190’dan fazla ülke ve bölgede kablosuz veri tarifelerine kolayca bağlanabiliyor ve bunun için yerel operatörlerden fiziksel bir SIM kartı almak zorunda kalmıyor.

Apple Pencil Pro, şimdi Apple Pencil deneyimini daha da ileri taşıyan daha fazla sihirli özellik ve yepyeni güçlü etkileşimler sunuyor. Gövde kısmındaki yeni sensör, kullanıcının sıkıştırma hareketi yaptığını algılayarak bir araç paleti açıyor. Böylece yaratıcı sürecinize ara vermeden araçlar, çizgi kalınlıkları ve renkler arasında hızlıca geçiş yapabiliyorsunuz. Özel Haptic Engine teknolojisi, kullanıcı sıkıştırma hareketi yaptığında, çift dokunuş özelliğini kullandığında veya Smart Shape ile şekilleri kusursuz bir forma dönüştürdüğünde eylemi onaylayan hafif bir titreşim vererek son derece kullanıcı dostu bir deneyim sağlıyor. Bir jiroskop sayesinde kullanıcılar Apple Pencil Pro’yu döndürerek kullandıkları aracı daha hassas bir biçimde kontrol edebiliyor. Kullanıcılar gövdeyi döndürerek şekilli kalem ve fırça araçlarının yönünü tıpkı kağıt ve kalemde olduğu gibi değiştirebiliyor. Ve Apple Pencil ile dokunmadan algılama özelliği sayesinde işaretleme yapmadan önce kullandıkları aracın yönünü tam olarak görebiliyor.

Bu gelişmiş özelliklerle Apple Pencil Pro, kullanıcılara fikirlerini hayata geçirmenin tamamen yeni yollarını sunuyor ve geliştiricilerin kendi özel etkileşimlerini yaratmalarını mümkün kılıyor. Apple Pencil Pro, Apple Pencil için ilk kez Bul özelliği desteği sunuyor ve kullanıcıların Apple Pencil Pro’larını kaybetmeleri halinde yerini belirlemelerine yardımcı oluyor. Yeni bir manyetik arayüz aracılığıyla iPad Air’in yan tarafına yapışıyor, burada eşleşiyor ve şarj oluyor. iPad Air aynı zamanda not almak, çizim yapmak, belgelere notlar eklemek, günlük tutmak ve daha pek çok şey için harika bir aygıt olan uygun fiyatlı Apple Pencil (USB-C) desteği de sunuyor.

iPad Air; askı modeli tasarıma, yerleşik trackpad'e ve arkadan aydınlatmalı klavyeye sahip olan Magic Keyboard’la da çalışıyor. iPad Air için yeni Smart Folio, manyetik olarak yapışıyor ve şimdi daha fazla esneklik sunan, birden çok görüntüleme açısını destekliyor. Kömür grisi, açık mor, kot rengi ve ada çayı renk seçenekleriyle sunulan yeni Smart Folio, iPad Air’in renklerini tamamlıyor.


iPadOS 17, kişiselleştirilebilir ve çok yönlü kullanım için yepyeni olanaklar sunuyor ve iPad Air deneyimini üst seviyelere taşıyor.

  • Kullanıcılar iPad Air’in 11 inç veya yeni ve daha geniş 13 inç ekranı sayesinde Kilit Ekranı’nı özelleştirerek daha kişisel bir hale getirebiliyor. Buna göz alıcı duvar kağıtları, kullanıcıların favori fotoğraflarını sergilemeleri için eğlenceli yollar ve tarih ile saatin görünümünü kişiselleştirecek font ve renkler de dahil.
  • İnteraktif araç takımları, tek bir dokunuşla görevlerinizi anında yapabilmeniz için bir bakışta görebileceğiniz bilgileri daha da ileri taşıyor.
  • Mesajlar, kullanıcıların kendilerini ifade etmeleri için emojilerle sağlanan bir çıkartma deneyimi ve fotoğraflardan süjeleri ayırıp Canlı Çıkartmalara dönüştürme kabiliyeti gibi eğlenceli yollar sunuyor.
  • Kullanıcılar, FaceTime aramaları cevapsız kaldığında aradıkları kişi için görüntülü veya sesli mesaj bırakabiliyor. Süreklilik Kamerası ile kullanıcılar iPad Air’deki kamera ve mikrofondan faydalanarak doğrudan Apple TV’den görüntülü arama yapabiliyor veya aramayı iPad’den başlatıp Apple TV’ye aktarabiliyor.
  • Freeform yeni çizim araçları sunuyor, dokunmadan algılama, eğme ve hızla şekil verme desteği sağlıyor, herhangi bir nesneye bağlantı çizgileri ve yeni şekiller ekleme becerisi getiriyor ve pano üzerinde kullanıcının arkadaşlarına kılavuzluk edebilmelerine imkan sağlayan Takip Et özelliğini destekliyor.
  • Notlar uygulaması, kullanıcılara PDF belgelerini düzenlemek, okumak, notlamak ve belge üzerinde arkadaşlarıyla iş birliği yapmak için yeni yollar sunuyor. Ayrıca formlardaki alanları akıllıca tanımlayıp dolduran Otomatik Doldur özelliğiyle PDF belgeleri üzerinde çalışmak çok daha kolay hale geliyor.
  • Sahne Yöneticisi sayesinde kullanıcılar tek bir görünümde üst üste açılmış pencerelerde çalışabiliyor, pencereleri yeniden boyutlandırabiliyor, tek bir dokunuşla uygulamalar arasında geçiş sağlayabiliyor ve çok daha fazlasını yapabiliyor.
  • Kullanıcılar Görsel Araştırma, Süje Ayırma, ve Canlı Metin özelliklerinin yanı sıra ses içeriklerini metne dönüştüren Canlı Altyazılar gibi yapay zeka becerilerinden ve Kişisel Ses gibi zeki erişilebilirlik özelliklerinden faydalanabiliyor.

iPad Air ayrıca Freeform, Notlar, iMovie, GarageBand ve Fotoğraflar’ın yanı sıra Pages, Numbers ve Keynote uygulamalarını içeren iWork üretkenlik paketi gibi olağanüstü, yerleşik uygulamalarla sunuluyor. iPad için Logic Pro 2 ve iPad için Final Cut Pro  2 , iPad Air’i daha da esnek ve yaratıcı bir güç merkezine dönüştüren yeni özellikler sağlıyor.2 13 Mayıs Pazartesi günü satışa sunulacak Logic Pro; Session Players, ChromaGlow ve Stem Splitter gibi yapay zeka destekli güçlü özelliklerle şarkı yazarlığı, tempo oluşturma, yapımcılık ve miksaj için çığır açıcı profesyonel deneyimlere imkan tanıyor. Bu ilkbaharda satışa sunulacak Final Cut Pro, Final Cut Camera3 aracılığıyla dört adede kadar iPhone veya iPad aygıtı ile kontrol ve kayıt olanağı sağlayan Canlı Çoklu Kamera özelliği, harici proje desteği4 ve daha da fazla yeni içerikle iPad’i eksiksiz bir mobil prodüksiyon stüdyosuna dönüştürüyor. Ve App Store’daki bir milyondan fazla uygulama sayesinde iPad Air kullanıcıları yapmak istedikleri her şey için gelişmiş üretkenlik ve yaratıcılık özellikleri sunan uygulamalardan faydalanabiliyor.

Çevre bilinciyle tasarlanan yeni iPad Air’in kasasında yüzde 100 geri dönüştürülmüş alüminyum, tüm mıknatıslarında yüzde 100 geri dönüştürülmüş nadir toprak elementleri ve çok katmanlı baskı devre kartlarındaki kaplamada yüzde 100 geri dönüştürülmüş altın ve lehimde yüzde 100 geri dönüştürülmüş kalay kullanılıyor. Apple’ın enerji verimliliği konusundaki yüksek standartlarıyla uyumlu yeni iPad Air cıva, bromlu alev geciktiriciler ve PVC içermiyor. Yüzde 100 lif bazlı ambalajı sayesinde de Apple, 2025’e kadar tüm ambalajlarda plastik kullanımını sıfıra indirme hedefine bir adım daha yaklaşıyor Apple, küresel kurumsal operasyonlarında artık karbon nötr. 2030 itibarıyla da üretim tedarik zincirinin tamamında ve her ürünün yaşam döngüsünde karbon nötr olmayı planlıyor.

Önceki ve Sonraki
Haberler