YAŞAM - TEKNOLOJİ

Apple, M3 çiplere sahip yeni MacBook Pro’yu tanıttı

Apple, dünyanın en iyi profesyonel laptopunu daha da iyi hale getiren M3 çip ailesine sahip yeni MacBook Pro’yu tanıttı. M3 çipe sahip 14 inç MacBook Pro, 62.999 TL'den başlayan fiyatla sunuluyor. Ayrıca, M3 Pro ve M3 Max çipe sahip 14 inç ve 16 inç modeller göz alıcı yeni uzay siyahı renk seçeneğiyle geliyor

profil
BT Ekip
01.11.2023
Apple, M3 çiplere sahip yeni MacBook Pro’yu tanıttı

Apple, geçtiğimiz günlerde yeni MacBook Pro serisini duyurdu. Yeni MacBook Pro modelleri yepyeni M3 çip ailesi ile sunuluyor: M3, M3 Pro ve M3 Max. Yeni nesil GPU mimarisine ve daha hızlı bir CPU’ya sahip M3 ailesi, MacBook Pro’ya daha da iyi performans ve olağanüstü yeni beceriler kazandırıyor. M3 çipe sahip yeni 14 inç MacBook Pro, hem günlük görevler için ideal hem de profesyonel uygulamalarda ve oyunlarda olağanüstü düzeyde sürdürülebilir performans sunuyor. Kreatif işlerle uğraşan kişiler, öğrenciler ve girişimciler için ideal olan model, şimdi 62.999 TL'den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. M3 Pro çipe sahip 14 inç ve 16 inç MacBook Pro, daha da fazla performans ve ekstra birleşik bellek desteği sayesinde kod yazanlar, kreatif işlerle uğraşan kişiler ve araştırmacılar gibi kullanıcılar için daha zorlu iş akışlarıyla çalışmayı mümkün kılıyor. M3 Max çipe sahip 14 inç ve 16 inç MacBook Pro, bilgi işlem sınırlarını zorlayan performans ve beceriler sunuyor. Canavar gibi bir GPU’ya, güçlü bir CPU’ya ve 128 GB’a kadar birleşik bellek desteğine sahip M3 Max çipli MacBook Pro, yapay öğrenme programcıları, 3D sanatçıları ve video editörleri gibi kullanıcılar için profesyonel uygulamalarda multitasking yapmaya ve ileri seviye iş akışlarına imkan tanıyor. M3 Pro ve M3 Max modelleri şimdi ayrıca göz alıcı koyu bir alüminyum yüzey oluşturan uzay siyahı renk seçeneğiyle sunuluyor.

Tüm MacBook Pro modelleri yüzde 20 daha parlak SDR içerikler sunan göz alıcı bir Liquid Retina XDR ekrana, yerleşik 1080p kameraya, etkileyici altı hoparlörlü ses sistemine ve çok çeşitli bağlantı seçeneklerine sahip. 22 saate kadar pil ömrüyle birlikte MacBook Pro serisi, profesyoneller için üstün taşınabilirlik sağlıyor. Hem elektriğe bağlıyken, hem de pil ile çalışırken aynı performansı sunması sayesinde kullanıcılar iş akışlarını her yere yanlarında götürebiliyor. Müşteriler yeni MacBook Pro’yu bugünden itibaren sipariş edebilir. Yeni MacBook Pro, 10 Kasım Cuma günü satışa sunulacak.

“MacBook Pro gibisi yok. Apple çipin olağanüstü güç verimliliği sağlayan performansı, 22 saate kadar pil ömrü, göz alıcı Liquid Retina XDR ekran ve çok çeşitli bağlantı seçenekleri sayesinde MacBook Pro kullanıcılara hayatlarının en iyi işini çıkarmaları için güç veriyor” diyen Apple’ın Donanım Mühendisliğinden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı John Ternus, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yeni nesil M3 çipler ile bir profesyonel laptopun yapabileceklerinin çıtasını yine yükseltiyoruz. MacBook Pro’yu ve sınıfının en iyisi becerilerini bugüne kadarki en geniş kullanıcı kitlesine sunmaktan heyecan duyuyoruz. Ayrıca, Intel tabanlı MacBook Pro’dan geçiş yapacak kullanıcılarımızı da her açıdan ezber bozan bir deneyim bekliyor.”

M3 çip ailesi Apple çipin olağanüstü inovasyon hızını devam ettiriyor. M3, M3 Pro ve M3 Max, sektör lideri 3 nanometre teknolojisiyle geliştirilen ilk kişisel bilgisayar çipleri. Bu çiplerdeki daha hızlı ve daha verimli yeni nesil GPU sayesinde, Apple çip için grafik mimarisinde bugüne kadarki en büyük ilerleme kaydediliyor. Dynamic Caching adlı çığır açan bir teknolojiye sahip olan GPU, donanımda yerel bellek kullanımını gerçek zamanlı olarak atıyor. Böylece her görev için tam olarak gereken düzeyde bellek kullanılıyor. Bu da grafiklerin en yoğun kullanıldığı profesyonel uygulamalarda ve oyunlarda GPU’dan yararlanma oranını ve performansı büyük ölçüde artırıyor.

GPU, Apple çipe yeni render alma özellikleri de kazandırıyor. Örneğin, geometri işlemeye daha fazla beceri ve verimlilik katan donanım hızlandırmalı örgü gölgelendirme özelliği görsel açıdan daha karmaşık sahneleri mümkün kılıyor. Ve Mac’te ilk kez sunulan donanım hızlandırmalı ışın izleme özelliği sayesinde oyunlarda gölgelerin ve yansımaların render’ı daha doğru bir şekilde alındığından daha gerçekçi ortamlar oluşturulabiliyor.


M3 çipe sahip MacBook Pro, öğrencilerden iş yeri sahiplerine, müzisyen olmak isteyenlerden video editörlerine kadar, tutkularının peşinden giden her türlü kullanıcı için ideal bir laptop. M3 çipe sahip 14 inç MacBook Pro, M1 çipe sahip 13 inç MacBook Pro’ya kıyasla yüzde 60’a kadar daha hızlı. Üstelik gelişmiş termal sistemi sayesinde M3 çipin tüm potansiyelini açığa çıkararak sürdürülebilir performans sunuyor. 62.999 TL'den başlayan harika fiyatlarıyla MacBook Pro her zamankinden daha yüksek performans ve özellikler sunuyor.

M3 çipe sahip MacBook Pro ile…

 • Final Cut Pro’da render performansı, Core i7 işlemcili 13 inç MacBook Pro’dan 7.4 kata kadar ve M1 çipli 13 inç MacBook Pro’dan yüzde 60’a kadar daha hızlı.
 • Xcode’da kod derleme, Core i7 işlemcili 13 inç MacBook Pro’dan 3.7 kata kadar ve M1 çipli 13 inç MacBook Pro’dan yüzde 40’a kadar daha hızlı.
 • Microsoft Excel’de hesap tablosu performansı, Core i7 işlemcili 13 inç MacBook Pro’dan 3.5 kata kadar ve M1 çipli 13 inç MacBook Pro’dan yüzde 40’a kadar daha hızlı.

M3 Pro çipe sahip MacBook Pro kod yazanlar, kreatif işlerle uğraşan kişiler ve araştırmacılar gibi daha zorlu iş akışlarına sahip kullanıcılar için daha da fazla performans sağlıyor, daha fazla birleşik bellek desteği sunuyor ve şimdi M1 Pro çipe sahip 16 inç modele kıyasla yüzde 40’a kadar daha hızlı.

M3 Pro çipe sahip MacBook Pro ile…

 • Adobe Photoshop’ta filtre ve işlev performansı, Intel tabanlı en hızlı MacBook Pro’dan 3 kata kadar ve M1 Pro çipli 16 inç MacBook Pro’dan yüzde 40’a kadar daha hızlı.
 • Oxford Nanopore MinKNOW’da DNA sıralaması için baz çağırma işlemi, Intel tabanlı en hızlı MacBook Pro’dan 20 kata kadar ve M1 Pro çipli 16 inç MacBook Pro’dan yüzde 36’ya kadar daha hızlı.
 • Adobe Premiere Pro’da metin bazlı düzenleme, Intel tabanlı en hızlı MacBook Pro’dan 1.7 kata kadar ve M1 Pro çipli 16 inç MacBook Pro’dan yüzde 30’a kadar daha hızlı.

M3 Max çipe sahip MacBook Pro; yapay öğrenme programcıları, 3D sanatçıları ve video editörleri gibi ileri seviye iş akışlarıyla çalışan kullanıcılara yönelik performans ve beceriler sunuyor. M1 Max çipe sahip 16 inç MacBook Pro’ya kıyasla 2,5 kata kada ve en hızlı Intel tabanlı MacBook Pro modelinden 11 kata kadar daha hızlı. Ayrıca, 128 GB’a kadar birleşik bellek desteği sayesinde içerik oluşturucularının birden fazla profesyonel uygulamaya ve eklentiye yayılan büyük ve karmaşık projeler üzerinde kolayca çalışabilmelerini veya orkestra kitaplıklarının tamamına bellekten anında ulaşarak devasa film müzikleri besteleyebilmelerini sağlıyor.

M3 Max çipe sahip MacBook Pro ile…

 • MathWorks MATLAB’de dinamik sistem simülasyonları, Intel tabanlı en hızlı MacBook Pro’dan 5.5 kata kadar ve M1 Max çipli 16 inç MacBook Pro’dan 2 kata kadar daha hızlı.
 • Maxon Redshift’te render performansı, Intel tabanlı en hızlı MacBook Pro’dan 5.3 kata kadar ve M1 Max çipli 16 inç MacBook Pro’dan 2.5 kata kadar daha hızlı.
 • Blackmagic DaVinci Resolve Studio’da pürüz azaltma, Intel tabanlı en hızlı MacBook Pro’dan 2.7 kata kadar ve M1 Max çipli 16 inç MacBook Pro’dan yüzde 65’e kadar daha hızlı.

M3 Pro ve M3 Max çipe sahip MacBook Pro modelleri, kesinlikle profesyonel görünen göz alıcı yeni bir renk seçeneğiyle sunuluyor: uzay siyahı. MacBook Pro’nun kaplaması, anodize bir yalıtım oluşturan çığır açıcı yapısıyla parmak izlerini büyük oranda azaltıyor. M3 Pro ve M3 Max çipe sahip modeller ayrıca gümüş renk seçeneğiyle ve M3 çipe sahip 14 inç MacBook Pro ise gümüş ve uzay grisi renk seçeneğiyle de sunuluyor.


Her türlü kullanıcı için büyük bir model yükseltme imkanı sunan yeni MacBook Pro, özellikle de henüz Intel tabanlı Mac modellerinden geçiş yapmamış olan kullanıcılar için ideal. M3 Max çipe sahip model, en hızlı Intel tabanlı MacBook Pro modeline kıyasla 11 kata kadar daha hızlı. Apple çipin güç verimliliği sayesinde, kullanıcılar iş akışlarının çok büyük çoğunluğunda fanların sesini hiç duymuyor. En hızlı Intel tabanlı MacBook Pro modeline kıyasla pil ömrü de 11 saate kadar ekstra kullanım imkanı sağlıyor5 ve çoğu PC laptopun aksine, MacBook Pro elektriğe bağlıyken de pille çalışırken de aynı olağanüstü performansı sunuyor. Liquid Retina XDR ekran, dünyanın en iyi laptop ekranı. HDR içerikler için olağanüstü 1000 nit sürekli parlaklık ve 1600 nit maksimum parlaklık, etkileyici bir kontrast oranı, canlı renkler ve üstün görüntüleme açısı sunuyor. SDR içerikler şimdi öncekine kıyasla yüzde 20 daha parlak olan 600 nite kadar parlaklıkta görüntüleniyor.


macOS Sonoma, iş ve eğlence için Mac’e zengin özellikler kazandırıyor. Kullanıcılar artık doğrudan masaüstüne araç takımları ekleyebiliyor, tek tıkla bu araç takımlarıyla etkileşime geçebiliyor ve etkileyici Süreklilik özelliği sayesinde iPhone araç takımlarından oluşan geniş ekosisteme Mac’lerinden erişebiliyor. Sunum yapan kişiyi paylaşılan içeriğin üstünde gösteren Sunan Kişi Katmanı ve hareketle tetiklenen eğlenceli video efektlerini sinema kalitesinde sunan Tepkiler gibi, kullanıcıların uzaktan sunum yapmasına yardımcı yeni özelliklerle video konferanslar şimdi daha keyifli. Safari’de, Profiller birden fazla konu veya proje arasında ayrı ayrı gezinme olanağı sunarken web uygulamaları da kullanıcıların favori sitelerine daha hızlı erişmelerini sağlıyor. Ve dünyanın dört bir yanından ağır çekim videolar içeren göz alıcı yeni ekran koruyucu koleksiyonu bulunuyor.

Apple çipin becerilerinden en iyi şekilde yararlanan macOS Sonoma, profesyoneller için güçlü yeni özellikler sunuyor. Ekran Paylaşma özelliğindeki yeni yüksek performans modu başka bir Mac’e uzaktan son derece hızlı bir şekilde bağlanma imkanı veriyor. Böylece profesyoneller en yüksek kaliteli içerikleri üzerinde her yerden çalışabiliyor. Grafik görevlerine öncelik vererek sürekli yüksek kare hızları sunan ve kablosuz aksesuarlarda gecikmeyi önemli ölçüde azaltan Oyun Modu sayesinde Baldur’s Gate 3, Lies of P ve DEATH STRANDING DIRECTOR’S CUT gibi yapımlarda çok daha etkileyici oyun deneyimleri elde ediliyor.


MacBook Pro dayanıklı olacak şekilde tasarlandı. Özel bir alaşımdan üretilen son derece dayanıklı kasada yüzde 100 geri dönüştürülmüş alüminyum kullanılıyor. MacBook Pro ayrıca tüm mıknatıslarda yüzde 100 geri dönüştürülmüş nadir bulunan toprak elementleri ve çok sayıda baskılı devre kartında yüzde 100 geri dönüştürülmüş kalay lehim ve altın kaplama kullanıyor. MacBook Pro ayrıca berilyum, bromlu alev geciktiriciler ve cıva gibi birçok zararlı maddeyi içermiyor. Ambalajda kullanılan ağaç lifinin yüzde 100’ü geri dönüştürülmüş kaynaklardan veya sorumlu bir şekilde yönetilen ormanlardan tedarik ediliyor.

Apple bugün küresel kurumsal operasyonlarında tamamen karbon nötr olmayı başardı. 2030’a kadar ise üretim tedarik zincirinin tamamı ve bütün ürün yaşam döngüleri dahil tüm çalışmalarında karbon nötr olmayı planlıyor. Bu da satılan her Apple aygıtının bileşen üretimi, montaj, nakliye ve müşteri kullanımından geri dönüşüm ve malzemelerin geri kazanılmasına kadar her aşamada karbon nötr olması demek.

 • Kullanıcılar yeni MacBook Pro’yu, 30 Ekim Pazartesi gününden itibaren ABD dahil 27 ülkede ve bölgede apple.com/tr/store sayfasından ve Apple Store uygulamasından sipariş edilebiliyor. Modeller 10 Kasım Cuma gününden itibaren müşterilere teslim edilmeye başlayacak ve Apple Store’larda ve Apple Yetkili Satıcılarında satışa sunulacak.
 • M3 çipli 14 inç MacBook Pro 62.999 TL'den ve eğitime özel 59.059 TL'den başlayan fiyatlarla; M3 Pro çipli MacBook Pro 78.999 TL'den ve eğitime özel 73.069 TL'den başlayan fiyatlarla; 16 inç MacBook Pro ise 94.999 TL'den ve eğitime özel 87.399 TL'den başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.
 • Diğer teknik özelliklere, yapılandırma seçeneklerine ve aksesuarlara apple.com/tr/mac sayfasından ulaşabilirsiniz.
 • Müşteriler Apple Trade In aracılığıyla mevcut bilgisayarlarını takas ederek yeni Mac satın alırken indirimden yararlanabilir.
 • Apple’dan Mac satın alan müşteriler bir Apple Uzmanı ile ücretsiz Kişiye Özel Online Oturum’a katılabilir, belirli mağazalarda veri aktarımı konusunda yardım da dahil olmak üzere ürünlerinin kurulumunu yaptırabilir ve yeni Mac’lerini kendi istedikleri gibi çalıştırmak için rehberlik hizmeti alabilir.
Önceki ve Sonraki
Haberler