YAŞAM - ANNE - ÇOCUK

Ebeveynler çocuklarını çevrimiçi ortamda nasıl koruyabilir?

Dijital dünya, çevrimiçi güvenlik söz konusu olduğunda ebeveynlere ve çocuklara birçok zorluk sunuyor. Çocuklar ve gençler, her gün ortalama 2-4 saatini internette geçiriyor. Yaş ilerledikçe kullanım süresi de uzuyor. Çocuklarının internette sörf yaparken, oyun oynarken, sohbet ederken veya öğrenirken dikkat edilmesi gereken bazı tehlikeler vardır. İşte ebeveynlerin, çocuklarını çevrimiçi ortamda koruyabilmelerinin yolları

profil
Günseli Erşengün
02.11.2023
Ebeveynler çocuklarını çevrimiçi ortamda nasıl koruyabilir?

İnternetin sunduğu neredeyse sonsuz olanaklar göz önüne alındığında, ebeveynlerin çocuklarının internet davranışlarını takip etmeleri önemlidir. Hatta çocuğu tehlikeden korumak; bakım yükümlülüğünün yasal bir parçasıdır. Bu nedenle ebeveynler hangi sitelerin düzenli olarak ve hangi amaçla ziyaret edildiğini bilmelidir. Orada neler sunuluyor? Başka kim var? Şüpheli reklamlar veya benzer şeyler var mı?.. Böyle bir durumda ebeveynlerin bu konuyu çocuklarıyla konuşmaları ve mutlaka ilgili sayfa ve teklifleri erişilemez hale getirmeleri gerekir.


Çocukların güvenliği açısından, bilgisayarda veya akıllı telefondaki uygulamalar için kendi kullanıcı arayüzlerini oluşturmak mantıklıdır. Bu alanda aileler; seçimlerini ve programları, yaş ve ihtiyaçlara göre özelleştirilebilirler. 

Kurallar, çocuğunuzun interneti ne kadar süreyle kullanabileceğini belirlemelidir. Kurallar, yalnızca çocuğunuzun onları anlaması ve kabul etmesi durumunda anlamlıdır.

Çevrimdışı veya çevrimiçi fark etmez; çocukların kullandığı uygulamalar, oyunlar ve diğer programlar söz konusu olduğunda ebeveynler, uygulamaların yaş derecelendirmesi önerilerini göz önünde bulundurmalı ve çocuklarının yalnızca yaşlarına uygun uygulamaları kullanmalarına izin vermelidirler.


Çocuklarınızın yeni şeyler keşfetmesine izin verin. İnternette olabilecek yanlışlıklarla ilgili konuları onlarla konuşun ve kurallar üzerinde anlaşın. Ancak çocuğunuzu hemen yasaklarla tehdit etmeyin; bu, güven ilişkisini bozar.

Çocuğunuza internette kişisel veriler konusunda ne kadar hassas davranılması gerektiğini öğretin. Özel fotoğraflar, tam ad, adres gibi kişisel bilgilerin yayınlanması her zaman çocuğunuz için güvenlik riski oluşturabilir. Burada da ebeveynlerin rol model olarak hareket etmeleri ve kişisel verileri çevrimiçi ortamda dikkatli bir şekilde ele almaları önemlidir. Çocuğunuzla internette veri paylaşımının tehlikeleri hakkında konuşun. Çocuğunuz adını, adresini, telefon numarasını ve kişisel fotoğraflarını ancak sizinle görüştükten sonra paylaşmalıdır. Ona bunun neden önemli olduğunu açıklayın ve çocuğunuzun anlayacağı örnekler verin.


Cep telefonunuz her zaman ve her yerde yanınızda olmak zorunda değil; kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği telefonsuz anlar için en iyi seçeneklerden biridir. Yatma vaktinde cep telefonunun gerçekten yatak odasında olması gerekip gerekmediğini de düşünün.

Arama motorlarının sağladığı bilgi seli nedeniyle çocukları güvenli olmayan içeriklerden korumak çok önemli. Bunlar, örneğin yetişkinlere yönelik görselleri ve videoları içerir. Bu nedenle ebeveynler, yaygın çevrimiçi arama motorlarında çeşitli filtre işlevlerini etkinleştirebilirler. Bu sayede çocuklar rahatsız edici sonuçlar almayacaktır. Alternatif olarak çocuklar için özel olarak tasarlanmış arama motorları da bulunmaktadır.   Dikkat! Operatörlerin kendi açıklamalarına göre, filtreler her zaman yüzde 100 güvenilir değildir.


Çevrimiçi olarak geçirilen zamanın sağlıklı bir düzeyde olmasını sağlamak için ebeveynler ve çocukları, interneti her gün ne kadar süre kullanmaları gerektiğine ilişkin kurallar üzerinde anlaşmaya varmalıdır. En iyi durumda bu, güven temelinde gerçekleşir. Ebeveynler ayrıca çocuklarının internet kullanımını izlemek ve düzenlemek için bir uygulama kullanma seçeneğine de sahiptir. Ebeveynlerin akıllı telefonu ile çocukların akıllı telefonu arasındaki bağlantı kurulması da mümkündür; böylece yetişkinlerin kendi akıllı telefonları aracılığıyla çocuklarının uygulamalarına vb. erişmesine olanak sağlanır. Ebeveynler her zaman rol model işlevlerinin farkında olmalı ve özellikle çocuğun yanında telefonlarını ne kadar süreyle kullanıldıklarına dikkat etmelidir. 


Çevrimiçi ortamda endişeleriniz ve olası tehlikeler hakkında ailenizle açıkça konuşmanız önemlidir. İster spesifik bir web sitesi, ister veri korumasına ilişkin genel bilgiler olsun; bilgi ve internetteki risklere karşı özel hassasiyet, çocuğun interneti güvenli bir şekilde kullanması için temel bir ön koşuldur. 


Önceki ve Sonraki
Haberler