EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - TEKNOLOJİ

Apple’dan makro fotoğraf yarışması: Shot on iPhone Challenge

Apple, fotoğraf severler için yeni bir yarışma başlattı. Apple; Shot on iPhone Challenge ile iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max kullanıcılarını, küçük detayları büyük ve etkili bir şekilde fotoğraflamaya davet ediyor. Çektiğiniz en iyi makro fotoğraflarınızı paylaşabileceğiniz yarışma, 16 Şubat’a kadar devam edecek. Kazananlar Nisan ayında açıklanacak

Apple’dan makro fotoğraf yarışması: Shot on iPhone Challenge

iPhone 13 Pro ürün serisi, şimdiye kadar bir iPhone’da yer alan en gelişmiş kamera sistemine sahip. Üstelik kullanıcılar ilk kez en az 2 santimetre odak uzaklığıyla net ve etkileyici fotoğraflar çekebiliyorlar. Apple, sizi makro çekim özelliğini kutlamayı amaçlayan Shot on iPhone Challenge yarışmasına katılmak için iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max ile çektiğiniz favori makro fotoğraflarınızı #ShotoniPhone ve #iPhonemacrochallenge etiketlerini kullanarak Instagram ve Twitter’da paylaşmaya davet ediyor. Sektördeki ve Apple’daki uzmanlardan oluşan bir jüri, dünyanın her yerinden 16 Şubat’a kadar gönderilen fotoğrafları değerlendirip kazanan 10 fotoğrafı belirleyecek. Kazanan fotoğraflar Apple Newsroom’daki bir galeri ve apple.com/tr sayfasının yanı sıra Apple Instagram (@apple) ve diğer resmi Apple hesaplarında kutlanacak. Kazanan fotoğraflar dijital kampanyalarda, Apple Store’larda, reklam panolarında veya herkese açık bir fotoğraf sergisinde de yer alabilecek.

iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max’teki pro kamera sisteminde, Apple tasarımı A15 Bionic çipin benzersiz performansından güç alan yeni Ultra Geniş, Geniş ve Telefoto kameralar bulunuyor. Yepyeni Ultra Geniş kamera, loş ışık koşullarında yüzde 92 oranında iyileşme sağlayarak daha parlak ve net görüntüler oluşturan daha büyük bir ƒ/1.8 diyaframa ve yeni bir otomatik netleme sistemine sahip. Yeni lens tasarımı, iPhone’daki Ultra Geniş lense ilk kez gelen otomatik netleme özelliği ve gelişmiş yazılım, kullanıcıların süjelerin gerçek hayattakinden çok daha büyük göründüğü etkileyici makro fotoğraflar çekmelerine imkan veriyor.

Makro çekimlerin en etkileyici örneklerinden bazıları arasında saç fırçası, yiyecekler gibi her gün kullanılan nesneler veya buz, kar, kuş tüyü, çiçek, böcek ya da evcil hayvanlar gibi doğada yer alan süjeler bulunuyor. Makro çekimin güzelliği, sıradan olanı sıra dışı hale getirebilmesinden ileri geliyor.

  • Süjenize yakınlaştığınızdan emin olun. Fotoğraflamak istediğiniz süjeye 2 santimetre (yaklaşık bir inç) kadar yaklaşabilirsiniz.
  • Başlıca odak noktasını kadrajın ortasına yakın bir yere yerleştirin. iPhone ile makro çekim yaparken en net odak noktası burasıdır.
  • Belirli bir odak noktası ayarlamak için vizörde bir alana dokunun.
  • Ultra Geniş görüş alanıyla çekim yapmak için .5x ayarını kulanın ya da daha dar bir kadraj için 1x ayarıyla çekim yapın. Siz süjenize yakınlaştıkça, iPhone 1x kadrajı korurken kameralar arasında otomatik olarak geçiş yapar.

Yarışmaya katılmak için iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max ile çektiğiniz en iyi makro fotoğraflarınızı, #ShotoniPhone ve #iPhonemacrochallenge etiketlerini kullanarak Instagram ve Twitter’da paylaşın. Weibo kullanıcıları #ShotoniPhone# ve #iPhonemacrochallenge# etiketlerini kullanarak yarışmaya katılabilirler. Fotoğrafınızı paylaşırken hangi iPhone modelini kullandığınızı açıklamaya ekleyin. Dilerseniz en yüksek çözünürlükteki fotoğraflarınızı, dosyayı ‘ad_soyadı_macro__iPhonemodeli’ biçiminde adlandırarak mail yoluyla [email protected] adresine de gönderebilirsiniz. Konu satırında ‘Shot on iPhone Macro Challenge Submission’ yazmalıdır. Fotoğraflar doğrudan kamerayla çekilmiş haliyle veya Fotoğraflar uygulamasında Apple’ın düzenleme araçları kullanılarak ya da üçüncü taraf yazılımlarla düzenlenmiş şekliyle gönderilebilir. 16 Şubat 2022 23:59’a (PST) kadar yapılan gönderimler kabul edilecektir. Yarışmaya katılmak için 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekir. Yarışmaya Apple çalışanları veya onların birinci derece yakınları katılamaz.


Önceki ve Sonraki
Haberler