EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - SAĞLIK

Restart yapılmış kariyer hikayeleri 9 – Mücevher tasarımcısı Hazel Evin

Konfor alanından çıkmak, içinde huzursuz ve rahatsız olunsa bile bilinen, tanınan ortamdan uzaklaşabilmek zor… Yıllarca kurumsal hayatta yol aldıktan sonra, keskin bir dönüş ile yeni bir yola sapan kadınlarla ilham dolu bir yazı dizisi hazırladık. Bugünkü konuğumuz Ignis Diamond Kurucusu Hazel Evin.

profil
BT Ekip
26.01.2022
Restart yapılmış kariyer hikayeleri 9 – Mücevher tasarımcısı Hazel Evin

Hazel Evin, 1986 yılında Sakarya’da doğdu. Yeditepe Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarım Bölümü mezunu olan Hazel Evin; mücevher sektörünün önde gelen firmalarında ürün tasarımı, ürün fotoğrafçılığı, taş eğitimi, grafik tasarımı gibi bölümlerde çalıştı. Evin, birçok farklı alanda tecrübe edindikten sonra pandemi dönemini bir yaratım süreci olarak gördü ve 2020 yılında sevdiği işi markalaştırmak amacıyla yepyeni bir serüvene adım atarak kendi markası Ignis Diamond’ı kurdu.

Tasarımlarını “Bilinçaltında şekillenen mücevherler” olarak tanımlayan Hazel Evin’in, İgnis Diamond markası ile yaptığı ilk tasarımın ilham kaynağı oğlunun ayak izi oldu. Oğlu doğduktan sonra doğum belgesinde yer alan ayak izinin birebir aynısını yaptıran Hazel Evin, ürünün çok beğenilmesi üzerine kişiye özel yani herkesin kendi çocuğunun ayak izinin yer aldığı kolyeler tasarlamaya başladı.

Evin, tasarımlarında olduğu gibi markasına isim ararken de 8 yaşındaki oğlu Ateş’in kendisine ilham kaynağı olduğunu söylüyor. Ateş kelimesinin/isminin farklı dillerde okunuşlarından yola çıkan Hazel Evin, Latince’ye olan ilgisi nedeniyle Latince’de ‘ateş’ anlamına gelen ‘ignis’ adını tercih etti.

Markasını oğlu Ateş’ten sonra ikinci bebeği olarak gördüğünü belirten Hazel Evin, ikisini birlikte büyüttüğünü ve her iki bebeğinin geleceği için çabaladığını söylüyor.

Evin'in tasarımları günlük hayatta gördüklerinizden çok farklı. İlham kaynağını “Zihnime ya da görüşüme takılan her şey!” olarak ifade eden tasarımcı, Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü’nü bitirdikten sonra Yeditepe Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarım Bölümü’nü burslu olarak tamamladı. Mezun olduktan sonra iş hayatında takı ve tasarım üzerine tecrübe edinebileceği yeni kapılar açtı. Bu süreç boyunca kendisini takı ve mücevher tasarlarken daha iyi hissettiğini fark etti. Çocuk yaştan bu yana takı yapmayı sevdiğini söyleyen Hazel Evin, hobi olarak yaptığı işi, üniversite eğitimi ile taçlandırdı. Profesyonel tasarımcılığın ilk adımı olan üniversitede moda tasarım bölümünü okurken takı tasarımı ile ilgili derslere yoğunlaştı. Bitirme projesinde herkes kıyafet üzerine koleksiyon hazırlarken, o takı ve aksesuarların ön planda olduğu bir proje hazırladı. Tezgahta oturup bir metale şekil vermenin kumaşı şekillendirmekten daha fazla hoşuna gittiğini söyleyen Hazel Evin, bu alanda aldığı eğitimlerin bugün hayallerinin gerçekleşmesine vesile olduğunu ve markasının kimliğini oluşturduğunu belirtiyor.

Türkiye’de mücevher sektörünün önde gelen firmalarında ürün tasarımı, ürün fotoğrafçılığı, taş eğitimi, grafik tasarımı gibi bölümlerde çalışan Hazel Evin, birçok farklı alanda tecrübe edindikten sonra 2020 yılında kendi markasını kurdu. Evin, hazırladığı her koleksiyonda farklı bir hikayeyi anlattığını söylüyor.


Önceki ve Sonraki
Haberler