EN ÇOK
OKUNAN

Apple’da ‘gizliliğiniz’ önemli!

Hayatımıza büyük kolaylık getiren teknoloji, yaşamımızı kolaylaştırıyor ama o sırada kişisel gizliliğimizi de ihmal ediyor. Kullanıcıları çevrimiçi ve çevrimdışı izleyerek kişisel verilerini topluyor. Bu veriler bir araya getiriliyor, paylaşılıyor ve gerçek zamanlı müzayedelerde satılıyor. Apple ise hazırladığı reklam filmiyle, özel bilgilerimizin ve kişisel verilerimizin izlenmesini önleyebileceğimizi anlatıyor

Artık teknolojinin hayatımızın ayrılmaz bir parçası olduğu kesin. Teknoloji sayesinde sevdiklerimizle iletişim kuruyor, dünyada olup bitenleri takip ediyor, evimizi, arabamızı, hatta hayatımızı yönetiyoruz. Peki, yaşamlarımızda bu kadar önemli bir yeri olan teknolojinin bizi endişelendiren yanları hiç mi yok?

Son 10 yılda, büyük ve şeffaf olmayan bir endüstri artan miktarlarda kişisel veri biriktiriyor. Web siteleri, uygulamalar, sosyal medya şirketleri, veri komisyoncuları ve reklam teknolojisi şirketlerinden oluşan karmaşık bir ekosistem, kullanıcıları çevrimiçi ve çevrimdışı olarak izleyerek kişisel verilerini topluyor. Bu veriler bir araya getiriliyor, paylaşılıyor ve gerçek zamanlı müzayedelerde kullanılıyor ve yılda 227 milyar dolarlık bir endüstriyi besliyor. Bu, her gün, insanlar günlük yaşamlarına devam ederken, genellikle onların bilgisi veya izni olmadan meydana geliyor.

Ama Apple, geliştirdiği teknolojiyle hayatlarımızın bize ‘özel’ ve ‘gizli’ kalmasını sağlamayı başarıyor.

Apple, yayınladığı ‘Bir sonraki satış dijital bir hazine: Büyüleyici Ellie'nin özel verileri’ başlıklı filmi ‘Privacy on iPhone/Data Auction’ ile hem teknolojinin hayatlarımızı nasıl herkese sattığını, hem de bunu nasıl önleyebileceğimizi gösteriyor.

Reklam filminde Ellie adlı karakter, bir plakçıda gezinirken birden üzerinde ‘Ellie’nin özel verileri müzayedesi’ yazan bir kapı görüyor. Bu kapıdan içeriye adım atmasıyla da tüm hayatının kayıtlı olduğu verilerin açık artırmayla nasıl satıldığına şahit oluyor. Ve burada Ellie’nin imdanına, Apple’ın geliştirdiği teknoloji devreye giriyor.

İşte o teknoloji sayesinde, gizliliğinizi korumanıza yardımcı olacak ipuçları…

  • iOS ve iPadOS kullanıcıları, Apple'ın Verilerinizin Bir Günü adlı faydalı kılavuzunu okuyarak veri sanayisi hakkında bilgi edinebilir. Kullanıcılar, Ayarlar'da Uygulama Gizlilik Raporunu görüntüleyerek her uygulamanın ağ etkinliği ve web sitesi ağ etkinliği ile tüm uygulamaların en sık iletişim kurduğu web etki alanları hakkında bir rapor bilgisi görebilir.

iOS 15.2 ve iPadOS 15.2 ile uygulamaların konumunuz, kameranız, mikrofonunuz ve daha fazlası gibi verilerinize ne sıklıkla eriştiğiyle ilgili ayrıntıları görmek için Uygulama Gizlilik Raporu'nu açabilirsiniz. Ayrıca, her uygulamanın ağ etkinliği ve web sitesi ağ etkinliği ile tüm uygulamaların en sık iletişim kurduğu web etki alanları hakkındaki bilgileri de görebilirsiniz. Gizlilik Besleme Etiketleri ile birlikte Uygulama Gizliliği Raporu, kullandığınız uygulamaların verilerinizi nasıl ele aldığına dair daha eksiksiz bir resim sunmanıza yardımcı olur.

Web için Safari Gizlilik Raporu, bir web sitesini ziyaret ettiğinizde, kimlerin sizi takip etmesinin engellendiğini görmenizi sağlar. Bunun için;

 

- Mac'inizdeki Safari uygulamasında, Akıllı Arama alanına sayfanın adını veya URL'sini girin.

- Araç çubuğundaki Gizlilik Raporu düğmesini tıklayın.

 

Sizi izlemesi engellenen bilinen izleyicilerin listesini gösteren bir Gizlilik Raporu için Safari > Gizlilik Raporu'nu seçin.

İzleyicileri engellemeye başlamak için Safari'de siteler arası izlemeyi önleme konusuna bakın.

 

  • Reklamın sonunda, ana karakter Ellie, Posta Gizliliği Korumasını açıyor. Mac, iPhone ve iPad'deki Mail uygulamasına yönelik bu özellik; e-posta gönderenlerin bir e-postayı ne zaman ve kaç kez görüntülediğiniz, iletip iletmediğiniz, IP adresiniz ve diğer veriler gibi bilgilerinizi öğrenmesini engeller.

 

  • Apple Pay ile, Apple ne satın aldığınızı takip etmez. Bu nedenle size reklam sunmak için bir satın alma geçmişi oluşturulamaz.

Apple, Apple Pay ile kullandığınız orijinal kredi, banka kartı veya ön ödemeli kart numaralarını saklamaz veya bunlara erişimi yoktur. Apple Pay'i kredi, banka veya ön ödemeli kartlarla kullandığınızda, Apple size bağlı olabilecek hiçbir işlem bilgisini saklamaz; işlemleriniz sizinle, satıcı veya geliştirici ile bankanız veya kartınızı veren kuruluş arasında kalır.

 

  • iOS ve iPadOS'ta Konum Servisleri gizlilik denetimleri, hangi uygulamaların konumunuza erişimi olduğunu yönetmenin güçlü bir yoludur. Bir uygulamanın konumunuza erişimini bir kez veya her kullandığınızda vermeyi seçebilirsiniz. Ayrıca, uygulamaların tam konumunuz yerine yaklaşık 10 mil karelik bir alan içindeki yaklaşık konumunuzu görüp göremeyeceğini de seçebilirsiniz.

 

  • Kullanıcılar, hangi uygulamaların kişilerinize erişebileceğini kontrol edebilir.

Mac'inizde Apple mönüsü > Sistem Tercihleri'ni seçin, Güvenlik ve Gizlilik 'i ve ardından Gizlilik'i tıklayın. Kişiler'i seçin. Kişilerinize erişmesine izin vermek için bir uygulamanın yanındaki onay kutusunu seçin. Bu uygulamaya erişimi kapatmak için onay kutusunun seçimini kaldırın.

iPhone veya iPad'de Ayarlar > Gizlilik > Kişiler'i açın.

 

  • Safari'deki Intelligent Tracking Prevention ile izleyicilerin sizi web'de takip etmesi engellenir. Intelligent Tracking Prevention varsayılan olarak açıktır.

 

  • watchOS, iOS ve iPadOS ile mesajlarınız cihazınızda şifrelenir, böylece şifreniz olmadan erişilemez. iMessage ve FaceTime, aygıtlar arasında geçiş yaparken Apple'ın veya başka birinin mesajlarınızı okumasının hiçbir yolu olmayacak şekilde tasarlanmıştır.

Apple.com/tr/privacy/features

 

  • Uygulama İzleme Şeffaflığı, bir uygulamanın reklamcılık veya veri aracılarıyla paylaşım amacıyla diğer şirketlerin uygulamaları ve web siteleri genelindeki etkinliğinizi izleyip izleyemeyeceğini seçmenize olanak tanır.

iOS 14.5, iPadOS 14.5 ve tvOS 14.5 ile uygulamalar, diğer şirketlerin uygulamaları ve web sitelerinde etkinliğinizi izlemeden önce izin istemelidir. Bir uygulamadan toplanan sizi veya cihazınızı tanımlayan bilgiler, hedeflenen reklam veya reklam ölçümü amacıyla üçüncü tarafların sahip olduğu uygulamalarda, web sitelerinde ve diğer konumlarda toplanan sizi veya cihazınızı tanımlayan bilgilerle bağlantılı olduğunda veya bilgiler toplanan veri simsarları ile paylaşılır.

 

  • Mail Gizliliği Koruması, e-posta gönderenlerin bir e-postayı ne zaman ve kaç kez görüntülediğiniz, iletip iletmediğiniz, IP adresiniz ve diğer veriler gibi bilgilerinizi öğrenmesini engeller. Mac'te, Mac'inizdeki Posta uygulamasında Mail > Tercihler'i seçin ve ardından Gizlilik'i tıklayın. Posta Etkinliğini Koru'yu seçin. iPhone'da Ayarlar > Mail > Gizlilik Koruması'na gidin. Mail Etkinliğini Koru'yu açın.
Önceki ve Sonraki
Haberler