EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - SEYAHAT

Yerel lezzet turları takvimi

Baharın gelmesiyle birlikte Türkiye'nin dört bir yanında gerçekleşen yerel lezzet festivallerinin de tarihleri belli oldu. İşte sizler için seçtiğimiz festivallerden bazıları...

profil
BT Ekip
24.03.2018
Yerel lezzet turları takvimi

Bodrum Acı Ot Festivali (24-25 Mart)

Bodrum Ortakent’te gerçekleşecek festival, Ege’nin Bodrum ile bütünleşmiş yöresel lezzetlerinin ziyaretçiler ile buluşacak ve birçok yöresel tarifin hazırlanacağı atölyelere de ev sahipliği yapacak.

Tire Giritliler Buluşması ve Ot Festivali (1 Nisan)

Ege’deki bir başka yöresel festival ise bu yıl Tire’de gerçekleşiyor. Çeşitli müzik ve dans gösterilerinin yanı sıra Tire ve Girit yemeklerinin yarışacağı özel etkinlikler de düzenlenecek.

Urla Enginar Festivali (28-29 Nisan)

Dördüncü kez düzenlenen festival, baharın habercisi taze enginarları birbirinden farklı tarif ve lezzetlerle sunuyor.

Adana Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı (5 - 8 Nisan)

Nisan ayında tüm sokakların portakal çiçeği koktuğu Adana, bu keyifli anları altıncı kez şenliklerle kutluyor. 4 gün boyunca birbirinden eğlenceli aktiviteler sizleri bekliyor olacak.

Alaçatı Ot Festivali (5 - 8 Nisan)

Alaçatı’yı hiç olmadığı kadar ziyaretçi akınına uğratan bu festival, Türkiye’nin dört bir yanından doğal lezzet meraklılarını ağırlıyor. Otlarla pişirilen yemeklerden reçellere uzanan enfes lezzetleri tatmak ve yemek atölyelerine katılmak isteyenler bu yıl dokuzuncu kez buluşuyor. 

Muğla Kuzugöbeği Mantar Festivali (6 - 8 Nisan)

Fethiye’de yer alan Yeşilüzümlü Yöresi, tam 10 yıldır mantar festivaline ev sahipliği yapıyor. Mantar uzmanları ile söyleşilerin düzenlendiği etkinlikte, mantar toplama gezileri ve birbirinden leziz yöresel yiyecekler de katılımcıları bekliyor. 

Edirne Kakava Şenlikleri (5 - 6 Mayıs)

Her yıl 5 - 6 Mayıs’ta düzenlenen Hıdrellez ve Kakava Şenlikleri’nin ilk gününde bereketin artması, güzelliklerin paylaşılması için Kakava Ateşi yakılıyor ve pilav ikramı yapılıyor. Bahara Giriş ritüeli ise 6 Mayıs sabahı saat 06.00'da Tunca Nehri kıyısında gerçekleşiyor.

Önceki ve Sonraki
Haberler