EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - SEYAHAT

Stockholm’de yapmanız gereken 8 şey

İsveç'in başkenti Stockholm mimarisi, sanat merkezleri ve lezzetleri ile ilgi çekici bir seyahat alternatifi. Mina Karanis 'Stockholm'de yapmanız gereken 8 şey'i yazdı.

profil
Mina Karanis
26.02.2019

Grand Hotel’in içerisinde bulunan Mathias Dahlgren bir Michelin yıldızlı... Biz otelde akşam yemeği yerine bruncha gelmeyi tercih ettik. Michelin yıldızını hak edecek bir kahvaltıya sahip. Brunch için otelin içerisinde bulunan The Cadier Bar’a rezervasyon yapmalısınız.

Stockholm’de yapmanız gereken 8 şey

Beni etkileyen müzelerden birisiydi. Skansen, adeta gerçek bir kasaba gibi kurulmuş. 1720 yılından başlayıp 1965 yılına kadar geliyor. Tarihten insanlar ile tanışıp, onlara dükkanların içerisinde eşlik ediyorsunuz. Fırınından, terzisine aklınıza gelecek her detay düşünülmüş. Yetişkin giriş fiyatı 80TL.

Stockholm’de yapmanız gereken 8 şey

Güncel, modern sergilerin dışında Salvador Dali, Pablo Picasso gibi ünlü isimlerin de eserlerinin bulunduğu müzeyi mutlaka ziyaret edin.

Stockholm’de yapmanız gereken 8 şey

Gamla Stan, şehrin tarihi adası. Eski İsveç’e ait evler ve kraliyete ait binalar bu bölgede bulunuyor. Hatta ismi “Old Town” olarak geçiyor. Burada butikleri, sokakları gezin, yürüyüş yapın. Vasterlanggatan ve Österlanggatan sokaklarında çeşit çeşit birçok restoran bulunuyor, spontane bir şekilde birini deneyin.


Kapısından içeri girdiğiniz andan itibaren ev sıcaklığını içinizde hissedeceksiniz. Yemeklerine füzyon etkisi hakim. Krema sosu ile servis edilen ufak köfteler, yanında patates püresi ve kırmızı yaban mersini ya da kendilerine özgü pişirdikleri balığı tercih edebilirsiniz, hepsi birbirinden lezzetli. Yemeklerin fiyatlarına gelirsek, Stockholm’de TL düşünmeyi bırakın çünkü her yer pahalı. Tabakların fiyatı 80 ile 150 TL arası değişiyor. 

Stockholm’de yapmanız gereken 8 şey

Burası küçücük ama bir o kadar lezzetli bir pizzacı. Akşama doğru önünde paket yaptırmak için gelenler sıra oluşturuyor. Mutlaka pizzasının tadına bakın. Tattığım en lezzetli pizzalardan biriydi.

Stockholm’de yapmanız gereken 8 şey

Biz burada yılbaşı partisine gitmiştik. En eğlendiğim gece kulüplerinden biriydi. Tarihten ve şıklıktan burada da vazgeçmemişler. Dekorasyonu ile hemen 18.Yüzyıl'a dönüyorsunuz. Bir gece gidip görmenizi öneririm.

Stockholm’de yapmanız gereken 8 şey

1880’li yıllardan kalma çok büyük bir market; Östermalm. Birçok restoran ve kafe bulunuyor, yerel tatları denemek için doğru mekan. İçeride kendinizi kaybedeceğiniz kesin bilgi... Pazar günleri kapalı, onun haricinde 09.30-17.00 arası açık.


Önceki ve Sonraki
Haberler