EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - SEYAHAT

Nisan ayı bitmeden görmeniz gereken 5 yer

Faralya Köyü'ndeki küçük bir tatilden, İngiltere'de Shakespeare'ın izini sürmeye Nisan ayında bir başka güzel olan dünyanın farklı yerlerinden en özel rotaları yazarımız Mina Karanis derledi.

profil
Mina Karanis
15.04.2016
Nisan ayı bitmeden görmeniz gereken 5 yer

Amsterdam her mevsimde güzel ama Nisan ayında ayrı bir güzel. Kral Willem Alexander’ın doğum günü her sene 27 Nisan’da orijinal ismiyle Koningsdag olarak kutlanıyor. Herkes krallığın rengi olan ve aynı zamanda mutluluğu da simgeleyen turuncu renginde giyinip sokaklarda, kanallarda kutlamalar yapıyor. Kutlamalar sırasında botla kanal gezintisi yapın derim. İnternet sitesinde yayımlanan programdan, etkinlikleri ve partileri takip edebilirsiniz.

Nisan ayı bitmeden görmeniz gereken 5 yer

Faralya Köyü’ndeki kamplarda veya butik otellerde konaklamak için Nisan en uygun aylardan. Kelebekler Vadisi, Saklıkent'i de zamanınız olursa gezmelisiniz.  Faralya’nın son yıllarda ünlenen doğa içerisindeki butik otelleri şehirden kaçmak için tam bir hazine, Lissiya ve Perdue bunlardan başlıcaları. Lissiya Oteli’nin arkasındaki Likya yolundan yürüyüş yaparak ormanın içinden sahile inebilir, hatta şelaleri görebilirsiniz. Faralya’ya Dalaman Havalimanından arabayla 1 saatte gidebilirsiniz.

Nisan ayı bitmeden görmeniz gereken 5 yer

Umman, araba yolculuğu sevenler için en etkileyici seçeneklerden biri; dağların ve vadilerin arasında zig-zag şeklindeki yolları size eşlik edecek. Neredeyse bütün sahil şeridini arabayla gitme imkanınız var. Başkent Maskat’tan başlayıp tropik Salalah’a  gitmek yaklaşık 3 gün sürüyor. Yolculuğunuz sırasında Jebel Samhan manzarası en etkileyici görüntülerden biri. Nisan’da havalar ısınmış ama daha bunaltıcı sıcaklar gelmemiş oluyor, kamp yapmayı düşünenler için de en uygun zamanlardan. Daha zamanınız olursa Al Khalil’deki pembe lagunları, Wadi Shuhram’daki doğal taş oluşumları ve geleneksel Barasti balıkçı köylerini de gezin derim.

Nisan ayı bitmeden görmeniz gereken 5 yer

William Shakespeare’ın ölümü tam anlamıyla bir sır.... Shakespeare, sağlığı yerindeyken bir anda 1616 yılının Nisan ayında 37 yaşında arkasında 37 oyun ve 154 sone bırakarak vefat etmiştir. Hayatının son 19 yılını Stratford-Upon-Avon’da büyük bir evde geçirmiştir. Shakespeare severler için nostaljik bir gezi olabilir. Stratford-Upon-Avon’a Londra’dan trenle ulaşım mevcut.

Nisan ayı bitmeden görmeniz gereken 5 yer

Burning Man ruhu Güney Afrika’ya kadar yayıldı ve AfrikaBurn’ü ortaya çıkardı. 25 Nisan – 1 Mayıs tarihleri arasında Tankwa Karoo Milli Parkı’nda düzenlenen müzik festivaline 2007 yılından beri dünyanın her yerinden insanlar katılıyor. Burning Man’le benzerlik gösteriyor hatta katılanlardan “Burning Man’in 15 sene önceki hali” gibi bir benzetme geliyor.  Sanatın, müziğin ruhunuza işleyeceği Burning Man’in gerçek dışı dünyasına gireceğiniz, büyüleyici bir festivale hazır olun. Tankwa Karoo Milli Parkı, Cape Town’un 400 km dışarısında.

Nisan ayı bitmeden görmeniz gereken 5 yer
Önceki ve Sonraki
Haberler