EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - SEYAHAT

Kosta Rika’da yapabileceğiniz 9 şey

Kosta Rika termal su kaynakları, aktif yanardağları, yağmur ormanları, lagünleri ve tropik hayvanları ile zengin bir ülke. Seyahat yazarımız Selin Semerci Kosta Rika'da yapılabilecek 9 şeyi listeledi...

profil
BT Ekip
21.12.2018
Kosta Rika’da yapabileceğiniz 9 şey

Arenal Volkanı bir süredir patlamayan ama aslında aktif olan bir yanardağ.  Buraya başkent San Jose’den otobüslerle 3 saatte ulaşabiliyorsunuz. Volkan sayesinde topraklar çok verimli. Yol boyunca papaya  ve ananas tarlaları, rakunlar ve şahinler size eşlik ediyor. Volkana doğru yaklaştıkça yolda irtifa yükseliyor ve yol sizi bulut ormanları içerisinden geçiriyor. Otobüsten indiğinizde bir doğal yaşam parkına varmış oluyorsunuz ve kısa bir tırmanışın ardından volkan size uzaktan tüm ihtişamıyla göz kırpıyor. Volkan aktif olduğu için dağa tırmanmak mümkün değil.

Kosta Rika’da yapabileceğiniz 9 şey

Arenal Volkanı’nın Kosta Rika’ya başka bir hediyesi de termal suları. Bölgede termal sular üzerine kurulu pek çok tesis var. Bu tesislerde açık havada kaplıca keyfi yapabiliyorsunuz. Bu tesisler için en büyük olanı Tabacon Termal Resort. Siz suların keyfini çıkarırken etrafınızda sağa sola koşturan iguanaları göreceksiniz ama merak etmeyin insanlara zarar vermiyorlar.

Kosta Rika’da yapabileceğiniz 9 şey
Kosta Rika’da yapabileceğiniz 9 şey

Monteverde Milli Parkı yağmur ormanlarının tam ortasında bulunuyor. Parkta 8 adet asma köprü var. Asma köprüler ormanın en üst noktasına, metrelerce yükseğe kurulmuş, bu sayede köprülerden geçerken ağaçların tepesinde yürüyormuş gibi hissediyorsunuz.  Bu yürüyüş sırasında ağaçkakanlar, rakunlar, maymunlar, arı kuşları, yılanlar gibi pek çok endemik tür etrafınızda geziniyor. Bu yürüyüş sırasında kuş gözlem turları satın alarak pek çok kuş türünü yakından görme fırsatı bulabilirsiniz.

Kosta Rika’da yapabileceğiniz 9 şey

Zip line son yıllarda popüler olan ve dünyanın birçok yerinde yapılan bir aktivite oldu. Kosta Rika, zip line denemek isteyenler için eşsiz seçenekler sunuyor. Kosta Rika’da yağmur ormanları içinde zip line istasyonları var. Bu istasyonların olduğu ormanlarda tüm alan teleferik ağlarına benzeyen ağlarla kaplanmış durumda, aslında bu bir çeşit teleski, tek farkı ağlara teleferik vagonları yerine insanları asmaları : ) Zip line yapmak istediğinizde size gerekli ekipmanlar temin ediliyor ve kısa bir eğitimin ardından sizi Süperman gibi ağlara asıyorlar. Bu şekilde tüm ormanı uçarak geçiyor ve kuş bakışı manzaranın tadını çıkarıyorsunuz. Zip line’ın pek bir tehlikesi olmasa da yükseklik cesaret gerektiriyor. Zip line için en popüler adresler Monteverde, Arenal Volkanı, Jaco ve Manuel Antonio diyebiliriz.

Kosta Rika’da yapabileceğiniz 9 şey

Hummingbird, bizdeki adıyla Arı Kuşları, yalnızca Amerika kıtasında yaşıyor. Bu kuşları Pocahontas çizgi filminden hatırlayacaksınız. Arı kuşları çok hızlı ve minikler, bir arı gibi titreşimli şekilde uçuyorlar ve saniyede 15 ila 80 kez kanat çırpabiliyorlar. Bu durum onlara havada asılı kalma avantajı sağlıyor. Kuş olmalarına rağmen bazı türleri tek avucunuza sığacak kadar minik. En küçük türleri sadece 1.95 gr ve 5.5 cm civarında! Monteverde’de onlarca arı kuşunu aynı anda görebileceğiniz ve onları ellerinizle besleyebileceğiniz bir park bulunuyor.

Kosta Rika’da yapabileceğiniz 9 şey

Kosta Rika kahvesi ile ünlü bir ülke. Ülkenin birçok yerinde kahve yetiştirme çiftlikleri var. Bu çiftliklerde kahve üretiminin nasıl yapıldığını görebilir, çeşitli kahve çekirdeklerini taze taze deneyebilirsiniz. Kosta Rika kahvesinin güçlü bir tadı var ve bu kahvenin eski yöntemlerle demlenerek (brewing coffee) hazırlanmasından yanalar. En popüler kahve yetiştirme çiftlikleri Talamaca Dağları’nda ve en popüler kahve markaları ise  Cafe Britt, Doka, Cafe Naranjo, Volio and Montana diyebiliriz.

Kosta Rika’da yapabileceğiniz 9 şey

Türkçe’de pek çok canlıyı yaptığı eylemle adlandırabiliyoruz. Örneğin ağaçkakan, karıncayiyen ve tembel hayvan gibi. Temel hayvanlara adını veren özellikleri gün içinde yaklaşık 15 saat uyumaları, çok yavaş hareket etmeleri ve çok çabuk yorulmaları. Bu hayvanlar dakikada en fazla yarım metre yürüyebiliyor. Büyük gözleri ve doğuştan güler yüzlü suratları sayesinde inanılmaz sevimli bir ifadeleri var. Nesilleri tehlikede olan bu miskin canlıları sadece Orta Amerika’da görebilirsiniz. Kosta Rika da bu ülkelerden biri, tembel hayvanları görmek için La Fortuna’daki doğal yaşam parkına gidebilirsiniz.

 

Kosta Rika’da yapabileceğiniz 9 şey

Kosta Rika Panama ve Nikaragua arasında Karayipler’e kıyısı olan bir ülke... Yüzmek için en popüler adres Manuel Antonio Doğal Yaşam Parkı diyebiliriz. Bu parka gittiğinizde yağmur ormanlarının içinden geçip beyaz kumların tadını çıkarabilir, şnorkel ile engin denizleri keşfedebilirsiniz.

Kosta Rika’da yapabileceğiniz 9 şey

Kosta Rika ordusunu ortadan kaldırmış, barış içinde yaşayan, eski kültürlerdeki gibi doğaya şükretmeyi seven, ekonomisinin önemli bir bölümünü doğal kaynaklarından sağlayan ve aynı zamanda doğal yaşamı korumak için her yıl ciddi miktarda bütçe ayıran bir ülke. Kosta Rika belgesellerde, dergilerde ve ekran koruyucularda gördüğümüz ‘o ülke’! Ülkenin parası  üzerinde bile hayvanlar var J  Doğala özdeş bu yaşam tarzı için geliştirdikleri bir de felsefeleri var: Pura Vida. Tam çevirmeye çalışırsak ‘Saf Hayat’ demek. Kosta Rikalılar hayattan zevk alan, koşullar ne olursa olsun dertlerini unutmaya çalışan, hayata ve doğaya saygı duyan insanlar. Ve orada olduğunuz sürece bu felsefeyi benimsemeniz için ellerinden geleni yapacaklar.

Kosta Rika’da yapabileceğiniz 9 şey
Önceki ve Sonraki
Haberler