EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - SEYAHAT

Hafta sonu rotası: Seferihisar

Türkiye'nin ilk Citta Slow ilçesi olan Seferihisar, Ege kıyılarının doğal güzelliklerini dingin bir atmosferde yaşamak isteyenlerin tercihi. Seferihisar için keyifli bir hafta sonu rehberi hazırladık.

profil
BT Ekip
21.06.2019
Hafta sonu rotası: Seferihisar

Türkiye'nin ilk sakin şehri olan Seferihisar, İzmir'e 45 kilometre uzaklıkta. Bu 'sakin' ilçeye arabanızla ya da İzmir kalkışlı otobüsler ile ulaşabilirsiniz, ortalama varış süresi 1 saat. Tarihi M.Ö. 2000'li yıllara dayanan Seferihisar'ın antik adı Teos, buranın Akalardan kaçan Giritliler tarafindan kuruldugu ve Karyalıların bir kenti oldugu biliniyor. 2009 yılından beri 'Sakin Şehir' ünvanını taşıyan ilçede pansiyon olarak hizmet veren ve kendine has mimari yapısını koruyan evlerde konaklamanızı öneririz. Tercihiniz 'her şey dahil' otellerden yana ise merkezden biraz uzakta bulunan seçenekleri değerlendirebilirsiniz. 

 


Öncelikle Seferihisar merkezden 5 km uzaklıkta bulunan Sığacık'ı mutlaka görmelisiniz. Burası Kanuni’nin Rodos seferi için yaptırdığı kale surları içinde kalan Arnavut kaldırımlı dar sokaklarda cumbalı, tahta panjurlu evlerle dolu bir yerleşim bölgesi.  Burada yerel lezzetleri tadabilir ve tabii bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Sığacık çevresinde görmeniz gereken en önemli bölge ise Teos Antik KentiM.Ö. 1000 yıllarında Akalar’dan kaçan Giritliler tarafından kurulan ve daha sonra İonialılara geçen Teos Antik Kenti içerisinde dünyanın en büyük Dionysos Tapınağı kalıntılarını ziyaret edebilirsiniz. Yüzmek içinse Sığacık Büyük Akkum, Ekmeksiz, Akarca ve Ürkmez paljlarını not alabilirsiniz. 

 

 

 


Sakin şehir Seferihisar'da Ege kıyılarının dingin havasını içinize çekmenin, hem Teos hem de Sığacık sokaklarında tarihe dokunmanın ve deniz ürünlerinin tadını çıkarmanın yanı sıra yapmadan dönmeyin diyebileceğimiz notlarımız var. Öncelikle Slow Food felsefesi ile kurulan yerli tohumların geleneksel yöntemlerle yetiştirildiği tarım ürünlerini bulabileceğiniz Sığacık Üretici Pazarı'na mutlaka uğramalısınız (Pazar günleri kuruluyor). Ayrıca 30 Haziran Pazar günü Turgut Köyü'nde kutlanacak olan Lavanta Şenliği  ve her yıl Eylül-Kasım ayları arasında kutlanan Mandalina Festivali'ne katılabilir, mis kokular ve lezzetlerle ruhunuzu arındırabilirsiniz. 


Önceki ve Sonraki
Haberler