EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - SEYAHAT

Hafta sonu rotası: Eskişehir

Eskişehir, Porsuk Çayı çevresindeki atmosferiyle Avrupa’yı andıran, tarihi Odunpazarı evleriyle hayranlık uyandıran, geleneksel Çi börek lezzetiyle damakları şenlendiren bir şehrimiz. İstanbul’a dört, Ankara’ya 3 saat uzaklıktaki Eskişehir için bir hafta sonu rehberi hazırladık.

profil
BT Ekip
02.05.2019
Hafta sonu rotası: Eskişehir

Porsuk Çayı çevresindeki atmosfer nedeniyle Eskişehir’in Avrupa şehirlerini andırdığı söylenir. Bu bölgede özellikle ilkbaharda yürüyüş oldukça keyifli. Çevrede dinlenebileceğiniz, hesaplı lezzetler tadabileceğiniz çok sayıda kafe ve restoran bulunuyor. Ayrıca Porsuk Çayı’nda gondol turu yapabilirsiniz. 


UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan tarihi Odunpazarı Evleri, Eskişehir’de kesinlikle görmeniz gereken bir bölge. Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan bu sokaklarda etkileyici fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Bu evlerden biri Türkiye’nin ilk cam sanatları müzesi olan Çağdaş Cam Sanatları Müzesi’ne de ev sahipliği yapıyor. Ayrıca bu gölgede Kurşunlu Külliyesi, Lületaşı Müzesi ve ünlü Balmumu Heykeller Müzesi’ni de görmenizi öneririz. 


Masal şatosu ile ünlü Sazova Parkı çocuklar kadar yetişkinlerin de ilgisini çekiyor. Ailece rehberli turlara katılabilir, çocuklar için gerçekleştirilen masal etkinliklerini takip edebilirsiniz. Bu bölgede yapay göletin yanında bulunan Korsan Gemisi ve Japon Bahçesi de en çok dikkat çeken diğer alanlar…


Eskişehir-kütahya-Afyon arasında kalan Frig Vadisi’nin en ünlü tarihi eseri şüphesiz Midas Anıtı. 1800’lü yıllarda keşfedilen Midas Anıtı Frig kaya fasadlarının en görkemli örneği olarak dünyaca ünlü.Son yıllarda daha da popülerleşen bu bölgeye şehir merkezinden araba ile gelmeniz ve ardından en azından bir süre yaya olarak deneyimlemeniz öneriliyor. 


Aslen Kırım, Tatar yemeği olan Çi Börek Eskişehir’in en ünlü lezzeti. Kıyma ve soğandan oluşan harç pişirilmeden konuyor ve kızaran hamurla birlikte pişiyor. İçi puf puf dışı çıtır çıtır olan bu böreği mutlaka sıcak yemelisiniz! 


Anadolu'da 'beyaz altın' olarak anılan Lületaşı Eskişehir'in en ünlü hediyelik eşyası. Odunpazarı bölgesinde pek çok atölyeden çeşitli motiflerde takı ve pipo satın alabilirsiniz. Üzerine kişiye özel notların da yazılabildiği bu hediyelik eşyaların fiyatı 10 TL'den başlıyor. 


Önceki ve Sonraki
Haberler