EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - SEYAHAT

Gezginler için 10 kurtarıcı tavsiye

Yurt dışı seyahatlerinde ulaşımdan konaklamaya, alışverişten müze ziyaretlerine pek çok konuda sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Mina Karanis seyahat deneyimlerinden yola çıkarak rehber bir yazı hazırladı.

profil
Mina Karanis
22.01.2020
Gezginler için 10 kurtarıcı tavsiye

Çok eşya her zaman boşa kayıp enerji. Hem eve dönüşte hem de yerleştirirken... Ne giyeceğinizi kombinleyin ve o şekilde yerleştirin. Hatta daha da zaman kazanmak için günlük yaşamınızda 'bana çok yakıştı' dediğiniz kombinlerin fotoğrafını çekin. Direkt düşünmekle uğraşmadan bavula onları yerleştirin.


Bankanızla görüşün ve kredi kartı borcunuzu kendiniz dövizle ödeyin. Yurt dışında harcamalarınız sırasında direkt banka kurundan çevrilmesi demek, daha yüksek kurlarla ödemeniz demek olacak. Bu şekilde kur farkı yememiş olacaksınız hem de yanınızda nakit taşıma derdinden kurtulacaksınız.


Belki klişe gelecek ama bence doğru. Yalnız seyahat etmek, kendinizle baş başa kalmak hem kendinizi keşfetmenize yardımcı olacak hem de yerel halkla tanışmanızı sağlayacak. Hiç tahmin etmediğiniz yeni maceralara atılmanıza yardımcı olacak.


Turist olduğunuz bir şehirde kaybolmaktan korkmayın. Bırakın kendinizi sokaklara ve hiç aklınızdan geçmeyen yeni şeyler keşfetmek için kapılarınızı açmış olun.


Özellikle Avrupa’da turizm ofislerinin çok yararını gördüm. Hem beni nerelere öncelik vermem konusunda yönlendirdiler hem de genelde turistlere ulaşım, yemek gibi birçok indirim kuponları da sunuyorlar.


Aktarmalı uçuş ile gideceksiniz bağlantılı aktarma tercih etmenizi öneririm. Rötar veya başka nedenlerden (havayolu şirketinin sorumluluğunda olan) diğer uçuşu kaçırırsanız en azından havayolu şirketi herhangi bir ücret tahsis etmeden size yeni uçuşunuzu ayarlıyor.


Eğer otel boş ise genelde müşteriyi mutlu etmek amaçlı ücretsiz upgrade veriyorlar. Bu yüzden sormaktan çekinmeyin, en kötü alacağınız cevap “maalesef” olacak.


Genelde öğle yemeği saatlerinde büyük turlar ya da aileler yemeğe gidiyorlar bu nedenle nispeten müzeler sakin oluyor.


Eğer iki kişiden fazlaysanız otel yerine ‘Airbnb’ tercih edin. Bu arada çoğu Avrupa şehrinde evler, otellerden daha yeni ve temiz.


Viator websitesinden şehrin tarihini öğrenebileceğiniz günlük turlar satın alabilirsiniz. 


Önceki ve Sonraki
Haberler