YAŞAM - SEYAHAT

Balkanların heykeller şehri Üsküp

Makedonya, resmi adıyla Kuzey Makedonya, Balkan Yarımadası'nın güneyinde yer alıyor. 1991 yılında Yugoslavya'nın dağılmasıyla bağımsızlığını ilan eden ülkenin başkenti Üsküp... Şehrin merkezinde yer alan heykelleri, Osmanlı’dan izler taşıyan mimarisi ve sıcakkanlı insanlarıyla Üsküp; vize derdi olmadan kısa süreliğine bir Avrupa kaçamağı yapmak isteyenler için birebir. Betül Cebeci, Üsküp’ü yazdı

profil
BT Ekip
30.03.2024
Balkanların heykeller şehri Üsküp

Makedonya, tarih boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir ülke. Antik dönemde önemli bir Helenistik krallık olan Makedonya, Büyük İskender gibi tarihi figürlerle ün kazanmış. Orta Çağ'dan itibaren Osmanlı İmparatorluğu'nun hakimiyetine girmiş ve yaklaşık 5 yüzyıl boyunca bu egemenlik altında kalmış. 20. yüzyılın başlarında, Balkan Savaşları'ndan sonra Sırbistan'ın bir parçası haline gelmiş ve daha sonra Yugoslavya'nın bir parçası olmuş.

Coğrafi olarak dağlık bir bölgede yer alan Makedonya, aynı zamanda birçok doğal gölüyle de tanınıyor. Bu doğal göllerin arasında Ohri ve Prespa dikkat çekiyor. Ohri Gölü, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer almasıyla da ülkenin en önemli turizm merkezi olarak görülüyor. 

İstanbul-Üsküp arası uçakla 1 saat 30 dakika sürüyor. Üsküp Uluslararası Havalimanı (Büyük İskender Havalimanı) şehrin 24 km güneydoğusunda bulunuyor. Havalimanından şehir merkezine, Vardar Express otobüslerini ya da Manora Shuttle servislerini kullanarak 30-40 dakikada ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte yolculuğunuzun daha konforlu geçmesini ve yolculuk sürenizin daha kısa olmasını istiyorsanız, havaalanı taksilerini kullanabilir ya da otelinizden özel transfer sağlamasını isteyebilirsiniz. 


Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Kuzey Makedonya’yı ziyaretlerinde 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaf tutuluyor. Ülkeye giriş için pasaportunuzun yanınızda olması yeterli oluyor. 


Nemli subtropikal bir iklime sahip olan Üsküp’te yaz ayları çok sıcak ve nemli geçerken, kış ayları çok soğuk ve nemli geçiyor. Bununla birlikte ilkbahar ve sonbahar aylarında yoğun yağış görülüyor. Eğer seyahatinizi bahar aylarında planlıyorsanız yanınıza mutlaka yağmurluğunuzu almalısınız. Gezerken yüksek sıcaklıklardan etkilenmiyorsanız, şehrin en hareketli olduğu yaz aylarına seyahatinizi planlayabilirsiniz. Balkanlardan gelen meşhur soğuk havalar dolayısıyla kış aylarında şehri ziyaret etmek istemeyebilirsiniz. 


Üsküp'te konaklama seçenekleri; şehrin tarihi ve kültürel merkezlerine yakın butik otellerden lüks otellere ve uygun fiyatlı pansiyonlara kadar geniş bir yelpazeye yayılıyor. Şehir merkezinde yani Makedonya Meydanı'nın çevresi ve Vardar Nehri boyunca pek çok konaklama seçeneği bulunuyor. Üsküp'te konaklama için popüler bölgeler şöyle sıralanabilir:

Şehir merkezi ve Makedonya Meydanı çevresi: Üsküp'ün kalbi olan bu bölge, alışveriş merkezlerine, restoranlara, tarihi ve kültürel yerlere yakınlığıyla konaklamak için ideal. Bu bölgede Üsküp'ün turistik cazibe merkezlerine kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Eski Şehir (Çarşı): Üsküp'ün bu tarihi bölgesinde, geleneksel mimariye sahip otantik oteller ve pansiyonlar bulabilirsiniz. Bu bölge, Osmanlı döneminden kalma tarihi yapıları, dar sokakları ve geleneksel pazarlarıyla biliniyor. Eski Şehir'de konaklamak, şehrin tarihi atmosferini deneyimlemek isteyenler için iyi bir seçenek olacaktır.

Vardar Nehri civarı: Nehir boyunca, özellikle de köprülerin ve parkların yakınında, bütçenize uygun konaklama seçenekleri bulabilirsiniz. Bu bölgede konaklayarak, şehirdeki yeşil alanlara ve yürüyüş yollarına kolayca ulaşabilirsiniz.

Debar Maalo ve Kapistec: Bu bölgeler, yerel halk arasında popüler olan kafe ve restoranlara yakınlıklarıyla biliniyor. Daha sakin ve hesaplı bir konaklama seçeneği arayanlar için uygun olabilir.


Üsküp; zengin tarihi, kültürel mirası ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken bir şehir. Vize uygulamıyor olması ve gezilecek yerlerin birbirine yakınlığı Üsküp’ü tam bir hafta sonu rotası haline getiriyor. Üsküp'te görülmesi gereken başlıca yerler şu şekilde listelenebilir:

Makedonya Meydanı: Üsküp'ün merkezinde yer alan bu meydan, şehrin buluşma noktası olarak kabul ediliyor. Bu büyük meydanda Büyük İskender'e ait atlı bir heykel ve heykelin çevresinde birçok kafe, restoran ve alışveriş merkezi bulunuyor.

Taşköprü (Kamen Most): Vardar Nehri üzerinde yer alan Taşköprü, şehrin ikonik sembollerinden biri. Osmanlı döneminden kalma bu tarihi köprü, Eski Şehir bölgesine (Çarşı) ve modern şehir merkezine yakın bir konumda bulunuyor.

Eski Çarşı: Balkanlar'ın en büyük ve en eski pazarlarından biri olan Eski Çarşı; el sanatları atölyeleri, Osmanlı döneminden kalma tarihi hamamları ve camileri ile şehrin en otantik bölgesi olma özelliğini taşıyor.

Üsküp Kalesi: Şehrin üzerine kurulu olduğu tepede bulunan kalenin yapımı M.S. 6. Yüzyıl’a dayanıyor. Kale içerisinde ve çevresinde, tarihe tanıklık eden kalıntılar ve sergiler bulunuyor.

Mustafa Paşa Camii: 1492 yılında inşa edilen ve Eski Çarşı'da bulunan bu ihtişamlı cami, eşsiz bir Osmanlı mimarisi örneği olmasıyla dikkat çekiyor.

Milli Mücadele Müzesi (VMRO): Makedonya'nın milli mücadelesine adanmış bu müzede tarihi belgeler, fotoğraflar ve eserler sergileniyor.

Holokost Anıt Müzesi: Avrupa'daki en büyük Holokost müzelerinden biri olan bu müzede, İkinci Dünya Savaşı sırasında Yahudi toplumuna yapılan zulmün belgeleri sergileniyor.

Makedonya Ulusal Müzesi ve Sanat Galerisi: Makedonya'nın kültürel ve tarihi mirasını yansıtan bu müze oldukça geniş bir koleksiyona sahip.

Matka Kanyonu: Üsküp'ün yaklaşık 15 km batısında yer alan bu doğal güzellik, yürüyüş yapmak ve kano veya tekne turları için popüler bir yer. Aynı zamanda birçok mağara ve Orta Çağ manastırlarını bu muhteşem kanyonda keşfedebilirsiniz.

Bonus: Şehirde iki günden fazla zamanınız varsa seyahatinize Ohri Gölü’nü ve Manastır şehrini eklemeyi düşünebilirsiniz. Üsküp'ten 3 saat gibi kısa bir zamanda kolaylıkla ulaşılabilen ve UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Ohri Gölü, doğal güzelliği ve tarihi önemi ile mutlaka görülmesi gereken bir yer.


kültürüne sahip. Türk mutfağına benzer tatlar oldukça fazla. Çocuğunuzla seyahat ediyorsanız ya da yeni lezzetler denemeye açık değilseniz, Üsküp yeme içme konusunda zorlanmayacağınız bir şehir. Şehirde deneyebileceğiniz bazı geleneksel yemekler ise şöyle:

Tavče Gravče: Makedonya'nın ulusal yemeği sayılan bu lezzet, fırında pişirilen baharatlı ve soslu kuru fasulyeden oluşuyor. Genellikle et yemekleriyle birlikte servis ediliyor.

Ajvar: Kırmızı biber, patlıcan ve sarımsak ile yapılan bu sebze ezmesi, Makedonya mutfağının en ünlü mezelerinden biri. Ekmek üzerine sürerek veya ana yemeklerin yanında garnitür olarak tüketiliyor.

Sarma: Lahana veya pazı yapraklarına sarılı pirinç ve kıyma karışımından oluşan sarmalar, kullanılan baharatlar haricinde Türk mutfağıyla benzer lezzetler.

Burek: Yufka hamuru içine peynir, kıyma veya sebze doldurularak yapılan bu geleneksel börek türü, kahvaltıda veya atıştırmalık olarak tüketiliyor.

Kebapçinja: Küçük köfteler şeklinde hazırlanan ve ızgarada pişirilen bu yemek, genellikle soğan ve ekmek eşliğinde servis ediliyor.

Pleskavica: Baharatlı kıymadan yapılan ve hamburger köftesine benzeyen pleskavica, taze sebzeler ve çeşitli soslarla sunuluyor.

Šopska Salata: Domates, salatalık, biber, soğan ve beyaz peynirden oluşan geleneksel Makedonya salatası oldukça popüler ve hemen her yemekle birlikte servis ediliyor.

Rakija: Balkanlara özgü bir meyve distilatı olan rakija, Makedonya'da da popüler bir alkollü içki ve yemeklerden önce veya sonra misafirlere ikram ediliyor.

Geleneksel Makedonya yemeklerinin tadına bakabileceğiniz en iyi mekanlarından biri olan Old City House Restaurant’ı lezzetli yemekleri ve otantik ambiyansı ile gezi listenize mutlaka eklemelisiniz. Üsküp’teki en iyi köftecilerden biri olan Destan Köfte ise mutlaka uğramanız gereken başka bir mekan. Balkanların ünlü tatlısı trileçeyi ise Nexho’da deneyebilirsiniz


İlk defa yurt dışına çıkıyorsanız ya da çocukla ilk defa yurt dışına çıkmayı planlıyorsanız, Üsküp sizin için ideal bir şehir olacaktır. Kültür olarak Türklere çok da yabancı olmayan bu şehri, yeme içme veya yabancı dil problemi yaşamadan kolaylıkla keşfedebilirsiniz. Gezilecek yerlerin birbirine olan yakınlığı ve insanlarının yardımseverliği şehri çocukla gezmenizi daha kolay hale getirecektir. Bununla birlikte Üsküp’ü, partnerinizle veya arkadaş grubunuzla tam bir hafta sonu rotası olarak değerlendirebilirsiniz. Şehir yalnız gezginler için de oldukça güvenli. 


Önceki ve Sonraki
Haberler