YAŞAM - SEYAHAT

Avrupa’nın en iyisi Köln Noel pazarları rehberi

Noel pazarları denilince akla ilk gelen ülkenin Almanya olması kesinlikle bir tesadüf değil. Noel pazarlarının çıkış noktasının Almanya olmasından mı, yoksa Almanların Noel ruhuna duydukları saygıdan mı bilinmez; Almanlar bu işi çok ciddiye alıyorlar ve muazzam pazarlar ortaya çıkarıyorlar. İlmek ilmek işlenmiş süslemeler, dev çam ağaçları, bakmaya kıyamayacağınız el işi stantları, buz pistleri, tadına doyamayacağınız lezzetli yemekleri ve baharatlı sıcak şarapları ile Almanya Noel pazarları baş döndürüyor. Almanya’nın dördüncü büyük kenti Köln’ün Noel pazarları ise Avrupa’nın en iyi Noel pazarları listesinde üst üste ilk 10’a girmeyi sonuna kadar hak ediyor. Betül Cebeci, Köln Noel pazarlarını yazdı

Avrupa’nın en iyisi Köln Noel pazarları rehberi

İstanbul-Köln arası uçakla yaklaşık 3 saat sürüyor. Köln – Bonn havalimanından şehir merkezine ulaşım için birçok alternatifiniz var. Toplu taşıma kullanacaksanız havalimanı çıkışında bulunan biletmatiklerden tren, otobüs ve metro hatlarında geçerli olan 24 saatlik kartlardan alabilir ya da tek yön bilet temin edebilirsiniz. Eğer ikiden fazla kişiyle seyahat ediyorsanız, grup bileti almanızın daha ekonomik olduğunu unutmamanızda fayda var. Bunun dışında taksi kullanmak isterseniz şehirde Uber gayet iyi çalışıyor, bu uygulamayı da kullanabilirsiniz.  


Almanya, Avrupa Birliği üyesi olduğundan ülkeye giriş için bordo pasaportlu Türk vatandaşlarının Schengen vizesine sahip olmaları gerekiyor. Yeşil pasaportunuz varsa vize almanıza gerek yok. 


Köln için bu sorunun cevabı kesinlikle şehrin en ışıl ışıl zamanı olan Noel pazarları dönemi. Her yıl değişmekle birlikte 2023 yılında, Noel pazarları 23 Kasım – 23 Aralık tarihleri arasında kuruluyor. İklim krizi tüm dünyayı etkilediği için hava sıcaklıkları pek öngörülemese de Almanya’nın en soğuk döneminin bu tarihler arasında olduğunu unutmamak, seyahatinizi daha konforlu hale getirecektir.


Köln’de konaklama seçenekleri oldukça fazla olsa da özellikle yüksek sezonda hem yer bulmak, hem de ekonomik yer bulmak epeyce zor. Köln Katedrali’nin de içinde bulunduğu ve şehrin en merkezi yerlerinden biri olarak kabul edilen AltStad, seyahatseverlerin favori bölgelerinden biri. Bununla birlikte AltStat bölgesine tramvay ile birkaç durak mesafede bulunan Heumarket ve Neumarket gibi bölgeler hem canlı, hem de AltStat bölgesine göre daha ekonomik seçenekler. Yürüyerek merkeze 20 dakikada ulaşabileceğiniz, hipster mekanlarıyla ün salmış Ehrenfeld ve Belgian bölgeleri ise hesaplı ve eğlenceli bir konaklama imkanı sunuyor.       


Köln’de bu sene yedi büyük Noel pazarı kuruluyor. Tüm bu pazarları kolaylıkla bulabileceğiniz lokasyonlar ise şöyle:

  • Köln Katedrali (Roncalliplatz)
  • Market of Angels (Neumarket)
  • Heinzels Winter Fairytale (Heumarket)
  • Harbour Market (Am Schokoladenmuseum)
  • Village of St. Nicholas (Rudolfplatz)
  • VeedelsAdvent at the Chlodwigplatz (Chlodwigplatz)
  • Ehrenfeld Market (Bumann)

 

Noel pazarları haricinde; alışveriş için Schildergasse caddesi, fotoğraf çekmek için Ren nehri üzerine kurulmuş aşıklar köprüsü olarak da bilinen Hohenzallern köprüsü, vintage sokaklarda kaybolmak için Altermarket bölgesi, hipster mekanlarda kahve molası vermek için Belgian sokakları, modern sanat seviyorsanız Ludwing müzesi ziyaret edilebilir.

 

Bonus: Eğer şehri yeterince gezdiyseniz ve hala zamanınız varsa, Köln’e trenle 40 dakika uzaklıktaki Bonn şehrine gidip Almanya’nın en lezzetli Noel pazarı yemeklerini tatmayı ihmal etmeyin.


Köln Noel pazarlarında her damak tadına uygun yiyecek ve içecek bulabilirsiniz. Klasik Noel pazarı yemekleri olan tarta flambe, langos, bretzel, sosis, krep, waffle, berawecka gibi lezzetlerin yanında odun ateşinde pişirilmiş somon olan flammlachs, patatesli mücver olarak da tarif edilebilen rievkoche ve soslu mantar denilebilen champignonpfanne’yi kesinlikle denemelisiniz. Bununla birlikte baharatlı bir sıcak şarap olan glühwein ve Köln’ün yerel birası Kölsch ise şüphesiz Köln Noel pazarlarının yıldızı olmayı başarıyor.


Noel pazarları her ne kadar genç, yetişkin, yaşlı fark etmeksizin her yaşa hitap etse de, çocuklar için anlamı çok daha büyük olabiliyor. Her köşe başından Noel Baba çıkacakmış hissiyle, üç boyutlu masal kitaplarının sayfaları arasında dolaşmak gibi bir şey onlar için bu pazarlar. Işıl ışıl süslenmiş sokaklarda ister dönme dolaba binsinler, ister atlı karınca sırasında beklesinler, ister hangi köşeden Noel babanın çıkacağını heyecanla tahmin etmeye çalışsınlar, isterlerse de çikolatalı kreplerini keyifle yesinler… Buz pateninden çocuk oyun alanlarına ilgilerini çekebilecek her şey Noel pazarlarında çocukları bekliyor.


Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog