EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

15 Aralık vizyon filmleri

Her cuma olduğu gibi bu cuma da birbirinden farklı türde yerli ve yabancı filmler vizyona giriyor. Komediden bilim kurguya, dramdan animasyona, gerilimden korkuya önemli yapımların vizyonda olacağı bu hafta, sinemaseverler farklı dünyaların kapılarını aralayacak

profil
BT Ekip
15.12.2023
15 Aralık vizyon filmleri

1993 yılında Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde geçen ‘Nefes - Yer Eksi İki’, hikayeleri kesişen üç farklı karaktere odaklanıyor. Tayfun Yüzbaşı, 2 bin metre yükseklikte bir karakolun komutanıdır. Tatlı sert emir komuta yönetimi, pratik zekası ve adil tavırları ile altları ve üstleri tarafından sevilen Tayfun Yüzbaşı'nın tek amacı, zorlu coğrafyayı herkes için güvenli bir hale getirmektir.


Roald Dahl'ın popüler çocuk kitabı ‘Charlie'nin Çikolata Fabrikası’na dayanan film, dünyaca ünlü bir çikolata fabrikasının sahibi olan Willy Wonka’nın maceralarına ve fabrikada çalışan Umpa Lumpalarla nasıl tanıştığına odaklanıyor. Willy Wonka’nın en büyük hayali kendi çikolata dükkanını kurmaktır. Bu amaçla dünyanın dört bir yanını dolaşarak tekniğini geliştirir. Ancak hayallerine giden yolun önünde büyük bir engel vardır. Güçlü çikolata karteli, eksantrik Wonka'nın önüne pek çok engel çıkarır. Kartelin izni olmadan hiçbir şey yapamayan Wonka, bu durumun kendisini üzmesine izin vermez. Küçük Noodle ve tuhaf Umpa Lumpaların desteği ile Wonka, çikolatalarının insanlara ulaşması için her yolu dener.


‘Hayat’, kendisine dayatılan hayatı kabul etmeyip evinden kaçan genç bir kızın hikayesini anlatıyor. Genç bir kadın olan Hicran, babasının zoruyla nişanlanmak zorunda kalınca çareyi kaçmakta bulunur. Hicran'ın zaten onunla evlenmeyi istemediğini düşünen Rıza, başlarda bu durumu önemsemez. Ancak zaman geçtikçe Hicran tarafından istenmemek zoruna gitmeye başlar ve onunla yüzleşmeye karar verir. Rıza, sadece bir kere gördüğü nişanlısını bulmak için İstanbul'a gider.


Şatoda yaşayan uysal bir kedi olan Vincent, şatoyu sel basınca zor durumda kalır. Bu durum üzerine akıllı bir fare olan Maurice, Vincent'ı kurtarır. Antik ve eski bir piyano içine saklanan ikili, piyanonun sele kapılmasıyla kendilerini denizde bulurlar. Piyanoyu bulan bir grup denizci, içinde saklanan Maurice ve Vincent ile birlikte piyanoyu müzeye teslim eder. Dünyaca ünlü eserlerle dolu olan müzede ikisi, müzenin koruyucuları olan bir grup kediyle karşılaşır. Grup, müzedeki eserleri kemirgenlerden korumaya çalışmaktadır. Vincent, koruyucuların güvenini kazanıp onlarla arkadaş olmak için uğraşırken bir yandan da eski tabloları kemirmeye bayılan Maurice'i kedi grubundan gizlemeye çalışır.


12 Eylül sonrası karanlık zamanlarda bir gece güvenlik güçleri insan avına çıkarak dokuz zanlıyı toplar. Ancak zanlılardan biri karakola götürülürken kaçınca işler karışır. Güvenlik ekibinin başı üstlerine dokuz kişiyi karakola götürdükleri bilgisini vermiştir. Duruma çözüm bulmaya çalışırlarken yanındaki asistandan bir öneri gelir; sokakta gördükleri simitçiyi kaçan firarinin yerine götüreceklerdir. Bir bakışta naif ve masumluğu anlaşılacak olan simitçinin en fazla bir gece nezarette tutulup sonrasında masum olduğu anlaşılıp salınacağını düşünerek planı uygulamaya karar verirler. Ancak yaşanan bir dizi yanlış anlaşılmalar ve simitçinin naifliğiyle her şey birbirine karışır ve simitçi kendisini idama doğru yürürken bulur.


‘Kral Fil’, kral olma yolunda türlü zorluklarla mücadele eden bir filin hikayesini anlatıyor. Eritre adalarından birinde yaşayan filler, kralın oğlu olan Şadfil'in doğumunu kutlamaktadır. Ancak bu sırada vahşi avcıların lideri Asfal, hayvanları Yemen kralına satmanın yolunu arar. Heyecanla doğumu beklenen Şadfil'in dış görünüşü tüm kabileyi hayal kırıklığına uğratıp türlü sorunlara neden olsa da adaya yapılan saldırılara karşı tavır sergilediği gün herkesin onu benimsemesine yol açar. Pervasız Fare ile arkadaşlığıyla daha da güçlenen Şadfil, kral olma yolunda türlü zorluklarla mücadele eder.


Serinin ikinci konseri olan ‘Demon Slayer: Kimetsu No Yaiba Orchestra Concert Mugen Train Arc'da, Tokyo Filarmoni Orkestrası sahne alıyor. ‘Demon Slayer'dan müziklerin keyfini çıkaracak olan izleyiciler, Mugen Train filminden müziklerin yanı sıra animasyon klipleri izleme imkanı bulabilecek.


Önceki ve Sonraki
Haberler