EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - SEYAHAT

Avrupa'da araba yolcuğu için 3 rota

Gözlerinizi kapayın kendinizi nerede hayal ediyorsunuz? Bir yanda yemyeşil bir doğa bir yanda masmavi denizin size eşlik edeceği etkileyici araba rotalarını Mina Karanis yazdı. Yola çıkmaya hazır mısınız?

profil
Mina Karanis
15.07.2018
Avrupa'da araba yolcuğu için 3 rota

Pastel renkli köyleri ve uçsuz bucaksız yolları ile bilinen Amalfi Sahili, tartışmasız İtalya’nın doğasına ve manzarasına hayran bırakan en büyüleyici kıyı şerididir. Salerno’dan batıya Vietri Sul Mare’ye gidin. (Yaklaşık 30km uzaklıkta). Sorrento’ya kadar bu yoldan devam edeceksiniz ama dikkatli olun yollar Amalfi’ye yaklaştıkça daralıyor ve manzara yola olan ilginizi engelliyor.

Nerede durmalı? Positano, gerçeküstü coğrafyası ve gösterişli manzaraları için; Ravello, Villas Cimbrone ve Rufolo’daki romantik bahçeler için ve Amalfi, turistik ama büyüleyici ve sevimli evleri için özellikle Duomo di Sant’Andrea’yı görmelisiniz.

 

Avrupa'da araba yolcuğu için 3 rota

Alpler’in güneyinde yer alan Dolomite Dağları, size en etkileyici araba yolculuklarından birini yaşatacak. 138 km uzunluğunda Grande Strada delle Dolomiti ya da The Great Dolomites Yolu, Cortina d’Ampezzo ile başlıyor.  (Venedik’in kuzeyine doğru 2 saatlik araba mesafesi) Falzarego Pass’e doğru devam ediyor ve Bolzano, Trentino-Alto Adige’de son buluyor. Bütün yolu 4 saatten daha kısa sürede tamamlayabilirsiniz ama size 2 gününüzü Canazei ve Castelrotto’da yürüyüşe ayırmanızı öneririm.

Nerede durmalı? Falzarego Pass’ta Lagazuıo teleferiğine binmelisiniz. (Lagazuoi Dağı’nın tepesine çıkarıyor.)

Avrupa'da araba yolcuğu için 3 rota

Yolculuğumuz Bergen’dan başlıyor ve Norveç’in güneybatı kıyısından devam ediyor. Yol üstünde Voss’ta bulunan fiyortları ve devasa Tvindefossen Şelalesi’ni göreceksiniz. Sonrasında dünyanın en uzun tüneline gireceksiniz, dağların altına kazılmış bir mağarada tünel ve 24.5 km uzunluğunda. Sognefjord’da feribota binin ve birçok buzullara ev sahipliği yapan Fjalar Vadisi’ni gezin. Trollstigen’in dolambaçlı dönüşlerinden aşağı Geiranger’e kuzeye doğru devam edin. İniş yolundan sonra, Eresfjord üzerinden Molde ve Kristiansund’a giden feribota binin. Son olarak Atlantik Yolu üzerinden roller-coaster tarzı köprülerinden geçerek Trondheim’ın durgun sularına ve tepelerdeki evlerine ulaşın.

Nerede durmalı? Buzulların cenneti olan Fjalar Vadisi’nde zaman geçirin.

Avrupa'da araba yolcuğu için 3 rota
Önceki ve Sonraki
Haberler