EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - SEYAHAT

Amsterdam'da 48 saat

Amsterdam yaklaşık 3 saatlik bir uçak yolculuğu ile ulaşabileceğiniz benzersiz rotalardan. Müzelerden gece hayatına, sokak lezzetlerinden kanal turuna pek çok seçenek sunan bu şehir için 48 saatlik bir rehber hazırladık.

profil
BT Ekip
24.01.2020
Amsterdam'da 48 saat

Amsterdam'da yalnızca iki gün geçireceksiniz ve nasıl yetişeceğinizi bilemiyor musunuz? Hem zaman hem de bütçe açısından ilk yapmanız gereken 'I amsterdam City Card' edinmek. Bu kart ile 70'den fazla müzeye giriş, feribot dahil tüm toplu taşıma araçlarını kullanım ayrıca 1 saatlik kanal turu ve 24 saatlik bisiklet kiralama hakkı kazanacaksınız. Kartı internet sitesinden alabilirsiniz. Şehir merkezindeki ofislerden de edinmek isteseniz gideceğiniz ilk müzenin saati için online rezervasyon yapmanız gerekecek. Online olarak giriş saati belirtmeniz (ve bu saate uymanız) sizi saatler süren kuyruklardan kurtaracak. 


Museumplein, Amsterdam'da öncelik vermeniz gereken dört önemli müzeyi barındıyor; Van Gogh Museum, Rijksmuseum, Stedelijk ve Moco. Her biri birbirine 5 dakika uzaklıkta olan bu müzelerde en çok zaman alacak olan Rijksmuseum. Burada Rembrandt, Vermeer gibi ressamlar başta olmak üzere sanat tarihinin en önemli isimlerinden benzersiz eserler göreceksiniz. Van Gogh Müzesi ressamın özel hayatına şahit olabileceğiniz çok özel bir koleksiyona sahip. Çağdaş sanat takipçileri ise Stedelijk ve Moco'yu ziyaret etmeli. Özellikle Moco, Banksy dahil olmak üzere çağımızın en çok ses getiren sanatçılarına ev sahipliği yapıyor. Bu küçük fakat değerli  koleksiyon için yarım saat bile ayırmanız yeterli. Müzelerin girişinde sırt çantanızı bırakmanızı istiyorlar, dolayısıyla bel ya da omuz çantası tercih etmeniz sizi vestiyer kuyruğundan kurtaracaktır. 


'I amsterdam City Card' ile ekstra ücret ödemeden bisiklet kiralayabilirsiniz. Zaten eşsiz bir mimariye sahip olan bu şehri deneyimlemenin en eğlenceli yolu da bu! 24 saat kullanım hakkınız olacağı için tüm bir günü bisiklet üzerinde planlayabilirsiniz. Bu şekilde çiçek pazarından, Dam meydanına, Anne Frank'ın Evi'nden Hayvanat Bahçesi'ne enerjiniz yettiğince ulaşabilirsiniz. Fakat bisiklet hırsızlığına karşı önlem alın, yüksek cezalar ödemek durumunda kalmayın... 

Bonus: Amsterdam'da tatmanız gereken 7 lezzet


Gündüz bisikletle ya da yürüyerek keşfe çıktığınız şehirde akşam yine 'I amsterdam City Card' ile ekstra ücret ödemeden kanal turuna katılabilirsiniz. Kanal turu Asmterdam'ı yorulmadan ve keyifle keşfetmek için ideal. Teknelerde İngilizce rehber de bulunuyor, kendi kulaklığınızı taşımanızı öneririz. Yanınıza sokak lezzetleri ya da Hollanda'ya özel biralardan alarak bir yandan akşam yemeğinizi yiyebilirsiniz.  


Tarihi 1639'a dayanan Wynand Fockink'te likör tadın. Burası hem mekan, hem de içkilerin sunumu ve lezzeti açısından unutamadığınız bir deneyim olacak. Üstelik fiyatlar marketten alacağınız herhangi bir içecek ile neredeyse aynı. Şehir merkezinde bulunan bu adresten çıkınca Red Light Street'ten yürüyerek geçip 'yasal günahlar şehri'nin ne anlama geldiğini birebir gözlemleyebilirsiniz. 


Önceki ve Sonraki
Haberler