EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - KEŞİF

'Güzel kelimelerle' dolu bir keşif

Sosyal medyadan kelimelerine oldukça alışık olduğumuz Lügat 365’in Galata’da, Tatar Beyi Sokak’ta yer alan, Güzel Kelimeler Dükkanı’na eğer hala gitmediyseniz çok şey kaçırmışsınız demektir!

'Güzel kelimelerle' dolu bir keşif
Bazen anlatmak istediğimiz bir sürü şeyi tek bir kelimeye sığdırırız, o tek kelime tüm hislerimizin en güzel dışa vurumu olur. Bu güzel kelimeler sizin de ilginizi çekiyorsa, burası içinden çıkmak istemeyeceğiniz bir dükkan.

Kelimelerin yazılı olduğu posterler, bardaklar, çantalar ve bardak altlıkları gibi farklı tasarımlar mevcut. Böylelikle kelimeler dilimizde ve kalemimizde olduğu gibi artık içtiğimiz çay bardaklarından, taktığımız çantalara kadar taşınarak hayatımıza dahil oluyorlar.

Banu ve Onur Ertuğrul çiftinin “Bazı Kelimeler Çok Güzel” sloganıyla başlattığI başarılı proje “Lügat 365” son olarak Can Yayınları tarafından kitap haline getirilerek kütüphanelerimizde de yerini aldı. Unutulmaya yüz tutmuş, eski kelimeleri yeniden günlük hayata sokma  fikrinden yola çıkan Ertuğrul çiftinin en büyük amacı ise herkesin kelimelerin güzelliğinin farkına varması ve özellikle bu kelimelerin gençlere ulaşması.

Hissikablelvuku, Namütenahi, Zapturapt, Merdümgiriz,  Müsterih, Darbımesel gibi uzun zamandır kullanmadığımız belki de ilk defa duyduğumuz birçok kelimenin yer aldığı kitapta aynı zamanda Türk edebiyatından bir yazarın ya da şairin eserlerinden de alıntılara yer veriliyor. Sabahattin Ali’den Oğuz Atay’a, Orhan Pamuk’tan Ahmet Hamdi Tanpınar’a değerli birçok ismin güçlü anlatımlarından yararlanılıyor.

“Zekamız kelimeleri sevdiği kadar kalbimiz bunlardan nefret eder. Kalbimizin dili sükuttur. Çünkü hiçbir duyguya isim verilemez.”

Peyami Safa/ Bir Akşamdı

Önceki ve Sonraki
Haberler