EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - EV

Yenilikçi ve sıra dışı bir taş mimari

Taş evleri sever misiniz? Bu soru biraz anlamsız geliyor değil mi? Çünkü taş evleri, hele de incelikli ve ustalıklı bir işçilikle inşa edilmiş taş evlere herkes bayılır. Ama bugün Homify ile ziyaret edeceğimiz taş ev, geleneksel taş evlerden çok farklı!

profil
BT Ekip
19.11.2017
Yenilikçi ve sıra dışı bir taş mimari

Ev Polonya’nın kırsal bölgelerinden birinde konumlanıyor ve etrafında benzersiz bir derinlik ve manzara var. Bölge kırsal arazilerle çevrili olduğundan etrafta yalnızca eski ve geleneksel yapılı taş yapılar bulunuyor. Doğal taş açısından oldukça zengin olan bölgede evin temel malzemesi olan taşların bulunması da hiç sıkıntı yaratmamış. Eğer siz de arazinize ev yaptırmak istiyorsanız tavsiyemiz bölgedeki doğal malzemeleri araştırarak ev modeli seçmeniz. Orman arazilerinin ve ormancılığın yoğun olduğu bölgelerde ahşap, taş yoğunluğu olan bölgelerde taş ev yaptırmak çok daha mantıklı, ekonomik ve doğa dostu bir yaklaşım olacaktır.  

Uluslararası dekorasyon ve mimari sitesi homify.com.tr tarafından hazırlanmıştır.

Yenilikçi ve sıra dışı bir taş mimari

Geleneksel taş ev inşaat modellerinden ilham alarak, teknoloji ve tasarımın en iyi şekilde kullanıldığı bu evin inşa süreci oldukça farklı ve yeni bir bakış açısı üretiyor. Büyük demir kafeslerin içine doldurulan taşların bir araya gelerek evin ana duvarlarını oluşturduğu yapı son derece görkemli görünmesinin yanı sıra aynı zamanda demir ve taşların aynı anda kullanılması ve incelikli mühendislik hesapları sayesinde eşsiz bir sağlamlığa ve dayanıklılığa erişmiş. 

Yenilikçi ve sıra dışı bir taş mimari

Bu sıra dışı ve yenilikçi evin tasarımı ortaya çıkarılırken aynı zamanda doğa dostu ve ekolojk bir yapı yaratılmasına dikkat edilmiş. Kafeslerin içindeki taşların hava alan yapısı hem evi havadar ve ferah yapıyor hem de kalın kafesler sayesinde evin ısı ve ses yalıtımı oldukça yüksek. Bu yalıtım düzeyini korumak için pencereler de üç katmanlı camlardan tercih edilmiş.

Yenilikçi ve sıra dışı bir taş mimari

Yapı aslında iki ana parçadan meydana geliyor; yapılardan biri küçük ve iki araba için garaj olarak tasarlanmış. Diğeri ise büyük olan ve yaşam alanlarını içinde barındıran evi oluşturuyor. Paralel olarak tasarlanan bu iki yapı arasında ise ahşap pergolalarla desteklenen şahane bir gölgelik alan oluşuyor. 

Yenilikçi ve sıra dışı bir taş mimari

Evin içine girdiğimizde ilk dikkatimizi çeken şey elbette ki yüksek tavanın yarattığı benzersiz ferahlık ve aydınlık. Eve dışarıdan baktığınızda belki pencerelerin küçüklüğü dolayısıyla içerinin daha karanlık ve loş olabileceğini düşünmüş olabilirsiniz. Ancak pencerelerin dışında, geniş cam kapılar, yüksek tavan ve iç mimari tasarımda başrolü oynayan parlak beyaz tonlar sayesinde içerisi ışıl ışıl ve geniş! Minimal bir dekorasyonun tercih edildiği evde mobilyalar da yalnızca ihtiyacı karşılayacak şekilde seçilmiş ve kalabalık ve boğucu bir atmosfer yaratılmasının önüne geçilmiş. Tavandan sarkan ışıklandırma sistemi de önemli ayrıntılardan birini oluşturuyor. 

Yenilikçi ve sıra dışı bir taş mimari

Mutfak ve yemek alanı da evin tüm şahane özelliklerini bünyesinde barındıran, doğallığın teknoloji ve tasarımla ve minimal ve yalın bir dizaynla iç içe geçtiği göz kamaştırıcı bir mekan olarak öne çıkıyor. Pürüzsüz mutfak dolapları ve ahşap yemek takımı mükemmel bir kontrast oluşturuyor. 

Yenilikçi ve sıra dışı bir taş mimari

Banyo da ahşap unsurların doğal sıcaklığını modernist bakış açısı ile mekana yansıtan bir dekorasyona sahip. Yalın, huzurlu ama asla sıradan olmayan tasarımda pencerelerle aynı uzunluktaki ayna tercihi dizaynın ne kadar incelikli yapıldığının da bir göstergesi. 

Yenilikçi ve sıra dışı bir taş mimari

Evin özel odalarını barındıran ikinci katına uzanan merdivenler ise gene ahşap ve taşın dansıyla eşsiz bir estetik ortaya koyuyorlar. Merdiven ünitesinin altındaki taşlardan oluşturulan Zen bahçesi spiritüel ve modern bir dokunuş niteliğinde. 

Yenilikçi ve sıra dışı bir taş mimari
Önceki ve Sonraki
Haberler