EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - EV

Tüm dünyanın konuştuğu trend:Shabby Chick

Dekorasyonda ‘Shabby Chic’ akımını duydunuz mu? Bir dekorasyon akımı olarak oldukça yeni olmasına rağmen son derece hızlı bir şekilde tüm dünyaya yayılan bu stil, aslında “yeni” de değil, aksine, eskinin bugüne uyarlanışının en şık hali. Kelime anlamı olarak Türkçe’ye çevrildiğinde “salaş şık” olarak ifade edebileceğimiz bu akım ilk olarak İngiltere’de ortaya çıktı, ama bugün tüm dünyada bir trend haline geldi.

profil
BT Ekip
31.12.2017
Tüm dünyanın konuştuğu trend:Shabby Chick
Shabby Chic tarzı dekorasyonun temeli, eski mobilyalara dayanıyor. Bu açıdan vintage tarza benzetebiliriz, ancak fark şurada: Shabby Chic stilinde gerçekten yaşlanmış olan mobilya ve aksesuarlar kullanılıyor.

Shabby Chic tarzının temelinde eski mobilyaların yeniden değerlendirilmesi yatıyor esasen. Artık kullanılmayacak durumda olan, bozuk, kırık, fazlasıyla demode olan mobilya ve diğer nesneleri alıyor ve o eski eşyalardan bugünün en tarz dekorasyon unsurlarını yaratıyorsunuz. Tabii ki tamir ederek, boyayarak, süsleyerek ve yenileyerek; ama asla dokularını ve üstlerinde taşıdıkları tarihi güzellikleri bozmayarak. Yaratıyorsunuz dediysek, antikacıları ve eski ve şık mobilya satan ikinci el dükkânlarını gezerek tüm bu tarzı kendi el emeğinizle ortaya çıkarmak mümkün pek tabii ki. Ama bu konuda uzmanlaşan ve eski eşyaları bu tarzla yenileyerek yeniden kullanıma sokan mobilya tasarımcıları da yok değil; yani illa ki kendiniz zaman ve emek ayırmak zorunda değilsiniz Shabby Chic tarzı bir dekorasyona sahip olmak için. Gelin dekoratif olarak özellikle Amerika ve Avrupa’da en son trend olan bu tarzı biraz daha ayrıntılı inceleyelim...

Uluslararası dekorasyon ve mimari sitesi homify.com.tr tarafından hazırlanmıştır.

Shabby Chic tarzı dekorasyonu tanımlarken romantik, lüks ve sıcak demek yeterli sanıyoruz. Şıklığın süslü ama aynı zamanda konforlu ve sıcacık bir tavırla uygulandığı bu tarz, lüksün ve rahatlığın mükemmel bir kombinasyonu sayılabilir. Renkleri, dokuları, desenleri ve malzeme tercihleriyle her şeyin geçmişten gelen birikimle yoğurulduğu bir estetik... 

Tüm dünyanın konuştuğu trend:Shabby Chick

Shabby Chic renklerini kesinlikle pastel tonlar oluşturuyor. Nane yeşilinden beje, beyazdan krem rengi tonlarına, gül kurusundan hardal sarısına, pembeden turkuaza, aslında renk paletinde yer alan tüm renklerin çok cafcaflı ve canlı olmayan pastel tonları Shabby Chic tarzında kullanılıyor.

 

Tüm dünyanın konuştuğu trend:Shabby Chick

Elbette eski mobilyalardan söz edilirken, öyle ya da böyle bugüne kadar var olmayı başarabilmiş, kırık dökük de olsa sağlam malzemeler söz konusu oluyor. Tabii aynı zamanda geçmişin dokusunu taşıyıp yansıtabilecek kadar da nitelikli ve özel malzemeler. Aklınıza ilk olarak ahşabın geldiğini biliyoruz! Ahşap mobilyalar, eski dolaplar, ahşap sandalyeler, ahşap iskeleti olan kanepe ve koltuklar, masalar... Hepsi Shabby Chic için birer hazine! 

Tüm dünyanın konuştuğu trend:Shabby Chick

Sıcak ve stil sahibi bir dokunun oluşturulması için gerekli olan şeylerden biri de tekstil ürünleri elbette. Shabby Chic tarzı dekorasyonlarda kullanılan tekstil ürünlerinin de eski olması tabii ki beklenemez. Ancak eski mobilya ve aksesuarlar, bu dokuya uyum sağlayacak organik ve pamuklu, kaliteli, dokunuşuyla da yumuşaklığıyla da rahat ve yuva hissi veren tekstil ürünleriyle yenileniyor. 

Annelerimizin, anneannelerimizin eskiden burun kıvırdığımız bir türlü beğenemediğimiz dantel örtülerinin de yeniden ortaya çıkma ve dekorasyonun yıldızı olma zamanı geldi! 

Tüm dünyanın konuştuğu trend:Shabby Chick

Eski teneke kutular da özellikle Shabby Chic tarzı bahçe ve balkonlarda harika dekorlar oluşturuyor. Üstelik bu kutuları istediğiniz renklere boyamak da çok kolay! 

Tüm dünyanın konuştuğu trend:Shabby Chick

Gelelim desenlere, Shabby Chic’in amacı yuva sıcaklığında, romantik ve şık bir atmosfer yaratmaktır. Bunun için de belirli desenler bu tarzın ana hatlarını oluşturuyor. Kır çiçeği desenleri, çizgili baskılar ve damask Shabby Chic stilini en çok süsleyen desenler olarak öne çıkıyor.

 

 

Tüm dünyanın konuştuğu trend:Shabby Chick

Hasır sepetler ve çuval bezinden yapılan aksesuarlar da bu tarzı süsleyen sıcak ve stil sahibi ayrıntılar. 

Tüm dünyanın konuştuğu trend:Shabby Chick
Önceki ve Sonraki
Haberler