EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - EV

Trend: Fornasetti çılgınlığı

Bir 19’ncu yüzyıl opera sanatçısının yüzü, 1940’lardan günümüze nasıl evlerimize girdi?

profil
BT Ekip
26.08.2015
Trend: Fornasetti çılgınlığı

“Dönemleri ve çağları sevmem. Dönemin değerlerine uygun tasarımlar yapmayı hiç sevmem” demiş zamanında Piero Fornasetti. Gerçekten de öyle zamansız bir koleksiyon yapmış ki Fornasetti, adı bugün hala bir trendi temsil ediyor. Aynı yüzün farklı halleriyle yer aldığı tabakları onun alameti farikası. Piero Fornasetti aslında bir ressam ve heykeltraş aynı zamanda.

Milano’da yaşamış. İkinci Dünya Savaşı döneminde İsviçre’ye gitmiş. Yaşamı boyunca tam 11 bin eser yaratmış. Piero Fornasetti meşhur tabaklarında kullandığı Opera sanatçısı Lina Cavalieri’nin yüzünü bir 19’ncu yüzyıl mecmuasında görüp, etkilenmiş. “Onun yüzünü 500’ü aşkın tasarımda kullanacak kadar nasıl etkilendim, ben de bilmiyorum” diyordu sorulduğunda.

Bugün oğlu Barnaba, Fornasetti markasını dikkat çekici bir ev koleksiyonuna dönüştürmüş durumda. Güneş kursu, bisiklet gibi başka temalar da kullanan Fornasetti’nin desenleri mumlardan vazolara, dekoratif yastıklardan tabaklara akla gelecek hemen her yerde, onun esprili kişiliğini evlere taşıyor.

Önceki ve Sonraki
Haberler