YAŞAM - EV

Oturma odanızı canlandıracak 10 öneri

Enerjik renkler, şık duvar kağıtları ve aydınlatmalarla yaşam alanlarımızın merkezi oturma odalarında yeniliklere yer açın.

profil
BT Ekip
23.01.2016
Oturma odanızı canlandıracak 10 öneri

Evlerimizin bizim minik ülkelerimiz olduğunu varsayarsak, oturma odaları da hiç şüphesiz evlerimizin başkentidir. Yaşam alanlarımızın merkezinde bulunan oturma odası ve salonlar evimizin genel karakterini belirledikleri gibi, bizim kişiliğimizden de parçalar taşır. Kimileri daha sakin ve minimal dekorasyonlar tercih ederken, kimileri de canlı ve neşeli yaşam alanlarını tercih eder. Siz de hayat dolu ve şık oturma odaları sevenlerdenseniz, gelin hep birlikte yaşam alanlarımızı ve evlerimizi canlandıran estetik dekorasyon fikirlerine göz atalım.

Homify

Sıradan koltuklardan sıkılmadınız mı? Ya da kahverengi sehpalardan? O halde oturma odanızı capcanlı bir dekorasyonla donatmanın zamanı gelmiş demektir. Enerjik renklerin harmanlandığı sıra dışı mobilyalarla hayat dolu bir oturma odası yaratırken aynı zamanda sofistike bir atmosfer de elde etmek mümkün. 

Oturma odanızı canlandıracak 10 öneri

Her ne kadar dekorasyon denilince akla ilk gelen şeylerden biri olmasa da aslında duvarlar yaşam alanlarının ana karakterini belirleyen unsurlardan biridir. Şık ve enerjik duvar kağıtları da oturma odalarını canlandırmak için en ideal tasarım uygulamalarından biri. 

Oturma odanızı canlandıracak 10 öneri

Yeşilin ve çiçeklerin büyülü iyileştirici etkisini oturma odanıza taşımaktan daha iyi bir dekorasyon fikri olabileceğini hiç sanmıyoruz. Doğal ve canlı dokularıyla bulundukları her ortama hayat katan iç mekan bitkileri yalnızca yaşam alanlarınız için değil, sizin de naturel olandan kopmamanız için hem güzel hem de gerekli dekorasyon malzemeleri olma niteliği taşıyorlar. 

Oturma odanızı canlandıracak 10 öneri

Işıklandırmanın yaşam alanlarımızda etkisi göründüğünden çok daha büyük. Hem aydınlatma ünitelerinin tarzı ve şekli açısından, hem de kullanılan ışığın model ve kuvveti bakımından dekorasyonunuza uygun, gözünüzü yormayacak ve alışık olduğunuz tonlarda bir ışıklandırma sistemi seçmeniz gerekiyor. Oturma odalarınızda kullandığınız avize ve abajurları renkli ve canlı modellerden tercih ederek, mekanın tüm dokusunu değiştirebilirsiniz. 

Oturma odanızı canlandıracak 10 öneri

Canlı oturma odaları yaratmanın bir diğer yolu da pencereleri genişletmek ve hem evin iç mekanlarının dışarıyla bağını kuvvetlendirmek hem de doğal ışıktan olabildiğince fazla faydalanmak. Standart pencereler yerine büyük ve farklı tasarımlı pencerelere sahip olan yaşam alanları her zaman daha geniş bir görünüme ve çok daha çarpıcı ve canlandırıcı bir etkiye sahiptirler. 

Oturma odanızı canlandıracak 10 öneri

Soğuk kış günlerinde şöminenin yanı başında ısınmaktan daha sıcak ve daha romantik bir şey düşünmek zor değil mi? İşte bu yüzden şöminelerin modası hiçbir zaman geçmiyor. Ancak tabii ki gelişen tasarım dünyasında yenilikçi ve modern şömine modelleri de giderek daha da zenginleşiyor. Bu tip modern şömine modelleri oturma odalarınızı yalnızca canlandırmakla kalmayacak, onlara şık, seçkin, asil ve lüks bir tarz da kazandıracak. 

Oturma odanızı canlandıracak 10 öneri

Sanat her zaman iyi hissettirir. Oturma odanızda kullanacağınız neşeli, renkli ve sanatsal tablolar da capcanlı bir atmosfer yaratmaya tek başına yetebilir. Eğer salonunuzun duvarı boş duruyorsa ve bir değişiklik istiyorsanız hemen dekorasyonunuza uyumlu enerjik bir tablo aramaya başlayın. 

Salonunuzda minimal bir dekorasyonun hakim olması canlı bir oturma alanına sahip olamayacağınız anlamına gelmez. Temel mobilyalarınızı tercih ederken konforlu ve sadeliği ön planda tutabilir ve hareketli aksesuarlar yardımıyla oturma odanızı canlandırabilirsiniz. Mesela sıradışı tasarımıyla hemen dikkat çeken duvar kitaplıkları bunun başarılı örneklerinden biri. 

Oturma gruplarınızın üzerindeki yastık ve kırlentlerin etkisini hafife almayın. Renkli ve desenli kırlentler oldukça sıradan tasarımları bile ilgi çekici ve canlı bir dekorasyona dönüştürebilir. 

Oturma odanızı canlandıracak 10 öneri

Oturma odalarının olmazsa olmazlarından biri de pek tabii ki sehpalardır. Orta ya da zigon sehpalarınızı seçerken alışılmışın dışında ve hareketli modeller tercih ettiğinizde oturma alanınızın nasıl değişeceğine siz de şaşıracaksınız! 

Oturma odanızı canlandıracak 10 öneri
Önceki ve Sonraki
Haberler