EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - EV

Oturma odalarınız için 9 farklı kanepe fikri

Oturma odanızın mobilyalarını yenilemek ve ona ikonik oturma grubu modelleriyle eşsiz bir dekorasyon yaratmak istiyorsanız tarzınıza göre bu zamanın ötesindeki kanepe modellerinden birini tercih edebilirsiniz. İşte Homify sitesinin sizler için seçtikleri...

profil
BT Ekip
01.05.2016
Oturma odalarınız için 9 farklı kanepe fikri

Oturma odalarımızı dizayn ederken ilk düşündüğümüz şey şüphesiz ki nasıl bir oturma grubu tercih edeceğimizdir. Tarihin derinliklerinden bugüne uzanan mobilya tasarımı dünyasında birbirinden farklı ve estetik birçok kanepe ve koltuk modeli var. Ama bazı modeller ikonik tasarımları ve on yıllar hatta bazen yüzyıllar boyunca kullanılan dizaynlarıyla tasarım dünyasının asla eskimeyen ve her devirde en çok tercih edilen modelleri olarak öne çıkıyorlar.  

Uluslararası dekorasyon ve mimari sitesi Homify.com.tr tarafından hazırlanmıştır.

Modüler kanepe olarak bilinen kanepe modelleri aslında pek çok çeşidi bünyesinde barındırıyor. Birden fazla parçaya sahip olan kanepeler olarak tanımlayabileceğimiz modüler kanepelerin en yaygın olarak kullanılan modeli L koltuklar. Köşe takımı olarak ya da küçük oturma odaları için kullanışlılık, alan tasarrufu ve konfor açısından eşsiz olan modüler kanepeler özellikle modern oturma odalarının en çok tercih edilen oturma gruplarından biri. 

Oturma odalarınız için 9 farklı kanepe fikri

Klasik dekorasyonların ağırbaşlılığı ve karizması ile değişmez modellerinden biri olan Chesterfield kanepeler 1800'lü yıllardan bu yana asla eskimeyen ikonik bir model olarak öne çıkıyor. Bugün artık kısaca Chester olarak da anılan Chesterfield model kanepelerin ayırt edici özellikleri arasında eşsiz kapitone dikişleri geliyor. Kolları ile sırtı aynı hizada olan ve en azından sırt kısmında mutlaka kapitone dikişlerin olması gereken Chesterfield kanepeler aslında deri ve koyu renkli. Ancak bugün modern salonlara da uyum sağlamaları için farklı malzemelerden ve farklı renklerde de üretiliyorlar. 

Oturma odalarınız için 9 farklı kanepe fikri

Lawson tarzı kanepe modeli konforun ön planda tutulduğu bir model ve ayırt edici özelliği sırt ve oturma minderlerinin kanepenin ana iskeletinden ayrı olması. Lawson tarzı kanepeler modern oturma odalarında en yaygın kullanılan modellerden biri. Minderlerinin iskeletten ayrı olması yalnızca konfor açısından değil aynı zamanda minder kılıflarının yıkanabilir olması dolayısıyla temizli açısından da oldukça avantajlı. Diğer kanepe modellerine göre çok daha yumuşak ve rahat bir tasarıma sahip olan Lawson tarzı kanepeler farklı boyut ve renklerde her zevke ve alana uygun olarak üretiliyorlar. 

Oturma odalarınız için 9 farklı kanepe fikri

Mobilya tasarımı dünyasında mid-century modern olarak adlandırılan bu model ise 1940'lı yıllardan 1970'li yıllara kadar en çok kullanılan oturma grubu modeliydi. Ancak bugün geçmişe dönmeye başlayan dekorasyon anlayışları sayesinde geri dönüyor! Şıklığı konforla bir araya getiren, minimal bir tasarıma sahip olan mid-century modern tarzlı kanepelerin en ayırt edici özellikleri köşeli formlara sahip olmaları.  

Oturma odalarınız için 9 farklı kanepe fikri

İngiliz tarzı olarak bilinen kanepe modelinde ise kanepenin kol kısımları oturma minderinden daha geride biter ve yuvarlak bir kıvrıma sahiptir. Sırtı ise yüksektir. Genellikle klasik tarzlı salonlara yakışan bu tür kanepeler de bugün farklı malzeme ve renklerde üretiliyorlar. 

Oturma odalarınız için 9 farklı kanepe fikri

Camelback ismi verilen kanepe modeli ise son derece geleneksel çizgilere ve klasik bir tarza sahip olan ve yüzyıllar boyunca kullanılan modellerden biri. Adını ilk bakışta devenin kamburuna benzeyen sırt kısmındaki ortaya doğru yükselen kıvrımdan alan Camelback model koltuklar en çok antika tutkunları tarafından o klasik atmosferi yaratmak amacıyla tercih edilen elegan ve tarihi bir model. 

Oturma odalarınız için 9 farklı kanepe fikri

Geleneksel modeller arasında alaturka yapısıyla öne çıkan divanlar sırtı olmayan ve sırt ünitesi yerine yastık ve minderlerin kullanıldığı kanepe modelidir. Özellikle Anadolu'da geçmişten bugüne kullanılan divanlara hiçbirimiz yabancı değiliz. Duvara yaslanan ve minderlerle sırt kısmının oluşturulduğu divanlar hem rahat hem de pratik bir geleneksel dizayn olarak öne çıkıyor. 

Oturma odalarınız için 9 farklı kanepe fikri

Kanepe ve koltuk modelleri arasında en romantik ve zarif olanlardan biri olan Josephine koltuklar estetik açıdan bir tasarım dehası sayılabilir. İşlevsel olarak bir uzanma koltuğu olan Josephine koltuklar uzun ve tek kişilik koltuklardır ve en belirgin özellikleri de kollarının ve sırtlarının tek taraflı olmasıdır. 

Oturma odalarınız için 9 farklı kanepe fikri

Estetik açıdan Josephine model koltuklarla benzerlik gösteren markizler iki yanında kolçakları olan ancak sırt kısmı olmayan romantik ve gösterişli tasarımlardır. 

Oturma odalarınız için 9 farklı kanepe fikri
Önceki ve Sonraki
Haberler