EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - EV

Masallar diyarındaki eve yolculuk

Herkesin hayallerini süsleyen bir ev vardır mutlaka. Havuzlu modern bir villa, geniş ve manzaralı bir şehir evi, temiz havasıyla insanı gençleştiren ahşap bir orman evi, deniz kıyısında bahçeli bir yazlık ya da taş mimarisiyle büyüleyen bir dağ evi... Homify, yeni yazısında hayallerimizdeki eve yolculuğa çıkarıyor.

profil
BT Ekip
24.04.2016
Masallar diyarındaki eve yolculuk

Bugünkü mimari ve dekorasyon yolculuğumuzda İngiltere'nin kuzeyindeki Durham şehrinin kırsal bölgelerinde yer alan ve hem tarihi mimari yapısı hem de benzersiz modern özellikleriyle her göreni büyüleyen bir taş eve konuk oluyoruz. Bu taş evin en büyük özelliği, yapının eski bir kilise olması. Arazi sahipleri uzun yıllardır kullanılmayan kiliseyi yıkıp sıfırdan bir ev yapmak yerine onun o kültürel dokusundan ve eşsiz mimari özelliklerinden faydalanarak restore ederek modern bir eve dönüştürmeye karar vermişler ve böylece ortaya masallar diyarındanmış gibi görünen, iç yaşam alanları ise modern ve ferah dekorasyonuyla içinde yaşayanlara yüksek yaşam standartları sağlayan bir ev çıkmış. 

Uluslararası dekorasyon ve mimari sitesi Homify.com.tr tarafından hazırlanmıştır.

Ön cephesi köy yoluna, arka cephesi sonsuz ve yemyeşil bir otlağa bakan ıssızlığın ortasında modern ve canlı bir ev... Evin mimarisindeki en çarpıcı özellikler kilise mimarisinin görkemli yapısından kaynaklanıyor elbette. Doğal taş malzeme kullanımı, uzun pencereler, yüksek tavan ve üzerinde geniş çatı pencereleri olan heybetli bir çatı... Bina bir eve dönüştürülürken elbette çatısı ve duvarları yenilenmiş ancak bu yenileme yapılırken yapının kendine has ve kültürel özelliklerinin korunmasına özen gösterilmiş. 

Masallar diyarındaki eve yolculuk

Evi geleneksel yapılı ve yüksek tavanlı diğer taş evlerden ayıran ve ilk bakışta sevdiren en önemli özelliği pek tabii ki dış cephedeki renklilik. Taş duvarlara mükemmel bir uyum sağlayan kırmızı kapı ve pencere üniteleri aslında küçük detayların bir binayı ne kadar değiştirebileceğinin ve onu sıradanlığın arasından nasıl da sıyırabileceğinin oldukça çarpıcı bir kanıtı. 

Masallar diyarındaki eve yolculuk

Evin dekorasyonu tasarlanırken yüksek tavanlı mimari yapının ferahlatıcı avantajı kullanılarak iç açıcı bir atmosfer oluşturulmuş. Mutfak ve açık yemek alanında modern tasarım unsurlarının klasik ve geleneksel yapılarla bir araya gelerek eklektik bir şıklık yarattığına tanık oluyoruz. U şeklinde dizayn edilen mutfak tezgah oldukça fonksiyonel bir yapıda. Piknik masası şeklinde bir dizayna sahip olan yemek masası, açık mutfak rafları, siyah ve modern yapısıyla dikkat çeken buzdolabı, açık tava askısı ve tabii ki mekanın ana karakterini belirleyen duvar dekorasyonu mutfağın öne çıkan şık özelliklerini oluşturuyor. 

Masallar diyarındaki eve yolculuk

Evin salonu ise oldukça geniş bir oturma alanına sahip sosyal bir alan olarak dizayn edilmiş. Klasik kilise pencereleri modern mobilya ve aksesuarlarla bir araya gelerek kendine has bir atmosfer oluşturuyor. Binanın dış cephesinde gördüğümüz taş grisi ve canlı kırmızı tonunun dansı içeride de devam ediyor. Duvardaki büyük tablo ve koyu yeşil duvar boyası da odaya sanatsal bir efekt katıyor. 

Masallar diyarındaki eve yolculuk

Ahşap yer döşemeleri, duvarların yarısına kadar uzanan beyaz fayanslar ve tavana kadar uzanan modern desenli duvar kağıtlarıyla banyoda da evin geri kalanında olduğu gibi tarzların ve farklı malzemelerin bir arada kullanılarak oluşturulan karma bir özgün stil hakim. Banyonun en dikkat çekici tasarım unsuru ise yuvarlak duş perdesi ünitesi ile çevrelenmiş vintage tasarımlı bağımsız küvet. 

Masallar diyarındaki eve yolculuk

Ev sahipleri zemin katın geniş ve ferah yapısını bozmamak için oda eklemek yerine yatak odasını tavan arasındaki odaya uygun tasarlamaya karar vermişler. Küçük bir alanın fonksiyonel ve verimli bir dizaynla tasarlanmasına başarılı bir uygulama örneği olan bu odada ise çatı penceresi sayesinde içeride boğucu olmayan ferah bir atmosfer oluşturulmuş.

Masallar diyarındaki eve yolculuk
Önceki ve Sonraki
Haberler