EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - EV

Koltuklara renk katan iyiliksever şallar

Tekstil endüstrisinden arta kalan atık polyester parçalardan elle örülerek hazırlanan şallar çevreci olmasının yanı sıra özel bir amaca da hizmet ediyor. Şimdi gelin bu rengarenk şalların başlangıç hikayesine birlikte bakalım.

profil
Serra Özbay
18.10.2017
Koltuklara renk katan iyiliksever şallar

"Ragamuf" bir çeşit koltuk şalı. Elastik yapısıyla farklı ebatlardaki sandalye ve koltukları sıkıca kavrıyor, yepyeni, renkli, eğlenceli bir görüntüye ulaştırıyor. Tekstil endüstrisinden arta kalan atık polyester parçalardan elle örülerek üretiliyor.  Koltuk şalları çevreci olmasının yanı sıra bir amaca daha hizmet ediyor. Tüm şallar Türkiye'de ikamet eden Suriyeli mülteci kadınlar tarafından dokunuyor. Ayrıca tamamen el işi olması sebebiyle her bir şal yapımcısı tarafından tasarlanan eşsiz bir sanat eseri olma özelliği taşıyor.

Ragamuf'un kurucusu Martta Leskelä bir ekonomist ve beş çocuğu olan bir anne. Martta ailesiyle birlikte 2015-2016 yıllarında Türkiye'de yaşadı. Ragamuf'un ana fikri bu süreçte oluştu. Türkiye'de yaşadığı dönemde Suriyeli mülteci kadınların yaşam şartlarını iyileştirmek için bir proje fikri düşünmeye başladı.

Markanın kurucusu Martta ve tasarımcı Tuula Pöyhönen'in yolları 2016 yılında kesişti. Tasarımcı giydirmek istediği eski kanepesi için eski spor kıyafetlerinin parçalarını kullanarak bir prototip hazırlamıştı. Bilgi ve tutkularını birleştiren ikilinin çabaları sonucu Ragamuf'u yarattı. 

Eğlenceli tasarımlara göz atmak, ürünleri incelemek ve iyiliklere ortak olmak için Ragamuf'un web sitesine göz atın.  

Önceki ve Sonraki
Haberler