EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - EV

İlham veren teraslar

Yaz aylarının gelmesiyle dışarda zaman geçirmeye ağırlık verdik. Açıkhava sinemaları, barbekü, piknik en keyifli şehir aktivitelerinden. Tüm bu aktiviteleri ve hatta daha fazlasını kendi evinizin terasında yapabilme fikri kulağa muhteşem gelmiyor mu? Hadi birlikte şehir evlerindeki ilham verici teraslara bir göz atalım!

profil
Serra Özbay
19.07.2017
İlham veren teraslar

İstanbul'da, şehrin göbeğinde yer alan bir daire ile başlayalım. Günbatımından sonra arkadaşları ile keyifli zaman geçirmek isteyen ev sahibi için tasarlanan bu terasta 6-8 kişilik bir L kanepe kullanmış. Rengarenk yastık ve aksesuarlar terası sıcacık ve enerjik bir görüntüye ulaştırıyor. Hava karardığında ise zeytin ağaçları üzerindeki led ışıklar ile keyifli bir şekilde aydınlanan terasta açık hava sineması keyfi başlıyor. Kanepenin hemen karşısında yer alan projeksiyon perdesi ile keyifli arkadaş toplantıları film izleyerek son buluyor.

İlham veren teraslar

Yine aynı terasta bulunun güneşlenme bölümüne çeviriyoruz kamerayı. Burada eğlenceli bir dekor karşılıyor bizi. Hasır şapkalar, hulahoplar..  Bu bölümde ayrıca 8 kişilik bir jakuzi bulunuyor. Yan yana dizilen şezlonglar ise şehirde güneşin tadını çıkarmak için tasarlanmış. 

İlham veren teraslar

Bu kez yurtdışından bir örnekle devam ediyoruz. Adeta evin salonunu andıran bir oturma düzeni oluşturulmuş. Sehpalar, aksesuarlar, mumlar, fenerler ve tabii ki terasların olmazsa olmazı yeşil bitkiler! Sıcacık bir ambiyansta serin bir yaz akşamı geçirmek için tüm ince detaylar düşünülmüş. 

İlham veren teraslar

Yazlık ev görünümlü bir şehir evinde sıra. Mavi beyaz tonda aksesuarların göze çarptığı konforlu ve kullanışlı bir terastayız. U şeklindeki kocaman kanepenin üzerinde kullanılan dev şemsiye gündüz saatlerinde de terasta vakit geçirmeye olanak sağlıyor. Mavi beyaz çizgili kilim ve yine mavi tonlarda desenli yastıklar, Mavi tonlarının, Akdeniz esintilerini şehir evlerine taşımanın en kolay ve etkili yolu olduğunun bir kanıtı gibi. 

İlham veren teraslar

Yaz aylarının olmazsa olmazlarından biri de kalabalık yaz sofralarıdır. Şehir teraslarının en keyifli yanlarından biri de açık havada kalabalık yemek davetleri vermenize olanak sağlaması. Özenle hazırlanmış renkli bir sofra, mum ışığı ve kocaman bir masa etrafında toplanmış dostlar... İşte en keyifli yaz aktivitesi! 

İlham veren teraslar

Terasınızı tasarlamak düşündüğünüz kadar kolay değil. Terasınızı tasarlarken alacağınız mobilya ve aksesuarların ömrünü uzatmak için önerilerimize kulak verin. Kullanılan tüm mobilya ve materyallerin suya dayanıklı olması gerekir. Dış mekan mobilyaları dışında, kullandığınız kumaşların su geçirmez özellikte olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca Kış aylarında terasta kullandığınız mobilyaları depolamak için demonte mobilyaları tercih etmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Tüm bahçe mobilyalarına uygun su geçirmez birer kılıf yaptırın. Bu kılıflar, hem ani gelen şiddetli yaz yağmurlarında terasın düzenini bozmadan hızlıca müdahale etmenizi kolaylaştıracak, hem de kış aylarında depolama için mobilyalarınıza koruyucu kılıf işlevi görecek. Tüm mobilyaların bakımını ihmal etmeyin ve satın alma yaparken kullanma talimatlarını mutlaka öğrenin. Örneğin tik mobilyaların ne sıklıkta yağlanması gerektiği gibi... Unutmayın; mobilyaların zamanında bakımını yapmanız, onların ömrünü uzatacaktır.  Terasta kullanacağınız bitkiler için,  yaşadığınız bölgeye bağlı olarak yaz ve kış aylarındaki hava şartlarına uygun, dayanıklı bitkiler tercih etmeyi unutmayın.

İlham veren teraslar
Önceki ve Sonraki
Haberler