EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - EV

Harika bir peyzaj, büyüleyici bir mimari

Hindistan'ın Pune kentindeki villa, iddialı mimarisiyle uyumlu bir peyzaja sahip.

profil
BT Ekip
10.07.2016
Harika bir peyzaj, büyüleyici bir mimari

Görkemli villa mimarilerine çoğunlukla küçük ya da büyük bir bahçe eşlik eder. Zaten bu tarz villa ve müstakil konutları lüks apartman dairelerinden farklı kılan da huzur dolu bahçelere sahip olmalarıdır. Söz konusu konutların mimari estetikleri kadar, içinde yaşayanlara sağladıkları huzur ve iyileştirici etki bakımından bahçe tasarımları da önemlidir. Bugün sizlerle uzaklara yolculuk edeceğiz ve Hindistan'ın Maharaştra eyaletindeki Mumbai'den sonra ikinci büyük şehir olan Pune'da yer alan ve her açıdan hepimizin hayallerini süsleyecek kadar güzel bir eve konuk olacağız. Bu harika villanın bahçesi ise, iddialı mimari ve iç yaşam alanlarının dekorasyonları ile mükemmel bir uyum içinde ve göz kamaştırıcı bir peyzaja sahip. Gelin lafı daha fazla uzatmadan bu cennet gibi evi gezmeye başlayalım. 

Uluslararası dekorasyon ve mimari sitesi Homify.com.tr tarafından hazırlanmıştır.

Daha ilk görüşte kendine hayran bırakan mimari özelliklere sahip olan bu ihtişamlı villa her köşesinde rafine bir tarz ve tasarım anlayışının izlerini barındırıyor. Son derece geniş bir alana yayılmış olan yapı dikey değil yatay olarak tasarlanmış ve bu da villayı apartman görünümünden kurtaran ve daha ferah ve zengin bir atmosfer yaratan mimari özelliklerden biri. İki katlı villanın ön cephesindeki geniş camlar evin içinin dışarıyla bağlantısının kesilmemesini sağlıyor. Girişteki geniş yürüyüş yolu ise merdivenlerdeki ışıklandırma sistemiyle dikkat çekiyor. Yan cephede ise yine oldukça ferah bir otopark alanı bulunuyor. 

Harika bir peyzaj, büyüleyici bir mimari

Bir konak edasında tasarlanmış olan villanın geniş ve estetik bahçesine bakan cephe ise çok daha büyüleyici bir görünüme sahip. Bahçenin şahane atmosferine destek olan en önemli unsurlar pek tabii ki yetişkin ve devasa orman ağaçları. Bu ağaçların uzayan dalları neredeyse tüm bahçenin üzerinde adeta bir koruma kalkanı oluşturuyor ve huzurlu ortamı kuvvetlendiriyor. Yetişkin orman ağaçlarının bu ihtişamlı evin tasarımına dahil edilmesi villa inşaatlarında genellikle karşılaştığımız üzere bahçe içindeki ağaçların daha kontrollü bir peyzaj yaratmak adına kesilmesinin de ne kadar yanlış bir uygulama olduğunun en büyük kanıtı. Ağaçlardan geriye kalan alanlarda ise düzenli çimler ve yürüme yolları ile son derece estetik şekilde kaplanmış. 

Harika bir peyzaj, büyüleyici bir mimari

Dış mekanlardaki ferahlık etkisi içeride de hakimiyetini sürdürüyor. Sofistike bir tasarımla asil, zarif ve aynı zamanda da görkemli bir atmosfer oluşturulmuş. 

Harika bir peyzaj, büyüleyici bir mimari

Görkemli bir dekorasyon yaratmak için aşırıya kaçmaya hiç de gerek olmadığının mükemmel bir örneği olan evin oturma odasında klasik çizgilerin modern dokunuşlarla harmanlandığını görüyoruz. Kontrast oluşturan nötr renkler ve klasik stile sahip oturma grubu modern aydınlatma üniteleriyle harika bir uyum içinde. 

Harika bir peyzaj, büyüleyici bir mimari

Geniş ve ferah yemek alanında dikkatimizi çeken ilk tasarım özelliği harika ahşap işçiliği oluyor. Yüksek tavanlı mimari özellikleri, şıklığın sembolü olan mermer yer döşemeleri, tavandan sarkarak yemek masasını vurgulayan görkemli ve klasik avize, duvardaki tasarımıyla öne çıkan saydam saat ve ışıltılı dekorasyon özellikleri lüks kavramının vücut bulmuş hali gibi adeta. 

Harika bir peyzaj, büyüleyici bir mimari

Beyaz mutfakların zarafetini hiç kimse tartışamaz... Evin genel çizgisinden tarzıyla kısmen ayrılan mutfak tasarımında fonksiyonellik ön planda tutulmuş.  Modern çizgilerin göze çarptığı mutfakta gerek mobilyaların gerekse de yerleşimin tamamen ergonomi odaklı olduğunu söylemek mümkün.

Harika bir peyzaj, büyüleyici bir mimari

Ahşap zemin döşemelerinin içeri girer girmez hemen göze çarptığı bu modern yatak odasında ise tavana gizlenmiş spot aydınlatma ünitelerinden deri malzemeden yapılmış şık yatak başına kadar her şey göz kamaştırıcı özelliklere sahip. Mobilya kalabalığından kaçınılarak son derece minimal bir dekorasyon benimsenen yaşam alanı işlevine uygun bir şekilde dinlendirici ve huzur dolu. 

Harika bir peyzaj, büyüleyici bir mimari

Ve evin en özel ve iyileştirici yaşam alanlarından biri olan banyo... Nötr renklerin mükemmel bir tarzla harmanlanması, şeffaf duşakabin ünitesi, geniş ayna kullanımı ve yeni nesil banyo trendlerinden biri olan çiftli lavabo elemanı size bir banyo tasarımından beklediğiniz her şeyi fazlasıyla veriyor. 

Harika bir peyzaj, büyüleyici bir mimari
Önceki ve Sonraki
Haberler