EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - EV

Ezber bozan bir ev projesi

Teknoloji ilerledikçe ev yapımında kullanılan alternatif malzemelerin ve ev yapım tekniklerinin çeşitliliği de artıyor. Prefabrik ev modelleri de son dönemin giderek yaygınlaşan mimari seçeneklerinden biri olarak öne çıkıyor.

profil
BT Ekip
19.02.2016
Ezber bozan bir ev projesi
Özellikle ekonomik ve pratik yapılarıyla dikkat çeken prefabrik evlere sağlamlık, dayanıklılık ve uzun ömürlülük açısından hâlâ şüpheyle yaklaşılsa da aslında prefabrik teknolojisi geleneksel ve modern inşaat teknikleri kadar güvenilir bir yapıya sahip.

Bugün sizlerle prefabrik teknolojisinin muhteşem güzellikte yapılar yaratabildiğinin kanıtı niteliğindeki bir ev projesinin kapılarını çalmak için İtalya'ya gidiyoruz. Bir yapıyı yuvaya dönüştürmek için gereken her şeyi bünyesinde fazlasıyla barındıran bu ev İtalya'nın en önde gelen modüler ev mimarları tarafından dizayn edilmiş.

Daha fazla dekorasyon fikirleri için HOMIFY sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

 

Büyüleyici masmavi gökyüzünün altında uzman mimarlar tarafından özenle tasarlanmış olan bu harika prefabrik eve konuk oluyoruz. Evin model ve stil sahibi dizaynı, prefabrik ev denilince akla gelen tekdüze örneklere dair tüm ezberleri bozuyor. L şeklinde mimarisi, kübik formu ve tek katlı yapısıyla çekirdek bir aile için oldukça geniş bir alana sahip olan ev dış cephesinde gri ve ahşap dokunuşlar olan beyaz hakimiyeti taşıyor ve bu renk kombinasyonu ona zarif bir samimiyet katıyor. Eve dışarıdan baktığınızda inanmak belki güç ama bu modüler ev her şeyiyle sadece üç ay gibi kısa bir sürede inşa edilmiş. Prefabrik evlerin çarpıcı özelliklerinden biri de bu: Gelişmiş modüler teknolojileri sayesinde geleneksel ve alışılagelmiş inşaat tekniklerine göre çok daha hızlı tamamlanabiliyorlar. 

Ezber bozan bir ev projesi

Evin en can alıcı özelliklerinden biri de yemyeşil ve bakımlı çimlerle kaplı geniş bir bahçeye sahip olması. Bahçeli evlerde bahçenin keyfini tam anlamıyla sürebilmek için gerekli olan geniş veranda alanı da mimari planlama yapılırken ihmal edilmemiş. Verandanın kiremit rengine çalan zemini binanın beyaz zarafetiyle hoş bir kontrast oluşturuyor. Gerçek bir huzur ortamının oluşturulduğu bu alanda mobilya kalabalığından kaçınılarak yalın ama bir hayli konforlu bir dekorasyon tercih edilmiş. 

Ezber bozan bir ev projesi

Evin içine girdiğimizde ise yine oldukça ferah, açık ve samimi bir atmosferle karşılaşıyoruz. Tüm binanın temel yapı malzemesi olarak kullanılan ahşap iç yaşam alanlarında da baş rolü kapmış durumda. Bu da içeride doğal ve sıcak bir ortam oluşturuyor elbette. Ahşap parkeler ve ham ahşaptan yapılan rustik tavan dekorasyonun karakterini belirleyen temel tasarım unsurları olarak öne çıkıyor. 

Ezber bozan bir ev projesi

Nötr ve yalın renklerin yumuşak ve akıcı bir geçişle iç içe geçtiği salon ve salonun içinde konumlanan açık mutfakta modern bir dekorasyon anlayışı hakim. Terasa açılan geniş cam kapılar sayesinde içerisi doğal ışıktan maksimum düzeyde faydalanıyor. Standart evlere göre daha yüksek bir tavana sahip olan iç mekanlar ferahlık açısından oldukça zengin. Mutfakta alışılagelmiş sıradan mutfak tezgahları yerine geniş ve modern bir mutfak adası tercih edilmiş. 

Ezber bozan bir ev projesi

Salondan dışarıya açılan pencerenin hemen önünde dış mekan perdeleriyle oluşturulmuş açılıp kapanabilen gölgelik bir alan bulunuyor. Bu alan da yazın sıcak günlerinde hem dışarının keyfini sürmek hem de güneşten ve sıcaktan korunmak için serinletici ve oldukça şık bir tasarım fikri olarak hafızalara kazınıyor. Evin yan cephesinde bulunan bank da günün farklı saatlerinde bahçenin farklı cephelerinde zaman geçirme fırsatı yaratıyor. Ayrıca evin dört kenarında da yürüme yolunun olması fonksiyonel olarak geçişi kolaylaştıran tasarım unsurlarından biri.

Ne dersiniz? Huzurlu ve keyifli günler geçirmek için harika bir ev değil mi? 

Ezber bozan bir ev projesi
Önceki ve Sonraki
Haberler