EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - EV

Evinizdeki değişime duvarlardan başlayın

Evinizde değişime nereden başlayacağınıza karar veremiyorsanız, bu yazı tam size göre! Üstelik bu başlangıçta tulumunuz, anılarınız, koleksiyonunuz ve kendinizden başka bir şeye ihtiyacınız olmayacak. Değişime, iç mimar yazarımız Serra Özbay’ın rehberliğinde başlayın.

profil
Serra Özbay
02.03.2016
Evinizdeki değişime duvarlardan başlayın

Koyu renk duvarların mekanı daha küçük gösterdiği doğru. Fakat kullanacağınız mobilyalarla ve doğru aydınlatmaylabu algıyı değiştirebilirsiniz. Eğer mobilyalarınız veya koltuk kumaşlarınız seçtiğiniz boya rengine göre daha açık renkteyse, mekan yeterince ışık alıyorsa koyu renk duvardan korkmak için hiç bir sebebiniz yok demektir.Boyamak için ihtiyacımız olanlar: boya, rulo, fırça, kova ,kağıt bant, naylon ve merdiven.

İşte başlıyoruz!

Evinizdeki değişime duvarlardan başlayın

Ön hazırlık olarak, zemini korumak için naylonu seriyor ve süpürgeliklerin üzerinden kağıt bant ile kaymayacak bir şekilde özenle sabitliyoruz. Diğer duvarlar ile hizayı belirlemek ve kolayca boyayabilmek için yan duvarlar ile tavanın birleşim noktasını da bantlayabilirsiniz.Boyamızı bir kovaya koyuyor ve eğer gerekliyse bir miktar su ekleyip karıştırıyoruz. Karışım oranı için boyayı aldığınız yere danışabilirsiniz. Şimdi boyamaya başlayabiliriz. Duvarımızı, rulonun da yardımıyla yukarıdan aşağıya doğru, art arda ve seri  darbelerle boyamalıyız. Dalgalanma olmaması için duvarın her bölümünde eşit miktarda boya kullanmaya dikkat etmeliyiz. Köşeler veya zor ulaştığımız noktalar için fırça kullanabiliriz. İlk kat tamamlandığında kuruması için en az iki saat beklemeliyiz. İstediğimiz rengi elde edene kadar aynı işlemi bir kaç kez daha kez tekrarlayabiliriz.

Evinizdeki değişime duvarlardan başlayın

Sevdiklerinizin, güzel hatıralarınızın, keyifli seyahat anılarınızın hep yanı başınızda olmasına ne dersiniz? Öncelikle fotoğrafları ayırmak ile başlayabiliriz. Endişelenmeyin, bu işlem biraz uzun sürebilir. Ne de olsa onlarca fotoğrafın arasında en çok yanı başımızda olmasını istediklerimizi seçmek zor.  "Aaa bit pazarından aldığım eski film afişini de eklemeliyim", "anneannemin çeyizim için hazırladığı kanaviçeleri çıkarmanın tam zamanı" gibi fikirler zihninizde dolanmaya başladıysa bu iş için doğru zaman demektir! Tüm seçtiklerinizi önce yere dizerek prova yapabilir ve daha sonra tek tek duvara yerleştirmeye başlayabilirsiniz.

Evinizdeki değişime duvarlardan başlayın

Eğer bir koleksiyonunuz varsa, sergilemek için harika bir fırsat! Yıllarca biriktirdiğiniz tabak, peçete, şapka, kartpostal , deniz kabuğu koleksiyonunuzu sandıktan çıkarmanın zamanı geldi. Koleksiyonunuz için kendi serginizi açma vakti!

Evinizdeki değişime duvarlardan başlayın

Eğer siz de sanatın herhangi bir dalıyla uğraşıyorsanız eserlerinizi sergileyebilirsiniz. Eserlerinizi daha sık görmek ve kendinizle gurur duymak ya da misafirlerinize biraz hava atmak güzel olmaz mıydı? Nota defterinizi, bale ayakkabınızı, dantellerinizi, yağlı boya tablolarınızı, eskizlerinizi, el işlerinizi sergileme vakti. Unutmayın; eserleriniz misafirlerin görüş açısına konulmamalı!

Evinizdeki değişime duvarlardan başlayın
Önceki ve Sonraki
Haberler