EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - EV

Evde mutlu anlar yaratmak için 5 öneri

Mutlu anlar yaratmak her zaman her koşulda mümkün, evde bolca vakit geçirdiğimiz bu günlerde bile… Uzman Pozitif Psikolog Hazal Aktan evinizde iyi hissettiren, mutlu anlar yaratabilmeniz için 5 öneri paylaştı.

profil
Hazal Aktan
23.04.2021
Evde mutlu anlar yaratmak için 5 öneri

Evde geçen günler arttıkça, yaşam alanımızın özenli ve düzenli olmasının önemi de arttı. Evinizde kendi zevkinizi yansıtacak şekilde düzenlemeler yapıp, dekor dokunuşları ekleyince kendinizi daha mutlu hissedeceksiniz. Bunu bir lüks gibi düşünmeyin, küçük dokunuşlar duygularınızda çok etkili ve olumlu sonuçlar yaratabilir. Üstelik bu dokunuşların büyük şeyler olmasına da gerek yok. Masanıza ekleyeceğiniz, kendi seçtiğiniz minik bir mum bile etkili olabilir. Sizi yansıtan bir ortamda olmak, size iyi hissettiren bir şekilde evinize dokunuşlar katmak daha iyi hissetmenizi sağlayacak.


Sabah ritüelleri kendinizle bağlantıya geçerek güne taze bir başlangıç yapmak için birebir. Bu sayede, güne güzel bir hazırlık yaparak, mutlu bir mod ile başlangıç yapmış olacaksınız. Yapılan araştırmaların açıkça gösterdiği üzere; pozitif duygular domino etkisine sahip. Yani güne iyi bir modla başladığınızda zincirleme etkisiyle birlikte bu mod tüm gününüze yayılacak. Güne enerji dolu pozitif bir modla başlamak için kendinize “Bu sabah neye/ne tarz bir ritüele ihtiyacım var?” diye sormayı alışkanlık haline getirebilirsiniz. Bu süreçte size yol arkadaşı olması ve ilham vermesi için Art of Life Co.’nun Self-care Kart Destesi'nden faydalanabilirsiniz. Bu kart destesinde self-care ritüelleri ile ilgili sınırsız ilham ve bilimsel önerilerle bulacaksınız. 


Dört gözle beklediğimiz bahar geldi, çiçekler açtı! Evde mutlu anlar yaratmak için siz de evinize saksı çiçekleri ekebilirsiniz veya evde olan yeşil bitkileri yeniden organize edip bakıma alabilirsiniz. 2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre evinizde bitki bulundurmak, ev içinde bahçe işleriyle uğraşmak (indoor gardening) bedendeki stres reaksiyonlarını yok ederek, stres seviyenizi düşürüyor. Evinizde bitki işleriyle uğraşmak daha rahatlamış ve daha konforlu hissetmenizi sağlar. Bu yöntemle evde de olsanız, doğayla etkileşim içinde kalmanızı sağlamış olacaksınız. En beğendiğiniz bitkileri ekerek bahar modunu evinize taşıyın! 

Mutlaka okuyun: Havayı temizleyen 13 bitki


Yapılan araştırmalar kağıt kalem ile yazı yazmanın ruhsal ve zihinsel sağlığınıza büyük ölçüde katkı sağladığını gösteriyor. Yazı yazmak, not tutmak büyülü bir şey; zihninizle bağlantıya geçerek rahatlamanızı sağlayan bir özelliğe sahip. Kağıdı kalemi elinize alın ve listeler yapın… Bunun için pozitif psikoloji biliminde ilhamla tasarladığım Art of Life Co. Planlayıcı Seti'nden  destek alabilirsiniz. Setin içindeki kullanım kılavuzu aynı zamanda not tutma işlemini zihin rahatlatıcı ve mutluluk arttırıcı bir araç olarak kullanmanız üzerine bilgiler içeriyor. 'Yapılacaklar listesi yapmak yetmiyor' diyorsanız, uygulaması pratik bilimsel mutluluk davranışlarından biri olarak kabul edilen teşekkür listesi yapmayı da deneyebilirsiniz. Bu listeyi yaptığınız an modunuzun yükseldiğini siz de hissedeceksiniz. Böyle çalışmalar daha dingin ve mutlu bir zihne sahip olmanızı sağlayacak.


Evde olmak demek sosyal olarak aktif olmamak anlamına gelmemeli. Mutluluğun en temel kaynaklarından biri de iyi hissettiren ilişkilere sahip olmak. Evde geçen bu günlerde de ilişkilerimize emek vermek her zamankinden daha büyük önem taşıyor. Gün için en az bir kere, arkadaşlarınızla veya bir aile bireyiyle iletişim kurarak paylaşım yapmaya çalışın. Bu bazen sosyal medyadan göndereceğiniz komik bir video üzerine sohbet etmek veya beğendiğiniz bir kitabı paylaşmak gibi minik ama dolu şeyler olabilir. Bu günlerde görüntülü konuşmaya da zaman ayırarak sosyal olarak aktif kalmaya çalışabilirsiniz. Kısa bir görüntülü konuşmanın modunuzu ne kadar değiştireceğine siz de inanamayacaksınız! 

Bonus: Daha mutlu bir ilişki için 5 öneri


Önceki ve Sonraki
Haberler