EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - SAĞLIK

Daha mutlu bir ilişki için 5 öneri

Daha mutlu bir ilişki için neler yapabilirsiniz? Sevginizi gerçekten besleyecek, partnerinizle ilişkiniz pekiştirecek bilime dayalı önerileri Uzman Pozitif Psikolog Hazal Aktan anlattı.

profil
Hazal Aktan
15.02.2020
Daha mutlu bir ilişki için 5 öneri

Penn State Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre partnerinize sevginizi göstermek, sevildiğini hissettirmek için büyük jestler yapmanıza gerek yok. Sarılmak, el ele tutuşmak, minik nezaket davranışlarında bulunmak gibi küçük jestler sevgi hissi yaratan davranışların içinde en etkili davranışlar olarak belirleniyor. Partnerinize sabah evden çıkmadan önce tatlı bir not bırakmak 5 dakikanızı bile almayacak ama etkisi tahmin ettiğinizden çok daha büyük olacak. Partneriniz sevildiğini ve değer verildiğini hissedecek. 


İlişkileri besleyen en önemli şeylerden biri de nezaket. Florida State Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma karşılıklı teşekkür ifadesinde bulunan çiftlerin ilişkilerinden en yüksek tatmine sahip olduğunu gösteriyor. Yani yalnızca tek tarafın teşekkür eden, değer bilen bir tavır takınması yeterli olmuyor. Nezaket ve teşekkür davranışlarını karşılıklı olarak yaptığınızdan emin olun. Örneğin partnerinizle iletişim kurarken seçtiğiniz kelimeler nezakete dayanan kelimler olsun. ‘Teşekkür ederim, lütfen, özür dilerim’ gibi kelimeleri dilinize eklediğiniz zaman iletişiminiz kuvvetlenecek ve partnerinizle olan bağınız güçlenmiş olacak.  


Yeni bir yaklaşım sergileyerek, birlikte bir şeyler yaratın, ortak bir sonuç için el birliğiyle çalışın. Beraber bir şeyler yaratmak için uğraşmak partnerinize olan bağınızı güçlendirecek ve ilişkinizin harmoni içinde olmasını sağlayacak. Bir çift olarak yaşadığınız pozitif duygular artacak. Her zaman yapılan klasik aktiviteleri bir kenara bırakın ve süslü bir restorana gitmek yerine farklı bir yaklaşım sergileyin ve daha anlamlı bir aktivite planlayın. Bu evde yapacağınız kütüphanenizi dekore etmek gibi bir aktivite olabileceği gibi, beraber bir şeyler üreteceğiniz bir workshop da olabilir. 


Araştırmalar, kısa süreliğine bile olsa telefonunuzu elinize almanın iki insan arasındaki bağlantının kalitesini düşürdüğünü gösteriyor. Telefonunuza baktığınız her an, sizi içinde bulunduğunuz durumdan koparıyor ve algınız dış dünyaya kayıyor. MIT Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, iletişiminiz telefonunuz yüzünden bölündüğü zaman, derin ve spontane konuşmalar yapma yeteneğinizin de kaybolacağını gösteriyor. Partnerinizle vakit geçirirken kaliteli bir etkileşim yaratmak istiyorsanız, telefonunuzu uçak moduna alın ve çantanıza kaldırın. Bu başlangıçta kulağa zor gelse de bir kere denedikten sonra bunu hep yapmak isteyeceksiniz.


İlişkiler üzerine yaptığı çalışmalarla bilinen Gottman Institute’de de yapılan bir araştırma günlük sohbetlerin önemine dikkat çekiyor. Partnerinizle gününüzün nasıl geçtiğini paylaştığınız 15 dakikalık kaliteli bir sohbet stres azaltıcı bir özelliğe sahip. İlişkiniz için günlük bir ritüel yaratın ve düzenli olarak kendinizle ilgili paylaşımda bulunun. Bunu yaparken, birbirinize anlayışla yaklaşarak, birbirinizi anlamak için dinlemeye çalışın. Bu noktada her ilişki dinamiğinin farklı olduğunu unutmamak gerekiyor. İlişkiniz için ve sizin için özel olarak hazırlanmış aktiviteler için pozitif psikoloji danışmanlığından faydalanabilirsiniz.


Önceki ve Sonraki
Haberler