EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - EV

Evde kendi galerinizi yapın

İç mekanlarda, genişçe bir iç cepheyi dinamiği yüksek, enerjik ve sanatsal bir galeriye dönüştürmeye ne dersiniz? ihtiyacımız olanlar bolca resim, çerçeve, tablo, asılabilir dekoratif objeler ve düzenlemeyi yapmak içinse kağıt, bant, duvar çivisi ve çekiç. Haydi başlıyoruz!

profil
Serra Özbay
20.07.2016
Evde kendi galerinizi yapın

Eklektik tarzda düzenlenmiş bir galeri duvarı tasarlamayı hedefliyoruz. Bunun için elimizdeki değerlendirilmeyi bekleyen tüm obje, çerçeve, resim ve tabloları depodan çıkarma zamanı! İstediğimiz görüntüyü elde etmek için farklı tarz ve renklerden oluşan çerçevelere ihtiyacımız var. 

Evde kendi galerinizi yapın

Kuş tüyü, yaprak, kumaş gibi farklı dokuları beyaz bir fon üzerinde çerçeve içine yerleştirerek minimal ve stil sahibi parçalar yaratabilir ve elinizdeki parçalarla kombinleyebilirsiniz. Eklektik tarzda düzenleyeceğiniz duvara mümkün olduğunca fazla doku, materyal ve renk eklemeye çalışın. Çerçevelerin yanına dekoratif objeler eklemeniz ise düşündüğünüzün aksine galeri duvarınızı çok daha dinamik bir görüntüye ulaştıracaktır.

Evde kendi galerinizi yapın

İşte başlıyoruz! Duvarda sergileyeceğiniz tüm tablo ve dekoratif objeleri yere dizin. Duvarda asmayı planladığınız şekilde düzenleyin. Yerleştirirken çok simetrik gözükmemesine, dikey veya yatay bir çerçevenin yanına tekrar aynı ebatta ve yönde çerçeve gelmemesine özen gösterin. Benzer renklerin ve dokuları birbirine yakın konumlandırmayın. Çerçeve ve objelerinizi ölçerek aynı ebatta birer kağıt  kesin, bu yöntem size çerçeve ve objelerin  duvarda nasıl yerleşeceğini kestirmek açısından yol gösterici olacaktır. Öncelikle en büyük ebatlı esas parçadan başlayın. Kestiğiniz büyük ebatlı kağıdı duvara bantlayın, daha sonra diğerlerini bantlayın.  Eğer altta mobilya varsa, mobilya ve alt hizadaki çerçeve arasında minimum 15 cm olmasına dikkat edin. Çerçeveler arası ise çok dar veya çok geniş olmamalı. 4-8 cm aralığında kalmaya dikkat edin.

Evde kendi galerinizi yapın

Duvardaki yerleşim planını kağıtlarla yaptıktan sonra, sıra çerçeveleri duvara yerleştirmeye geldi. Bir duvar çivisi ve çekiç yardımıyla çerçeve askı paylarını da hesaba katarak duvar çivilerini çakın.  Ardından çerçeve ve objeleri yerleştirin. Sonradan ekleyeceğiniz parçalar için yanlarda veya yukarda 50-60 cm gibi bir boşluk kalmasına özen gösterin.

 

Evde kendi galerinizi yapın
Önceki ve Sonraki
Haberler