EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - EV

Ev dekorasyonunda en çok yapılan yanlışlar

Homify dekorasyonda sıkça düşülen yanlışlar sizler için derledi. Yalnızca yanlışlardan kaçınarak iyi bir dekorasyon yapamayabilirsiniz ama başlangıç için neler yapmamanız gerektiğini bilmek fazlasıyla yeterli olacaktır.

profil
BT Ekip
16.04.2017
Ev dekorasyonunda en çok yapılan yanlışlar
Bir eve ya da bir ofise bakıp dekorasyonu hakkında fikir yürütmek, onun olumlu ya da olumsuz taraflarını tespit etmek doğrusu pek de zor bir iş değildir. Az çok estetik algısına sahip hemen herkes bunu biraz çabayla yapabilir. Hatta bir dekorasyonda tespit edilen yanlışları gidermek, bunlar için alternatif önermek de keza çok zor bir iş sayılmaz.

Buna karşın boş bir eve ya da ofise bakıp, o mekânın nasıl bir dekorasyon istediği söylemek, baştan aşağı sıfırdan bir dekorasyon yapmak hiç de kolay değildir. Pek çoğumuz bunun da kolay ve hatta oldukça da eğlenceli bir iş olduğu sanırız. Evet, belki bir noktaya kadar eğlenceli olabilir gerçekten, ama hiç de kolay olmadığını şimdiden söylemekte yarar var. Çünkü başlangıçtaki coşku ve heyecan kaybolup işin emek yoğun kısmı ağır basmaya başladığında, eğlenceden geriye ne yapacağını bilememe duygusu kalması kuvvetle muhtemeldir. Sonuç olarak bu işin profesyonel emekçileri olduğunu ve elimizin ucuyla onlar kadar iyi bir dekorasyon yapabileceğimizi düşünmenin pek de akıl kârı olmadığını kabul etmeliyiz. Buna karşın belli başlı noktalara dikkat ettiğimiz takdirde kendi evimizin ya da ofisimizin dekorasyonunu yapmamamız için de bir sebep yok. 

Duvarlar bir evde en fazla hacim kaplayan alanlardır. Öncelikle bu gerçeği dikkate alarak işe başlamak gerekir. Seçeceğiniz duvar renkleri evinizin toplam renk paletinde çok büyük bir ağırlık teşkil edecek. Bu yüzden duvar renklerinde macera aramak genellikle kötü bir fikirdir. Sakin ve yumuşak tonlardan, sık kullanılan renklerden fazla uzaklaşmamaya çalışmalısınız. Ayrıca boya işine girişmeden önce duvarınızın belli bir bölümünde birkaç renk test etmeniz işinizi fazlasıyla kolaylaştıracaktır. 

Uluslararası dekorasyon ve mimari sitesi Homify.com.tr tarafından hazırlanmıştır.

Ev dekorasyonunda en çok yapılan yanlışlar

Tasarım konusunda pek çoğumuzun doğru bildiği yanlışlardan bir tanesi de yakın renklerin veya tonların birbiriyle uyumlu olacağıdır. Bu kanı tamamen yanlıştır. Hatta bunun tam tersine, tasarımın en temel unsurlarından biri kontrasttır. Bu yüzden birbirine çok yakın renk ve tonları kullanırken iki kere düşünmelisiniz. 

Ev dekorasyonunda en çok yapılan yanlışlar

Halı seçimi de kolaylıkla yanlış kararlara düşülebilen bir konudur. Bu konuda öncelikle dikkate almanız gereken, halıların kendinden menkul ve tek başına eşyalar olmadığıdır. Halılarınızı, mobilyalarınızı, duvarlarınızı ve diğer aksesuarlarınızı bir bütün olarak ele almalı ve alışverişinizi buna göre yapmalısınız. 

Uluslararası dekorasyon ve mimari sitesi Homify.com.tr tarafından hazırlanmıştır.

Ev dekorasyonunda en çok yapılan yanlışlar

Doğru ve güzel bir dekorasyon yapmanın bir başka önemli parametresi doğru bir ölçekleme yapabilmektir. Küçük bir odanın yarısını kaplayacak kadar büyük mobilyalar çok düşülen bir ölçekleme hatasının sonucudur. Aynı şekilde çok geniş ve ferah bir salonda küçük, iddiasız, güdük ve düşük profilli mobilyalar kullanmak da o salonun heybetini ve görkemini alıp götürecek, tabir yerindeyse heba edecektir. 

Ev dekorasyonunda en çok yapılan yanlışlar

Evimizi tasarlarken sıkça ihmal ettiğimiz veya birkaç güzel avizeden ibaret olduğunu düşündüğümüz aydınlatma konusu, aslında çok önemlidir. Öyle ki doğru bir aydınlatma fiziksel ve ruhsal sağlığımız üzerinde doğrudan etkilidir. Kötü bir aydınlatma uzun vadede göz rahatsızlıklarına yol açabileceği gibi yetersiz bir aydınlatma ruh haliniz üzerinde son derece kötü bir etki bırakabilir. O yüzden bu konuyu hafife almak bir ev dekorasyonunda yapabileceğiniz en büyük hatalardan biridir. Aydınlatmalarınızı satın alırken ve yerleştirirken bir uzmandan yardım almanız her zaman için iyi bir fikir olacaktır.  

Ev dekorasyonunda en çok yapılan yanlışlar
Önceki ve Sonraki
Haberler