EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - EV

Eski mobilyaları yeniden değerlendirmenin yolları

Mobilyalarınızın renk ve cilalarını değiştirerek yeniden değerlendirmeye ne dersiniz? Materyallerin cinsine göre farklı teknik ve boyalarla tüm yüzeyleri boyamanız mümkün. Koyu kahve mobilyalarınızı, daha dingin ve taze görünüme kavuşturmayı deneyin. Materyallere göre farklı boyama tekniklerini öğrenmek ve mobilyalarınıza ikinci bir şans vermek için iç mimar Serra Özbay'ın yazısına göz atın.

profil
Serra Özbay
27.07.2016
Eski mobilyaları yeniden değerlendirmenin yolları

Ahşap yüzeylerde mobilyanın mevcut cila, boya veya kaplamasına göre farklı boya teknikleri kullanmak gerekir. Eğer mevcut yüzey lake boyalıysa; boya olan yüzeyi çok iyi zımparalamak gerekir, bu durumda çoğu zaman elde zımparalamak yeterli değildir. Yapı marketlerden kiralayabileceğiniz zımpara makinelerini kullanabilirsiniz. Boya sökücü kimyasallardan da yardım alabilirsiniz. Eski boyayı çıkardıktan sonra nemli bir bezle yüzeyi temizleyip boyaya hazır bir hale getirin. Dilediğiniz renkte aldığınız su bazlı bir ahşap boyası ve vernik ile işlemi sonlandırabilirsiniz. Eğer hazır malzemeden üretilmiş bir yüzey ( mdf lam, sunta lam, vs.) boyayacaksanız, sentetik boya dışında pek bir seçenek yoktur. Küçük bir ipucu; boyanın içine ekleyeceğiniz çok az miktarda derz dolgusu boyanın yüzeye tutunmasını sağlayacağından, daha iyi bir sonuç almanız muhtemeldir. Sentetik boya zor temizlendiğinden maskeleme bandı ve naylon yardımıyla zemin ve duvarları kaplayın, boya yapacağınız alanı bant yardımıyla sınırlandırın. Eğer boyamak istediğiniz yüzeyde kaplama varsa, kaplama soymak için kullanılan ilaçlarla şansınızı deneyebilir ve daha sonrasında lake boyada olduğu gibi yüzeyi renklendirebilirsiniz. Boya işleminden sonra 10-15 gün boyadığınız yüzeyin sert bir darbeye maruz kalmaması gerektiğini unutmayın.

Eski mobilyaları yeniden değerlendirmenin yolları

Demir veya ferforje mobilyalarda yüzeyi renklendirmeden önce tüm yüzey alkolle silin. Silme işleminden sonra boya işlemi sonlanana kadar yüzeye dokunmamaya özen gösterin. İçeriğinde antipas özelliği olan boyaları tercih edin. Seçtiğiniz renkte boyayı sprey tabanca, rulo veya fırçala uygulayabilirsiniz. Sprey tabancası kullanmak, boyanın homojen olarak yayılması ve fırça girmeyen dar yerlerin boyanmasında kolaylık sağlayacaktır. Sprey boya kullanırken maske ve gözlük kullanmayı unutmayınız. Kendi şablonunuzu hazırlayarak sprey boya ile mobilyanıza yazı veya desen ekleyebilirsiniz.

Eski mobilyaları yeniden değerlendirmenin yolları

Yüzeyi temizledikten sonra astar boyayı fırça yardımıyla eşit şekilde tüm yüzeye uygulayın. Astar kuruduktan sonra akrilik boyayı uygulayın. Üzerine farklı renkli boyalarla desen yapıp, vernikleyerek cam meşrubat şişelerini dekoratif birer vazoya dönüştürebilirsiniz. 

Eski mobilyaları yeniden değerlendirmenin yolları

Mutfak veya banyo fayanslarını boyamak son derece pratik bir çözüm. Seramik yüzeylerin kırılıp, yenisinin döşenmesi sizi korkutuyorsa, boyamayı deneyin! Eğer mat ve hafif pürüzlü bir bitiş sizin için kabul görüyorsa sırasıyla şu adımları takip edebilirsiniz; Fayansları nemli bezle temizleyin ve tamamen kurumasını bekleyin. ikinci adım olarak "seramik yapıştırıcı dolgulu astarı tüm boyayacağınız yüzeye sürün. İyice kuruduğundan emin olduktan sonra su bazlı bir iç cephe boyası ile fayansları boyayın. 

Eski mobilyaları yeniden değerlendirmenin yolları
Önceki ve Sonraki
Haberler